Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Predictii despre viitorul omenirii

Postări Recomandate

Pai is curioasa,Daniken a scris Amintiri despre viitor,atunci e posibil sa existe si profetii despre trecut. :pardon:

Botilia :o:

 

Dupa revolutie, printre alte chestii scoase la iveala de sub lacatul comunismului (alaturi de blugi, Coca Cola, prezervative, McDonalds samd), iese la rampa si parapsihologia.

T(z)ugui realiza pe vremea aia emisiuni de parapsihologie la TVR (si mai era unul, Buzdugan).

Prin 91-92 Tugui publica o carte "Sapte ani apocaliptici" in care face niste profetii despre cei 7 ani care or sa vina. Metoda, aceeasi ca la alti profeti lipsiti de "cojones" gen Radu Cinamar, Aryana Havah: in loc sa faca profetiile astea in nume personal si sa se umple de cacao (vezi Hancu seimologu') daca nu se potrivesc, este contactat in secret de un mare (da' mare de tot) initiat Contele Incapucciato, care-si facuse ucenicia zjda' ani in Tibet (nu aflase probabil ca se unise frateste cu China intre timp) si dupa revolutia din 89 (despre care aflase in astral) venise aici sa ne toarne neshte profetii... (acuma cititoru' tre sa fie cam tolomac daca-si inchipuie ca un mare initiat paranormal nu e in stare sa scrie o carte singur si are nevoie de un Tugui sau Cinamar sa i-o scrie, mai ales ca daca este foarte-foarte initiat poate materializa cartea direct sub perna la masoni).

Deci ce se intimpla mai departe - scenariul e acelasi ca la ceilalti profeti de la noi - criza, foamete, cutremure, inundatii, al treilea razboi mondial in 97, sfirsitul lumii in 99 - dar lumea e salvata in ultima clipa de trecerea la alt nivel de constiinta...

Doar ca in timp ce Havah si Cinamar nu au "cojones" dar nici calendar (adica se feresc ca dracu' de tamaie sa dea date exacte) Tugui ( sau Contele, nah) da date exacte, intreg taraboiul trebuia sa se termine in 99 si intram in 2000 curati ca lacrima...

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Botilia :doh:

 

:pardon:

 

Trebuia sa spui simplu,7 ani apocaliptici si sa nu te chinui sa faci rezumatul :o:

Pai,in marea lor majoritate,toate profetiile cuprind un spectru destul de larg din sfera evenimentelor posibile.Asa ca,aparitia unor previziuni(comune) care apar la mai multi profeti,este foarte plauzibila.

Totodata,sunt pliate pe o serie de evenimente care au,in realitate,o probabilitate foarte mare sa se produca :cutremure,inundatii,aparitia unor boli noi,razboaie,seceta,etc.

Putina inspiratie si oricine poate fi profet. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda..."vulpea cind n-ajunge la struguri,zice ca sunt acri!" :doh:

De ce imi vine mereu in minte fraza aceea biblica"nu dati margaritare porcilor... :pardon: ?

S-ar pupa in dos multi sa fie "nebuni" ca Vanga,Sundar ...si citi altii.

Nu ma mai mira nimic.Este contestat insusi Dzeu,IIsus,biblia...ce pretentii pot avea niste bieti senzitivi. :o:

Chiar e pacat sa deschizi ochii "orbilor" caci,ei chiar de au ochi(vedere),nu vad...

Corect. Vanga are 67 % realizat. Dar...de, invidia. Un om normal are citeva procente la previziuni, mai ales cei care fac misto, sau se inseala singuri.

Ea avea un obicei, cei care nu credeau din start, le spunea lucruri extrem de rele, care se adevereau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre faptul ca poporul roman a dat si va mai da oameni mari, asta e indubitabil, dar nu e neaparat meritul poporului, cel putin nu al celui din zilele noastre. Poporul roman, inainte sa se impauneze atata cu asa zisele merite si talente ascunse si Noul Ierusalim si alte gogorite din astea, mai bine ar...

... Si poate dupa aia ne putem gandi la Noul Ierusalim in Romania (in sensul benefic al expresiei "Nou Ierusalim", ca pana una alta in Ierusalim se bat cat de des au ocazia).

 

Va doresc numai bine si provizii de rabdare & logica bunului simt, precum si mult discernamant.

 

Da, in general este corect indemnul tau.

