Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am si eu o problema... mereu visez ca ma aflu intr-o cladire foarte mare cu multe scari , caut iesirea si nu o gasesc...( visez asa doar in somn profund,cand e liniste totala... deci fara factori din afara). Am cautat pe net dar nu am gasit nimic referitor la astfel de vise, asa ca m-am hotarat sa va deranjez si pe voi un pic... Astept ajutor, va rog frumos :lazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o problema... mereu visez ca ma aflu intr-o cladire foarte mare cu multe scari , caut iesirea si nu o gasesc...( visez asa doar in somn profund,cand e liniste totala... deci fara factori din afara). Am cautat pe net dar nu am gasit nimic referitor la astfel de vise, asa ca m-am hotarat sa va deranjez si pe voi un pic... Astept ajutor, va rog frumos :rot:

Ai o viata plina de evenimente mari,cu multe sanse de reusita dar,din nu se stie ce motive (prost povestit visul) ramai pe loc! Ai blocaje...

Urci acele scari? :lazy:

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bagherra, multumesc mult de raspuns. si... da , asta e ciudat , ca in vis vreau sa ies din cladire dar in loc sa cobor, urc foarte multe scari... e total aiurea :spiteful:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai o viata plina de evenimente mari,cu multe sanse de reusita dar,din nu se stie ce motive (prost povestit visul) ramai pe loc! Ai blocaje...

Urci acele scari? :spiteful:

Bagherra, vad ca tu le ai cu interpretatul, zi-mi si mie te rog frumos ce inseamna daca visez scari cam in genul imaginii: escher_relativity.jpg

Ma dispera, de aproape un an le visez in forma asta ciudata si nu stiu ce inseamna... de multe ori le urc dar cateodata mai si cobor, interesant e ca persoanele din vis coboara si au impresia ca urca... nu stiu cum sa explic :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bagherra, multumesc mult de raspuns. si... da , asta e ciudat , ca in vis vreau sa ies din cladire dar in loc sa cobor, urc foarte multe scari... e total aiurea 8))

:spiteful: Perfect,atunci! Urca cit mai multe.Inseamna izbinda,avansare,reusita. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scriu aceste randuri in speranta ca cineva va reusi sa descifreze intamplarile si visele din viata mea.

 

Am sa incerc sa povestesc pe scurt cateva din intamplarile ciudate din viata mea care mi s-au parut foarte stranii si nu inteleg ce au insemnat sau ce semnificatie au avut ele . De cand eram mai mica se intamplau in casa numai fenomene ciudate , probabil din cauza femeii care ma nascuse si care ma blestema zilnic , avand in ea o rautate imensa , incepand de la cele cu deschisul usii singure la care se lasa clanta singura in jos , de la aprinsul si stinsul luminii singure unde se auzea clicaitul intrerupatorului , pana la zgomete metalice foarte mari prin casa , lasatul patului singur ca si cand s-ar fi asezat cineva pe pat , aruncarea unor obiecte si simtirea unor adieri repezi de vant rece care trecea iute pe langa mine sau pe langa cei din casa . Uneori seara cand ma asezam in pat si inca nici nu apucam sa adorm vedeam si simteam o raza de lumina bleo-galbuie care era ca un tub ce venea dinspre fereastra spre fruntea mea , iar in acel moment simteam cum imi trage energia din mine . Eu inca de cand eram foarte mica stiam dinainte ce se poate intampla , vedeam un fel de filmulete care apoi dupa cateva ore sau zile se intamplau in realitate . Am sa va povestesc 2 intamplari care mi s-au parut ciudate si care as vrea sa le mai retraiesc sa ma uit atent in jur si sa filmez tot ce se petrece in acele momente , poate asa voi reusi sa aflu ce se petrecea mai cu exactitae atnuci si de ce se intampla asa . Mi-as dori ca intr-o buna zi sa ma reintorc pe acel drum si in acel sat sa ma conving daca exista si sa intreb oamenii sau primarul de acolo daca in acea perioada au avut cearceafuri puse peste pancarde si semnele de circulatie , insa m-as duce ziua , vara si nu singura si bineinteles mi-as lua si un aparat de filmat dupa mine .

 

