Sari la conținut
Forum Roportal
'Scumpika

Ce parere aveti despre vicii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce ii determina pe oameni sa le consume daca nu sunt sanatoase ?

Daca ai avea un copil si vezi ca incepe si el sa consume la fel ce i ai spune ?

Editat de tibi7hac7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ii determina pe oameni sa le consume daca nu sunt sanatoase ?

Daca ai avea un copil si vezi ca incepe si el sa consume la fel ce i ai spune ?

Ce sa-i spun? Este alegerea lui, este sanatatea lui. Nu stii ca degeaba ii interzici unui copil sa faca ceva ca mai rau face? Nu ai ce sa faci. Decat sa accepti ca asta este. Sun niste vicii de care scapi numai daca ai vointa necesara. Tu sa ai vointa, nu ceilalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bucur ca sunteti sinceri, poate totusi sunteti incostienti de efectele pe care le aduce in viata voastra, fiecare stie ca tigara ucide incet dar sigur, cafeaua distruge ficatul lent iadevarat dar nu da gres, iar alcoolul e cel mai napraznic.

Marine..nu sunt de acord cu tine la cafea ...daca bei 2 cafele pe zi... nu poate decat sa faca bine organizmului;)...de alcool ce pot sa spun este ca nu e asha de periculos ca si tutunul,oricum isi are efectele lui alcoolul (iti distruge rezerva de sodiu potasiu si fructoza din cauza careia ai senzatia de mahmureala) ,dar alcolul si cafeaua daca sunt consumate in bunul simt atunci nu ai probleme deloc..dar fumatul este cel mai vicios si distrugator..pentru ca si daca nu ai fuma ai probleme ..mori mai repede decat unul care nu fumeaza,datorita faptului ca peste tot pe unde te duci este fum si iarashi fum... (nu fac referire la Victor ca el se pare ca face sport) dar fumatul pasiv si mediul in care traiesti te distruge cel mai mult (asha a patit vecinul meu,care nu fumeaza nu bea dar e plin de boli,ficat plamani)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marine..nu sunt de acord cu tine la cafea ...daca bei 2 cafele pe zi... nu poate decat sa faca bine organizmului;)...de alcool ce pot sa spun este ca nu e asha de periculos ca si tutunul,oricum isi are efectele lui alcoolul (iti distruge rezerva de sodiu potasiu si fructoza din cauza careia ai senzatia de mahmureala) ,dar alcolul si cafeaua daca sunt consumate in bunul simt atunci nu ai probleme deloc..dar fumatul este cel mai vicios si distrugator..pentru ca si daca nu ai fuma ai probleme ..mori mai repede decat unul care nu fumeaza,datorita faptului ca peste tot pe unde te duci este fum si iarashi fum... (nu fac referire la Victor ca el se pare ca face sport) dar fumatul pasiv si mediul in care traiesti te distruge cel mai mult (asha a patit vecinul meu,care nu fumeaza nu bea dar e plin de boli,ficat plamani)

 

Razvane, ceea ce spui nu are suport ,pentru ca sunt studii si nu putine cu privire la ce ravagii fac aceste droguri.

Treaba fiecarui, proverbul spune:Cum iti asterni asa dormi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fratilor, poate ca e de discutat. eu unu` as prefera sa beau "o tona" de cafea, numai ca sa pot sta treaz in timpul zilei, ca sa ma pot concentra si sa pot sa muncesc, intelectual, fizic, nu conteaza; sa ies in castig din urma muncii mele. si mai ales daca se aplica regula muncesti mai mult, ai mai mult (paranteza, implica dormitu` mai putin). si voi avea timp sa ma odihnesc la batranete, si in weekenduri (sa nu exageram, nu se poate fara odihna foarte mult timp). poate ziceti "care batranete?"; uitati`va ca mai sunt oameni care consuma cafea si care mai traiesc. cafeaua poate sa ma ajute sa`mi realizez interesu`

PS: mai sunt momente idioate in care chiar nu ai ce face; parerea mea e ca atunci e mai bine sa dormi (inca o paranteza; daca vedeti unu` tanar, blond, cu ghiozdanu`n spate, intr`un autobuz bucurestean, care doarme de zor; nu ma treziti :D )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa`i; fara vointa nici nu te`ai mai ridica din pat dimineata. oricum, daca ai mai avea si un sprijin, ar fi mai bine...

Poti sa ai o mie, poti sa fi sprijinit de toti membrii familiei, daca tu nu vrei, nu scapi nici de tigari, nici de cafea.

Nu ai observat ca toti care sunt dusi la dezalcolizare cu forta, sau la dezintoxicare, dupa ce ies din spital, o perioada nu mai beau si nu mai fumeaza, dar pe urma se reapuca? De ce? Din simplul fapt ca au fost obligati si ei nu si-au dorit sa renunte la viciu. Si totusi am vazut destule cazuri in care oameni dependenti de alcool sai de droguri s-au lasat pentru ca si-au dorit. Deci, concluzia trage-o tu. :D

 

 

pentru ca si daca nu ai fuma ai probleme ..mori mai repede decat unul care nu fumeaza,datorita faptului ca peste tot pe unde te duci este fum si iarashi fum... (nu fac referire la Victor ca el se pare ca face sport) dar fumatul pasiv si mediul in care traiesti te distruge cel mai mult (asha a patit vecinul meu,care nu fumeaza nu bea dar e plin de boli,ficat plamani)

Subscriu. Fumatul pasiv este de o mie de ori mai periculos decat cel activ, este demonstrat stiintific acest lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fratilor, poate ca e de discutat. eu unu` as prefera sa beau "o tona" de cafea, numai ca sa pot sta treaz in timpul zilei, ca sa ma pot concentra si sa pot sa muncesc, intelectual, fizic, nu conteaza; sa ies in castig din urma muncii mele. si mai ales daca se aplica regula muncesti mai mult, ai mai mult (paranteza, implica dormitu` mai putin). si voi avea timp sa ma odihnesc la batranete, si in weekenduri (sa nu exageram, nu se poate fara odihna foarte mult timp). poate ziceti "care batranete?"; uitati`va ca mai sunt oameni care consuma cafea si care mai traiesc. cafeaua poate sa ma ajute sa`mi realizez interesu`

PS: mai sunt momente idioate in care chiar nu ai ce face; parerea mea e ca atunci e mai bine sa dormi (inca o paranteza; daca vedeti unu` tanar, blond, cu ghiozdanu`n spate, intr`un autobuz bucurestean, care doarme de zor; nu ma treziti :D )

problemele apar pe pacrcurs, acum cat esti tanar zici" neah, ce mi se poate intampla MIE..." ,dar mai incolo o sa se vada efectele pt. ca bei cafea in exces si nu o sa te mai poti atinge nici de o cola :o

intr-adevar nu prea ne place sa pierdem timpul DORMIND, acum cat suntem tineri,dar.... :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×