Dar nu putem sa nu observam cateva lucruri certe si mai apoi in baza acestora, sa ne construim o imagine corecta.

 

Nu putem sa nu observam ca un popor ce reprezinta mai putin de 1% din populatia lumii, a adus in mintile noastre mai mult de jumatate din influenta totala adusa de restul popoarelor.

 

Fara sa am vreo tangenta cu poporul evreu, constat ca acesta are meritul de a ne fi influentat in mod major viata. Amintesc de cele 10 porunci, de Biblie, de Iisus; amintesc ca a descoperit majoritatea acelor lucruri de larga aplicatie si majora importanta ce ne-au ajutat sa trecem peste greutatile vietii, respectiv sapunul, alcoolul, antibioticele, si tot asa mai departe pana la internet si primul program antivirus informati; ca a avut oameni influenti, de la Disraeli (prim ministrul Angliei in perioada in care aceasta se reforma, urmand ca de atunci sa civilizeze lumea, ducandu-si la implinire propria-i menire profetica) la Einstein, ori Warner Bross si inventarea industriei cinematografice. Lista este lunga dar nu este cazul sa o detalieaz acum.

Vreau doar sa observ ca eticheta de popor ales nu este una pusa la intamplare, ci viata ne-a aratat puterea sa profetita de influenta.

Si acum, inca doua observatii.

Prima observatie este aceea ca suferit o actiune de extinctie fizica, atacat fiind de răul absolut, fapt ce a condus la implicarea intreg mapamondului in al Doilea Razboi Mondial.

A doua observatie este aceea ca in lumea noastra in care nimic nu este intamplator, acest popor ce purta inspiratie divina a trait dispersat omogen printre celelalte popoare, fiind unicul popor care si-a trait cea mai mare parte din existenta, fara a avea o tara!

 

Aici vroiam de fapt sa ajung, si anume la constatarea ca parte din poporul evreu este rodul unui amestec genetic international, nemaiintalnit -cred eu - la celelalte popoare, cu exceptia SUA, un alt izvor al creatiei si inventicii, dupa cum bine stim.

Poate ca tocmai acest proces de 'mixare genetica' sta la baza creativitatii ce in fapt, poate fi considerata de inspiratie divina. Si de aici poate rezulta insasi 'misionarismul profetic' al unui popor, cine poate sti cu siguranta?

 

Si unde este legatura cu poporul rom

Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frate, zici de schimbari majore pe Terra, si pe urma pomenesti de Romania... :spiteful: Chiar crezi ca in contextul unor schimbari asa grandioase, se vor pastra granitele artificiale, adica sa mai poti vorbi de Romania....?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cititi ce a spus Vanga..... :stars: Eu nu le-am gasit pe net. Dar le-am citit in alta parte. :stars:

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma mai mira nimic.Este contestat insusi Dzeu,IIsus,biblia...ce pretentii pot avea niste bieti senzitivi. :P

Chiar e pacat sa deschizi ochii "orbilor" caci,ei chiar de au ochi(vedere),nu vad...

 

Si care-i problema in a contesta ceva ce tine de domeniul SF?

Viitorul omenirii tine de noi si daca ne vom uita pe sus, prin ceruri dupa zei, n-o sa mai vedem planeta care trebuie salvata de distrugerile noastre si atunci vom putea vorbi despre sfarsit la timpul prezent!

 

Cititi ce a spus Vanga..... :doh: Eu nu le-am gasit pe net. Dar le-am citit in alta parte. :D

 

Ce importanta mai are ce au spus profetii, priviti in jurul vostru la natura care moare si veti deveni profeti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si care-i problema in a contesta ceva ce tine de domeniul SF?

Viitorul omenirii tine de noi si daca ne vom uita pe sus, prin ceruri dupa zei, n-o sa mai vedem planeta care trebuie salvata de distrugerile noastre si atunci vom putea vorbi despre sfarsit la timpul prezent!

 

 

 

Ce importanta mai are ce au spus profetii, priviti in jurul vostru la natura care moare si veti deveni profeti.

Daca te uiti numai la aia care moare, normal. La mine la bloc, de 3 ori pe an trebuie sa taiem tufele. Iar galbenele mele, au trecut cu flori cu tot peste 2 geruri de -15 grade. Jos la bloc. Au inflorit in jur de 10 dec si nu au murit. Sint bine mersi. Nu stiu ce e asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×