Sari la conținut
Forum Roportal
Ion_Radical

Partidul Radical Reformator

Evaluează acest topic

Partidul Radical Reformator  

18 membri au votat

  1. 1. Ce impresie v-a lasat Partidul Radical Reformator?

    • Cred ca sunt bine intentionati.
      1
    • Imi place programul si as dori sa ma implic.
      4
    • Imi place programul dar nu doresc sa ma implic.
      0
    • Imi place programul dar e incomplet.
      3
    • Nu sunt de acord cu programul.
      1
    • In Romania nu se mai poate face nimic.
      1
    • Altii care vor la ciolan.
      4
    • Eu prefer dictatura militara sau fascista.
      0
    • Eu prefer ideologia de stanga.
      3
    • Eu doresc revenirea la comunism.
      1


Postări Recomandate

"Revolutia bunului simt" este motto-ul PNL-ului pentru alegeri, nu aveti si idei propri?

 

Din pacate asta ar trebui sa le-o spui celor de la PNL.

 

In 2004 am propus acest slogan partidului Uniunea Pentru Reconstructia Romaniei (URR) iar liderii lui l-au ignorat.

Site-ul PRR a fost lansat acum un an (aprilie 2009) si pe banner asta era sloganul pe care anul acesta l-am inlocuit cu "Democratia adevarata este facuta de cetateni, nu de politcieni". Pe site-ul URR veneau si multi liberali si se pare ca anul trecut inainte de alegeri au preluat sloganul lansat de mine in 2004.

 

Dar ei l-au preluat de la noi doar ca slogan pe cand noi l-am implementat ca program. Cred ca este o diferenta mare. PNL a demonstrat alaturi de celelate partide o totala lipsa de bun simt asa ca ei ar trebui sa fie ultimii care sa ne vorbeasca de bun simt.

 

Si totusi sloganul lor a fost modificat in Romania Bunului Simt pentru a nu coincide cu al nostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Haide mai intai sa lamurim ce este ala partid populist. Pentru mine un partid populist este acela care odata ajuns la guvernare DA POMENI (pensii, salarii, prime etc.) fara justificare economica ci doar din motive electorale. In general populismul apartine ideologiei de stanga. Noi nu promitem pomeni, noi promitem sa creem conditii care sa asigure egalitate de sanse intre cetateni care trebuie sa devina independenti economic fata de stat si nu asistati social. Vrem reducerea statului la minimum necesar cu functionari lipsiti de imunitati sau alte privilegii.

De la un simplu partid pana la un partid ce guverneaza este cale extrem de lunga. Asadar, pana la "a da" este mai intai "a promite".

Apoi, cum demonstrati ca cetatenii romani nu au conditii si egalitate de sanse pentru a fi independenti economic fata de stat ?

Iar reducerea statului la minim, si ce mai spuneti, este ideologie liberala. Or, spuneti ca sunteti de centru - dreapta ? :blink:

Esti invitat si la noi pe forum unde poiti intreba tot ce doresti si iti vom raspunde.

Am trecut pe acolo si poate voi mai trece, dar nu am vazut decat apelative de : tovarashe, comunistule si altele la fel.

In contextul asta..nu prea cred.

 

Momentan sunteti oarecum atragatori. Dar daca nu se concretizeaza ceva in realitate, un sediu unde sa se poata sta de vorba civilizat, degeaba. Sunt doar vorbe in vant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Programul" dvs. ar putea fi rezolvat printr-o simplă iniţiativă cetăţenească, precum un referendum. Nu cred că e nevoie de un nou partid pentru asta.

Cred că un partid trebuie să servească o ideologie. Dacă s-ar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am gasit altceva... http://hailarevolutie.ro/

 

Revolutie? Nici in 89 n-a fost revolutie! Putem vorbi de revolta timisorenilor de care opozantii lui Ceausescu din PCR au profitat pentru a-l lichida.

Unu, romanii nu participa la revolutie decat in fata televizorului. Doi, iesitul in strada este ilegal si le vom da motiv sa ne rupa oasele legal. Singura revolutie este sa-i dam jos organizandu-ne.

