Sari la conținut
Forum Roportal
LightHammer

Chimie "Substante Explozive"

Postări Recomandate

E informativ, o parte din informatiile afisate aici se gaseau si in revistele Tehnium, pe vremea lu' raposatu'. Am pus avertizarile de rigoare, de aici incolo si Darwin isi va spune cuvantul. Nu cred ca sa nu fie cineva care sa constientizeze pericolele explozibililor.

Cineva spunea odata sa dam jos toate etichetele cu masuri de siguranta si problemele se vor rezolva de la sine (prin selectie). Nici chiar asa :drunk:

Ce simpatic esti ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am sa continui cu recete noi!

Ammotol

Amestec de:

10%..80% nitrat de amoniu (NH4NO3)

90%..20% Amonal

Ammotol se foloseste la distrugera cladirilor. Periculos ,(mai bine de-l preperat in cantitati mici).

Amonal este amestec de: 70% NH4NO3, 26% pudra de aluminiu, 4% praf de carbune.

Seamana a compustibil, oxidant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Compusul 1

1. KCl 67%

2. S 33%

 

Viteza - 5 Explodeaza de la frecare, foarte sensibil.

 

Compusul 2

1. KCl 50%

2. Zahar 35%

3. C 15%

 

Viteza - 5 Nestabil

 

Compusul 3

1.KCl 50%

2. S 25%

3. Pudra de aluminiu 25%

 

Viteza - 8 Foarte nestabil.

 

KClO3 clorat de potasiu, nu KCl. Cu clorura de potasiu, nu-ti iese nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai frate, copiezi niste retete dintr-o carte si le pui aici....nici macar nu reproduci corect limba romana......E dezgustator felul in care ai scris!!!

 

Si totusi nu stiu la ce ne folosesc toate retetele alea.......din moment ce nu este legal sa produci explozii nu are nici un sens sa scrii astea aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

totusi nu strica sa afli ceva in domeniul asta..nu ma intereseaza prea mult dar ma amuza..si cine stie cand o sa am nevoie si de informatiile astea pe care le-a scris baiatul ca sa arunc in aer pe postas' :santa2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si totusi nu stiu la ce ne folosesc toate retetele alea.......din moment ce nu este legal sa produci explozii nu are nici un sens sa scrii astea aici

 

Din toate astea putem invata ce substante avem voie sa tinem in casa sau la birou, ce substante putem sa amestecam si care nu etc. De produs explozibili.... nu are rost, se gasesc de cumparat daca vreti sa deveniti teroristi de ocazie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.Sint nou pe aici;Am nevoie de un sfat:ma intereseaza sulf farmaceutic,adica pur,de unde poate fi cumparat ca eu am cautat prin Bucuresti pe la farmacii,si nu am gasit.Mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni !!!!

 

Lumea e plina de oameni. unii sunt ca noi altii ca ei si mai sunt si altii ca el. Ca nu sinchiseste omul de gramatica si alte "detalii" parca nu prea ma da pe spate insa spune multe despre el.

Un subiect cu adevarat interesant insa Copy Paste puteam sa facem si noi chiar mai bine.

LightHammer probabil un pusti frustrat pina in 20 ani, Republica Moldova, iar despre cunostintele lui de chimie hai sa fim seriosi........

De ce ma bag in seama: pentru ca [edit] propovaduieste niste retete care pare ca au un singur tzel : sa faca victime. Producerea nitroglicerinei se poate face adaugand glicerina in acid nitric care la randului poate fi produs prin amestecul celor doi acizi insa reactia trebuie controlata foarte strict si ATENTIE !!! nici in conditii ideale nu se poate trece de pragul de 22 grade Celsius iar [edit] scrie 30.

 

Mai [edit] chiar nu esti in stare sa intelegi ca poate e unul mai putin luminat si suficient de plictisit incat sa incerce sa produca asa ceva !? cu 36 g nitroglicerina s-a demontat puntea spate de pe o Raba (camion mare din Romania). Ma gandesc la ce se poate intampla cu ochii unor mai putin avizati.......

 

Daca va intereseaza astfel de "retete" puneti mana si invatati chimie si nu veti avea decat de castigat.

Tineti cont ca majoritatea compusilor si substantelor de pe piata nu sunt in stare pura multe avand reziduuri sau urme ale altor substante care pot duce la instabilitate.

 

Ce face LightHammer, practic da copy paste dintr-o lista veche, vestita Anarchist Cookbook care e o tampenie fara seaman.

 

In continuare va zic, subiectul e interesant dar sa nu va bazati si sa mizati cu sanatatea voastra pe niste formulari gasite pe Internet postate de un agramat. Daca vreti sa faceti rau cuiva mai bine platiti un mardeias sa-l controleze la rinichi decat sa va bagati singuri in spital.

 

Mare griha , omu` e un papagal, nu zic ca e om rau dar e [edit].

 

Daca sunteti interesati va pot invata niste ghidusii sa ramaneti cu gura cascata si cu ochii la locul lor.

 

Promit sa postez niste formulari pentru artificii si formulari ale materiilor prime imediat ce imi gasesc un pic de timp.

 

Sa nu va suparati pe mine dar va spun sincer ca am facut o multime de experiente mai mult sau mai putin tampite si stiu ce se poate intampla.

 

Aveti grija de voi.

 

 

Un om. :spiteful:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×