Prima intamplare ciudata a fost prin septembrie 1990 , eram in vacanta si m-am dus la o fost colega de liceu ca sa ii dau in carti ca ma rugase , dupa ce i-am prezis cu un tarot foarte vechi mi-a venit ideea instantaneu sa facem spiritism cu o carte si o cheie , dupa ce am chemat un spirit al unei rude de-a ei ( bunicul ei ) si am pus toate intrebarile pe care am vrut si am primit si raspunsuri care s-au si adeverit unele din ele pana in ziua de azi , am cerut sa plece acel spirit , insa nu mai vroia sa plece inapoi de unde venise , atunci am avut presimtirea ca nu e acel spirit care credeam noi ci era altcineva mult mai puternic , daca am vazut asa am insistat sa plece si am zis de cateva ori rugaciuni pana a plecat . Inainte de a pleca de la fosta mea colega de liceu , care era credincioasa , fiindu-i frica mi-a zis sa iau acel spirit cu mine si sa nu-l las la ea in casa , ca altfel nu ma lasa sa plec . Daca am vazut asa atunci ca sa ramana ea linistita am zis sa vina acel spirit cu mine , cu toate ca si eu eram credincioasa pe vremea aceea , mai ales ca mai tarziu pe timpul facultatii am cantat in corul bisericii si tineam toate posturile . Inainte de a pleca din casa ei , m-am uitat in ochii ei si atunci am vazut un fel de filmulet cu un barbat inalt imbracat in negru ca ma astepta la metrou , i-am povestit si ei ce am vazut apoi am plecat . Era chiar inainte de 12 noaptea ca tocmai ma grabeam sa prind ultimul metrou , am coborat in statia de metrou care se afla la o statie de casa mea si ma indreptam spre scari ca sa ies afara , insa in timp ce mergeam pe peron am simtit ca cineva se uita fix la mine cand am ridicat privirea spre aparetele in care bagai moneda ca sa treci , era un barbat inalt imbracat in negru si cu o palarie neagra care se uita la mine cu o privire foarte rece si patrunzatoare , ochii erau negrii dar foarte luciosi iar fata de o culoare pamantie . La inceput am crezut ca se uita la cineva din spatele meu , m-am uitat in spate insa nu era nimeni , iar in fata mea se afla o femeie cu niste sacosi si un cuplu ( o fata si un baiat ) , apoi am zis ca poate asteapta pe cineva si ma confunda , insa se uita insistent la mine , m-am facut ca nu vad , am trecut pe langa el si am iesit afara de la metro luand-o apoi pe jos pana acasa , pe partea stanga a unui drum care avea deoparte si de alta fabrici , iar pe cealalta parte opusa mie era si o unitate militara . Cand am ajuns pe la jumatatea drumului acel barbat a venit si m-a luat de mana , mana lui era foarte rece , imediat i-am respins mana si i-am zis sa ma lase in pace , dar el mi-a spus :

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dute la cineva care traieste din chestia asta... nu aici... nu cred ca sta nimeni sa citeasca toate acestea... am cit doar un vis ala cu fetitele... gandeste si la faptul ca acea energie ar putea fi chiar copii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bagherra, vad ca tu le ai cu interpretatul, zi-mi si mie te rog frumos ce inseamna daca visez scari cam in genul imaginii: escher_relativity.jpg

Ma dispera, de aproape un an le visez in forma asta ciudata si nu stiu ce inseamna... de multe ori le urc dar cateodata mai si cobor, interesant e ca persoanele din vis coboara si au impresia ca urca... nu stiu cum sa explic :airkiss:

Scara reprezinta legatura cu divinul. Tu le urci. (poate insemna ca esti pe drumul cel bun oare? - asa-mi pare). Altii din jurul tau le coboara crezand ca le urca -> (poate insemna ca in cautarea mai mult sau mai putin constienta a adevarului/divinitatii ei sunt pe drumuri gresite ?)

 

Poate daca identifici persoane cunoscute care coboara scarile, le poti analiza pentru a intelege ce gresesc si unde ii duce viata "pe scara pe care o coboara".

 

PS Nu ma pricep la vise, am interpretat visul tau in baza simbolului scarii, a carui semnificatie (cea pe care am descris-o) este cunoscuta din vechile traditii ale religiilor. In functie de alte detalii ale visului se pot face si interpretari mai detaliate (interpretarile corecte intotdeauna se completeaza - bineinteles in baza simbolurilor corect identificate si intelese).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

angelserena , este extrem de interesant tot ce ai trait tu, tot ce ai visat , parerea mea personala este ca in vise ai amintiri / imagini... din ultimele 3 vieti anterioare , incearca sa gasesti pe cineva care se pricepe la asa ceva si iti va spune mai in detaliu. si continua sa ne mai dai si noua de veste cand mai visezi ceva , eu astept cu nerabdare. ai mare grija de tine. :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scara reprezinta legatura cu divinul. Tu le urci. (poate insemna ca esti pe drumul cel bun oare? - asa-mi pare). Altii din jurul tau le coboara crezand ca le urca -> (poate insemna ca in cautarea mai mult sau mai putin constienta a adevarului/divinitatii ei sunt pe drumuri gresite ?)

 

Poate daca identifici persoane cunoscute care coboara scarile, le poti analiza pentru a intelege ce gresesc si unde ii duce viata "pe scara pe care o coboara".

 

PS Nu ma pricep la vise, am interpretat visul tau in baza simbolului scarii, a carui semnificatie (cea pe care am descris-o) este cunoscuta din vechile traditii ale religiilor. In functie de alte detalii ale visului se pot face si interpretari mai detaliate (interpretarile corecte intotdeauna se completeaza - bineinteles in baza simbolurilor corect identificate si intelese).

 

Multumesc pentru raspuns, Pippo :cheer: Eu nici atat nu ma pricep, de aceea am si cerut sfatul.

Cam la acelasi lucru m-am gandit si eu dar totusi nu inteleg ce-s cu scarile alea, cumde mi le 'imaginez' in felul ala, de parca ar fi un fel de labirint sau ceva de genul :o:

Editat de Spring`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×