 

Marturisesc ca nu m-am uitat pe programul dvs. si am votat , "altii care vor la ciolan".

Nu cred ca avem nevoie de inca un partid.

Imi cer scuze daca v-am judecat gresit,dar personal nu ma intereseaza o forta politica noua , iar actuala clasa politica, a reusit sa imi creeze impresia ,ca toti aspirantii la politica sunt identici in scopuri si mijloace.

Pentru ca o persoana sa capete increderea mea ,trebuie sa cumuleze pe langa vorbe ori intentii si fapte. Cu alte cuvinte este necesar ca un viitor politician ,sa aiba deja increderea mea, atunci cand se hotaraste sa intre in politica.

Cred si eu ca imunitatea este necesara.Aplicarea ei trebuie reglementata corect.

Cred de asemenea ca actualele platforme politice ,asigura toate variantele de curente politice ,mai putin cea radicala de dreapta si sunt dezamagit ,cat de tare va feriti taman de aceasta.

 

Neincredrea dv. in partide este justificata dar se pare ca ne-ati executat sumar, fara judecata.

Daca ne-ati fi citit programul ati fi realizat ca nu este vorba de a ajunge la ciolan , ci dimpotriva, de a elimina profesia de politician si odata cu ea ciolanul. Noi dorim o democratie cetateneasca , fara politicieni, cu limitarea numarului de mandate la doua. Sistemul actual permite formarea clanurilor si a dinastiilor politice. Vacaroiu si Iliescu au facut numai politica; putin le pasa lor de problemele cetatenilor. Intr-un sistem implementat de PRR Vacaroiu si Iliescu ar fi fost demult pe tusa; dupa doua mandate ei ar fi trebuit sa redevina simpli cetateni cu o profesie de pe urma careia sa-si castige existenta.

 

Cat priveste imunitatea ea trebuie limitata doar la declaratiile politice si nimic mai mult.

 

Ce intelegeti prin curentul radical de dreapta? Noi suntem radicali spre dreapta dar suntem total contra dicataturii personale sau dictaturii unui clan politic. Eventual suntem pentru dictatura legii implementata de cetateni cu ajutotul unui sistem juridic cu jurati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sorry, am omis raspunsul la primul paragraf.

In anul 90 nomenclatura comunista a profitat de pozitia ei si sub sloganul "Noi nu ne vindem tara" au luat-o ei pe nimic. Nepotismul este una dintre bolile comunismui luata de capitalismul instaurat de comunisti. Copii lor sunt mai egali decat ai nostri. Cum putem vorbi de egalitatea de sanse cand justitia este corupta si controlata de politic?

 

Corect ar fi fost ca intreaga privatizare sa se fii facut pe baza de licitatii publice. Dar nu a fost asa. Deci nu se poate vorbi de egalitate de sanse.

Incurcati si notiunile si faptele. Nu au legatura una cu alta.

Si nu justitia este corupta, ci politia este ineficienta si inexistenta. Dar asta este discutabil si perfectibil.

 

Ideea este, cand treceti la fapte ? Sediu ceva, nu virtual, ca de vorbe...toata lumea este satula.

 

Ce intelegeti prin curentul radical de dreapta? Noi suntem radicali spre dreapta dar suntem total contra dicataturii personale sau dictaturii unui clan politic. Eventual suntem pentru dictatura legii implementata de cetateni cu ajutotul unui sistem juridic cu jurati.

Chestia cu limitatul mandatelor este justificata si e corecta.

Cat despre sistemul cu jurati, este ceva utopic. Nu se poate realiza.

Editat de DrunkPunk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incurcati si notiunile si faptele. Nu au legatura una cu alta.

Si nu justitia este corupta, ci politia este ineficienta si inexistenta. Dar asta este discutabil si perfectibil.

 

Ideea este, cand treceti la fapte ? Sediu ceva, nu virtual, ca de vorbe...toata lumea este satula.

 

 

Chestia cu limitatul mandatelor este justificata si e corecta.

Cat despre sistemul cu jurati, este ceva utopic. Nu se poate realiza.

