Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Daca nu ar exista religia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poti sa fi sceptic,sa te indoiesti de existenta de dupa moarte si "lumea de dincolo".Dar nu poti sa ma convingi si pe mine ca e asa.Pentru ca tu vorbesti din experienta ta -si e ok sa o faci,iar eu vorbesc din experienta mea -si experienta mea este alta.

Poti sa te indoiesti de experienta mea,si de experientele altora...insa nu e nimic de demonstrat.Experientele nu se pot transmite;se transmit doar povestiri despre ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci dupa opinia mea ambele conteaza si sunt necesare. Voi ce credeti ?

Tinind cont de ce se intimpla in jur, eu as zice ca banii conteaza. Religia si spiritualitatea sunt doar ceva secundar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tinind cont de ce se intimpla in jur, eu as zice ca banii conteaza. Religia si spiritualitatea sunt doar ceva secundar.

 

Daca esti materialist desigur ca banii fac totul, dar nu totul se invarte in jurul banului. De ex. n-ai sa poti cumpara niciodata iubirea cuiva. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spiritual,e acela care se preocupa de valorile spirituale...

 

Si de ce consideri ca exemplele date de mine nu sunt valori spirituale ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de ce consideri ca exemplele date de mine nu sunt valori spirituale ?

Pentru ca templele,bisericile,lumanarile,clopotele si altele asemenea lor,sunt lucruri efemere care nu fac pe nimeni spiritual.Ai putea sa expui o persoana materialista la toate clopotele din lume,sa il inconjori cu icoane si sa il pui sa locuiasca intr-o biserica -e inutil.Spiritualitatea e legata de valorile spiritului,nu de aceste forme materiale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca templele,bisericile,lumanarile,clopotele si altele asemenea lor,sunt lucruri efemere care nu fac pe nimeni spiritual.Ai putea sa expui o persoana materialista la toate clopotele din lume,sa il inconjori cu icoane si sa il pui sa locuiasca intr-o biserica -e inutil.

 

Poate persoana respectiva nu simte nimic la vederea acestor lucruri pentru ca e lipsita de suflet sau e cufundata de tot in materialism. Eu unul simt. Daca alti materialisti nu simt imi pare rau pentru ei...

 

Spiritualitatea e legata de valorile spiritului,nu de aceste forme materiale.

 

Poate aceste lucruri sunt o expresie a sufletului. Te-ai gandit ? :lol:

 

Si daca nu ai bani, ai sanse mai multe?

Daca ai bani, poti sa ii cumperi prefacatoria ca te iubeste. Poti sa faci sex cu ea. Poti sa o tii langa tine.

 

Asta nu e iubire. E prefacatorie (dupa cum spui si tu). :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ex. n-ai sa poti cumpara niciodata iubirea cuiva. :lol:

Si daca nu ai bani, ai sanse mai multe?

Daca ai bani, poti sa ii cumperi prefacatoria ca te iubeste. Poti sa faci sex cu ea. Poti sa o tii langa tine.

Sigur, trebuie sa plusezi, ca persoana respectiva o sa faca pe nebuna.

Pana la un anumit punct.

 

Pentru ca TOTI avem un pret.

 

Stiu, naivilor, voi nu avetiun pret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si daca nu ai bani, ai sanse mai multe?

Daca ai bani, poti sa ii cumperi prefacatoria ca te iubeste. Poti sa faci sex cu ea. Poti sa o tii langa tine.

Sigur, trebuie sa plusezi, ca persoana respectiva o sa faca pe nebuna.

Pana la un anumit punct.

 

Pentru ca TOTI avem un pret.

 

Stiu, naivilor, voi nu avetiun pret.

Depinde pentru ce anume esti tu aici,in lumea asta -nu toata lumea are telurile tale.Sunt si fiinte care aspira la altceva.Si acele lucruri la care aspira,nu pot fi cumparate.

E o chestie de prioritati.

 

Poate persoana respectiva nu simte nimic la vederea acestor lucruri pentru ca e lipsita de suflet sau e cufundata de tot in materialism. Eu unul simt. Daca alti materialisti nu simt imi pare rau pentru ei...

 

Poate aceste lucruri sunt o expresie a sufletului. Te-ai gandit ? :lol:

Si o persoana apartinand altei religii,poate sa simta dispret sau ura fata de acele "expresii ale sufletului" -oare acea persoana (chipurile spirituala) nu are suflet? -ea nu percepe acelasi lucru.

Tu insati,daca ai merge intr-o moschee sau un templu budist,probabil ca nu ai simtii nimic...

Bunatatea nu poate fi inlocuita cu temple si lumanari,cu clopote si icoane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca poti sa pui mana pe ele,nu sunt spirituale..."spiritual" inseamna ceva ce tine de spirit-spiritualitate.Nu ceva material...

Daca o biserica arde -intr-un incendiu,oare toti cei care mergeau acolo vor fi brusc persoane mai putin spiritualizate? -toate valorile in care au crezut,se vor duce pe apa sambetei odata cu acea constructie?

Repet: religia si spiritualitatea sunt chestii diferite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si o persoana apartinand altei religii,poate sa simta dispret sau ura fata de acele "expresii ale sufletului" -oare acea persoana (chipurile spirituala) nu are suflet? -ea nu percepe acelasi lucru.

Tu insati,daca ai merge intr-o moschee sau un templu budist,probabil ca nu ai simtii nimic...

Bunatatea nu poate fi inlocuita cu temple si lumanari,cu clopote si icoane.

 

Pai depinde de cum percepe fiecare persoana. Mie imi plac bisericile crestine. Daca unui om ii plac moscheele sau templele budiste eu n-am nimic cu el, dar nu zic ca nu sunt lucruri spirituale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×