Sari la conținut
Forum Roportal
singer

Agresivitatea prosteasca

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai sa fie. :x

da' destept mai esti tu!!!

unde naiba te pisi sa bem si noi,poate se lipeste ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da' destept mai esti tu!!!

unde naiba te pisi sa bem si noi,poate se lipeste ceva?

Nu-ti fa griji, esti on-topic prin exemplificarea 'agresivitatii prostesti' .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-ti fa griji, esti on-topic prin exemplificarea 'agresivitatii prostesti' .

am zis eu ca tu esti ala desteptul...nu m-am inselat

macar foloseste o sticla cand te taie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand nu exista un motiv evident pentru agresivitate, care este, asa cum a spus Catherine, un mijloc, oamenii o exercita pentru ca au probleme nerezolvate cu ei insisi - mai exact cu ceva din trecutul lor sau cu propriul mod de a fi. Nu sunt impacati cu ce s-a intamplat si se pedepsesc pentru ca au permis sa se intample ce s-a intamplat. Daca intamplator se recreeaza, real sau imaginar conditiile in care ei au patit ce au patit, se declanseaza agresivitatea - creierul cauta sa se apere, e o reactie reflex care trebuie identificata si controlata. Pentru asta intai trebuie constientizat faptul ca acel comportament e deviant si neavenit. Apoi identificat conditiile care determina aparitia sa - de acolo se deduc cauzele. O data identificate cauzele, omul trebuie sa se abtina de la agresiune nejustificata si sa aiba rabdare sa se impace cu el insusi. Agresivitatea e folosita de multe ori si ca scut, dar durerile mai vechi nu justifica atacarea celor din jur pentru ceva ce ti-a facut cineva candva sau pentru ceva ce ti-ai facut singur. Niciun om nu este invulnerabil sau indestructibil la nivel psihic, mai ales la nivel emotional. Daca respectivul agresor nu identifica modalitati de a se impaca si cu sine si cu ceilalti, e bine doar sa se abtina de la manifestari de acest gen, sa bage in fata politetea si sa astepte, timpul chiar le rezolva pe toate, mai devreme sau mai tarziu. Daca nu se abtine, nu va face altceva decat sa perpetueze un model, isi va perpetua aceasta agresivitate nemotivata si va culege roadele, care sunt acre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un alt motiv este imaturitatea sau lipsa capacitatii de a pierde. Astfel, un om cand vrea ceva, daca nu poate obtine si este prea imatur ca sa accepte infrangerea, va cauta fie sa il obtina cu forta, fie sa distruga obiectul dorit, ca o reactie de aparare in fata infrangerii. Mecanismul e simplu: in capul sau deja are acel obiect, daca nu il are si in realitate, percepe ca pe o pierdere "refuzul" obiectului de a-i apartine si astfel se declanseaza agresivitatea. Pentru a impiedica acest proces oamenii trebuie sa inceteze sa mai aiba asteptari, sa mai faca proiectii, mai ales daca sunt in mod evident nerealiste. Procesul e similar - constientizare - cauze - remediere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu inteleg mai nimic din ce spui tu. Cred ca ori esti geniu de spurci, ori ti le dicteaza cineva.

E un mic geniu, asculta la mine. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu inteleg mai nimic din ce spui tu. Cred ca ori esti geniu de spurci, ori ti le dicteaza cineva.

Ar mai fi si varianta ca am o problema sau mai multe care m-au fortat sa studiez lucrurile astea, sa ma auto-analizez si ajutat de o inteligenta peste medie si de o buna cunoastere a limbii romane sa le expun, asteptand pareri sau idei care sa contribuie la ceea ce stiu eu, iar ceea ce stiu poate fi corect sau nu. Ce expun incerc sa expun logic, sa nu stea omul sa citeasca degeaba ce scriu si sa nu inteleaga nimic, nu stiu daca imi reuseste intotdeauna. Dar scopul acestui topic nu este sa vorbesc despre mine, si asa ce am spus mai sus seamana a lauda de sine amestecat cu victimizare, ceea ce nu e scopul meu. Asa ca nu voi mai face asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare vede ce vrea. In general un om care cauta conflicte, va cauta sa vada sau sa se agate de ce este negativ pentru a exploata. Daca nu are ceva batator la ochi, va insinua, va provoca intr-un fel sau altul. Ai observat ca unora le casuna din senin pe cate un obiect sau cate un o fiinta sau pe alte persoane - aceia au ceva nerezolvat cu ei insisi, ori ceva din trecut, ori ceva legat de modul de a fi, ori pur si simplu o suparare de moment foarte recenta - deci au nervi pe care trebuie sa si-i descarce pe ceva sau pe cineva. Modelul "smecherasului" l-am descris mai sus - oameni care fie sunt lipsiti de valoare proprie, fie nu stiu sa se aprecieze deoarece toata viata lor au crescut intr-un mediu care nu i-a apreciat niciodata, inducandu-le ideea ca sunt lipsiti de valoare sau ca trebuie sa o demonstreze constant, in mod competitiv (altfel spus, dragoste conditionata pe care cel ce "beneficiaza" de ea si-o transfera apoi asupra sa, parintele sau mental iubindu-si copilul mental conditionat - doar daca acel copil demonstreaza valoare asa cum a fost el educat sa perceapa acea valoare - adultul sau mental va cauta mijloacele spre a satisface aceasta nevoie), asa ca simte nevoia de reconfirmare, dar pe carca altora lucruri sau fiinte. Pentru un om de genul asta orice fel de infrangere este o catastrofa, are nevoie constanta de victime, deoarece pe asta se bazeaza stima lui de sine. Agresivitatea este un mijloc, cum spuneam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×