Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

daca omu a murit cu ochii deschisi se pun 2 monede pe ochii lor. De ce se pun monedele?

Putem pune si legende de groaza pe topic asa ca daca aveti.......

Si taicamiu a intrebat acelasi lucru de ce se pun

monede pe ochii mortilor???:think:

Editat de sapa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si taicamiu a intrebat acelasi lucru de ce se pun

monede pe ochii mortilor???stars.gif

- s-ar putea sa aiba legatura cu faptul ca la vechii greci se punea o moneda in gura mortului ca sa aiba sa plateasca lui Charon (vaslasul de dupa moarte) sa-i treaca peste raul de foc Styx, cu barca, la judecata. Desigur, crestinismul e departe de o asa legenda, dar exista cateva similitudini... mai ales folosirea unei monezi. Pare ciudat, mai ales ca religia asta nu e una care se bazeaza pe materialism, cu atat mai putin bani. Sufletul nu ia cu el nimic... probabil e tot o traditie din popor... de acolo ne vin multe legende si povesti mai mult sau mai putin horror... de obicei la sate apar asa carcoteli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

voi vati gandit ce najpa ar fi sa locuiti la tara langa un cimitir...

 

voi vati gandit ce najpa ar fi sa locuiti la tara langa un cimitir...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

voi vati gandit ce najpa ar fi sa locuiti la tara langa un cimitir...

 

voi vati gandit ce najpa ar fi sa locuiti la tara langa un cimitir...

 

- da, m-am gandit ca trebuie sa fie naspa,.... :o: da, m-am gandit ca trebuie sa fie naspa,....

 

:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intro excursie cu clasa era sa stau la un hotel de langa cimitir dar au mutat fetele la altu ca eram prea multi

intro excursie cu clasa era sa stau la un hotel de langa cimitir dar au mutat fetele la altu ca eram prea multi :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal as avea de povestit destule povesti dar ma rezum la cea mai scurta si cea mai infricosatoare pentru mine...

 

Intr-o noapte dupa ce am stins Tv-ul am incercat sa adorm si intr-un final am reusit...nu stiu ce a fost cu mine aveam o stare ciudata...in jurul orei 3 somnul imi este curmat de ceva...deschid ochii brusc si nu intelegeam ce se intampla...erau cred ca zeci si sute de voci...diferite timbre vocale..care mai decare vorbea mai tare...sangele simteam cum imi ingeata iar privirea incerca sa gaseasca sursa acelor sunete...nici cel mai mic muschi nu se misca pe corpul meu..cu exceptia inimii care parca vroia sa-mi iasa din piept....

NU stiu cum am reusit sa adorm dar degeaba faza se repeta la mai putin de o ora...de data asta deschid ochii si sunt orbit de-o lumina puternica pentru mine...ma uit pe fereastra era o luna superba care imi lumina exact perna si fata printre sutele de voci care imi inundau timpanele in cel mai straniu mod...Incercam sa ascult acele voci sa inteleg ce spun...nu ma puteam concentra...eram total dezorientat incepusem sa ma gandesc daca sora mea imi face vreo gluma proasta desi ea acum e casatorita si nu mai sta cu noi...Acest fapt m-a descurajat era singurul lucru explicabil...dupa vreo cateva secunde care pentru mine au fost ore am reusit sa imi focalizez atentia asupra unei voci...Mda oare de ce ma asteptam la asta...vorbea foarte ciudat era o limba moarta se punea foarte mult accentul pe H mi-a semanat cu egipteana antica...Mi-am dus mana la inima foarte foarte discret am inchis ochii cu speranta ca voi putea adormi sa scap din acest cosmar real...

Am adormit nu stiu in cat timp iar dimineata m-am trezit exact in aceiasi pozitie in care am adormit..pe spate cu mana la inima...am deschis ochii speriat parca...dar trecuse noaptea iar la mine in camera era liniste..

 

In aceiasi zi am vorbit cu ai mei si am facut o sfestanie in casa si nu am mai patit niciodata chestia asta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
voi vati gandit ce najpa ar fi sa locuiti la tara langa un cimitir...

 

voi vati gandit ce najpa ar fi sa locuiti la tara langa un cimitir...

 

matusa-mea locuieste fata-n fata cu un cimitir vechi, nu se mai foloseste pt k nu mai incape niciun mort! uneori cand dormeam acolo ma sculam noaptea in somn si incercam sa ies afara din curte! :crazy: cand am auzit... :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×