Sari la conținut
Forum Roportal
florinbad

Densus - Loc Misterios

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La noi a inceput altfel aventura. Am vrut sa vedem "castelul din Carpati", in apropierea caruia se afla Biserica Colt. Sus, la cetate, nu eram foarte siguri ca o sa ajungem, ca stiam ca nu se ajunge cu masina, iar despre drumul prin padure, nu stiam daca e practicabil. Asa ca ne-am oprit la biserica, unde un domn foarte amabil ne-a povestit cateva lucruri din istoria constructiei. Eu nu sunt foarte pasionata de povestirile astea, ca oricum uit detaliile :tease: , dar mi-a placut gradina plina de flori (am fost in iulie :) ) si puiul de caprioara din curtea bisericii :nep: . Pe langa istoria bisericii, domnul amabil ne-a spus ca MERITA sa urcam la cetate, drumul fiind practicabil, semnalizat si nu foarte greu (jumatate de ora prin padure, pe alocuri zone umede, cu pietris si teren usor abrupt) si ca, daca ne permite timpul, putem vizita si Biserica de la Densuş. Si l-am ascultat :o: . Am urcat si la cetate (constructia, in sine, nu e cine stie ce - niste ziduri - dar privelistea si aventura merita; iar gandul ca ii calci pe urme lui Jules Verne, iti da putere sa nu te intorci din drum la primul obstacol :) ) si am fost si la Densuş, in aceeasi zi. Cred ca ne-a intampinat acelasi preot, un batranel cu barba alba, lunga, dar noua nu ni s-a parut atat de amabil. Poate si pentru ca avea o filmare in biserica. Ni s-a parut ca vrea sa scape repede de noi. Si ni s-a parut foarte jignit cand am sugerat, mai in gluma, mai in serios, ca ochii sfintilor de pe pereti ar fi fost scobiti de catre comunisti.

 

(cu toti acesti bani, sfintii au ramas
Editat de Darianna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×