 

Acum discutam despre sediu. Unii il vor la Bucuresti dar altii, inclusiv eu as prefera un oras in centrul tarii, Sibiu, Brasov, Campulung Muscel. Dar chiar daca nu avem inca un sediu asta nu inseamna ca nu avem nevoie de oameni. Ca sa avem sediu ne trebuie cat mai multi oameni ca asta implica niste costuri. Am hotarat ca dupa Pasti colegii din tara sa se ocpupe de aceasta problema.

 

De ce sistemul cu jurati este utopic? Exista si in America de Nord si in Europa de Vest? Romanii nu sunt nici mai prosti si nici mai hotzi cum incearca unii sa insinueze. Totul se datoreste lipsei unui sistem legislativ si juridic ferm.

 

Spui ca justitia nu este corupta. Imi pare rau dar sunt de o parerea total opusa. Si cred ca majoritatea romanilor sunt de aceeasi parere cu mine.

Dar iti respect parerea si admit ca nu toti magistratii sunt corupti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum discutam despre sediu. Unii il vor la Bucuresti dar altii, inclusiv eu as prefera un oras in centrul tarii, Sibiu, Brasov, Campulung Muscel. Dar chiar daca nu avem inca un sediu asta nu inseamna ca nu avem nevoie de oameni. Ca sa avem sediu ne trebuie cat mai multi oameni ca asta implica niste costuri. Am hotarat ca dupa Pasti colegii din tara sa se ocpupe de aceasta problema.

 

De ce sistemul cu jurati este utopic? Exista si in America de Nord si in Europa de Vest? Romanii nu sunt nici mai prosti si nici mai hotzi cum incearca unii sa insinueze. Totul se datoreste lipsei unui sistem legislativ si juridic ferm.

 

Spui ca justitia nu este corupta. Imi pare rau dar sunt de o parerea total opusa. Si cred ca majoritatea romanilor sunt de aceeasi parere cu mine.

Dar iti respect parerea si admit ca nu toti magistratii sunt corupti.

Nu vorbeam de sediul central. Trebuiesc si filiale. Conteaza existenta initiativei transpusa in realitate.

 

Stiu ca exista, dar este alt sistem de drept. Opereaza sub alte auspicii ce nu pot fi implementate la noi.

Si in cazul justitiei chiar nu conteaza perceptia societatii civile care este manipulata de mass-media. Si asta din cauza necunoasterii principiilor ce guverneaza un sistem juridic.

Cand politia isi va face cu intradevar datoria, de a proteja cetateanul cat si drepturile acestuia, vom avea si o perceptie corecta si reala a ceea ce se intampla in justitie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre sistemul cu jurati, este ceva utopic. Nu se poate realiza.

 

Aici nu sunt de acord cu tine. Sistemul cu jurati ar fi ideal pentru Romania si nu ar fi nimic utopic. Romania a mai avut un sistem cu jurati o scurta perioada in perioada interbelica, dar s-a renuntat la el. De asemenea pe vremea lui Ceausescu la inceputul anilor 70 a existat o propunere ca in cazurile unde se aduc acuzatii de ordinul pericolului public grav (crime, violuri, rapiri etc.) sa se formeze un grup de jurati voluntari, iar acestia sa stabileasca in ce masura este sau nu un acuzat un pericol pentru societetea lor. Dar atunci acest lucru a ramas doar la stadiu de vorbe si la cateva articole in ziare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici nu sunt de acord cu tine. Sistemul cu jurati ar fi ideal pentru Romania si nu ar fi nimic utopic.

Nu vorbim de ce ar fi benefic si ce nu. Benefic ar fi sa se respecte legea de catre toata lumea.

Nu se poate implementa pentru ca ar trebui schimbat tot sistemul de drept. Or, noi nu suntem in stare nici sa elaboram prin actualizare un cod de procedura penala. Dar sa mai si schimbam intreg sistemul de drept. Ar dura secole.

Plus ca ar fi alte impedimente datortita globalizari, bla bla, deci..e utopie. Nu ca nu ar fi placut. E doar imposibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×