Sari la conținut
Forum Roportal
LightHammer

Chimie "Substante Explozive"

Postări Recomandate

Ar trebui sa stiti ca toate laboratoarele care detin substante si recativi chimici sunt in evidenta politiei pt controlul precursorilor de droguri si bineinteles pt controlul teroristilor amatori.... daca aveti cunostinte la care vreti sa apelati pt substante aveti grija ca se intocmesc dosare penale si pt cine cere si pt cine da substante de pe lista....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

as avea si eu o intrebare/rugaminte la voi: 8)

 

stiu ca site-ul e despre substante explozive, dar ma intreb daca nu cumva careva dintre voi are reteta de praf de scarpinat sau praf de stranutat :good: ...va roooooog! :D ...am mare nevoie si nu gasesc in cartile de experimente distractive... :o:

 

multumesc anticipat 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma oameni!

Ma uit ca sunteti toti buni la criticat!

Nimic nu va place nici felul in care scriu nici recetele, mai spuneti ca nici Nickname-ul meu nu va place!

Sa ne intelegem asa, cui nu-i place nici sa nu citeasca sau daca citeste sa-si tina parerile acasa!

Acesta e Forum sau piata!

In primul rind receta cu Nitroglicerina am puso pentru a va stirni curiozitatea!

La Naiba, de cite ori sa repet ca e periculos ca sa nu incercati!

In al doilea rind, acesta nu e nici un Copy/Paste, ok nitroglicerina n-am incercat ,dar sunt altele care le-am incercat si am ceva ideie!

"Anarchist Cookbook " precis, citestio tu mai bine, acolo sunt bune recete pentru sinucigasi!

Pe Pensionari (Om_batran) ii rugam sa stea in fotoliu si sa priveasca Televizorul sau mai bine sa stea in parc si sa hraneasca vrabiile sau papagalii (care i se nazar)!

Domnului Gabriel Paduraru as vrea sa-i spun ca sunt destule Laboratoare care vind substante chimice sau

chiar la unele scoli in care profesorii de chimie vind substantele chimice ,iar profesorii in timpul controlului sustin ca le-au folosit la lucrarilor de laborator!

Dosare penale e evident ca se intocmesc!

 

[edit]

 

Eu ce va spun sa incercati! Eu degeaba am scris ca pentru informatii mai clare sa va adresati la mine!

E bine de aratat si partea pozitiva a Chimiei ,doar nu pe toti ii pasioneaza reactiile cu NaCl!

 

[edit]

 

na, mai ho! ca... explodezi!

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai `ciocanel iluminat`,ai incercat sa amesteci clorat de potasiu cu sulf in orice proportie si apoi sa supui frecarii substanta?Eu am facut asta acum 25 ani in ajun de Cracin.Rezultat?Cu cateva grame prodici o explozie si un zgomot enorm!In anul urmator,un amic a facut rost de clorat cu granulatie mare si a incercat sa-l rasneasca cu masina manuala de rasnit cafea.A mers pana cand a facut POC! :blink: Pe masa avea si niste sulf de pe cartonul cu care se sulfateaza butoaiele de vin.Cred ca nepotul lui a pus sulf in rasnita (fara sa observe amicul).Rezultatul?... tavanul casei ridicat 2-3 cm,geamuri,usi,tocuri,mobila,televizoare,etc erau in curte sau pe la vecini,nepotul tocmai iesise in curte si nu a patit nimic,iar amicul a stat in spital 2 luni la recuperare.La militie a spus ca ia explodat tubul de la TV,dar doctorii au tot scos din el diverse bucati si la ansamblare iesea o rasnita :good: Eu eram la 3 strazi distanta si am auzit explozia foarte puternic. Asa ca lasa sfaturile astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cloratul de potasiu explodeaza si in amestec cu zaharul de bucatarie si poate forma cu el si amestecuri incendiare.

 

Probabil,nu ma mai intereseaza sa experimentez pocnitori.Se gasesc din abundenta gata facute si ieftine si mult mai putin periculoase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

una dintre intrebari este daca vreo unul dintre voi este din focsani!?

 

shi apoi ash mai avea o intrebare: daca forum-ul este pentru kamikaze sau despre stiinta!?

 

shi inca o intrebare : shtitzi cumva vreun site de unde sa fac comanda de eprubete pe net?

 

va multumesc anticipat pentru raspunsuri. :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai bine decat sa vb despre explozibili shi alte combinatii periculoase mai bine spuneti-mi shi mie cum se poate obtine benzen?Shtiu ca molecula de naftalina are 2 molecule de benzen dar nu stiu cum ash putea sa scot benzen din ea.Cred ca intrebarea se adreseaza mai mult lui GbrielPaduraru ca am vazut ca are cunostinte in domeniul stiintei.

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa scoti benzen din naftalina nu cred ca e posibil doar prin oxidare si apoi decarboxilarea anhidridei ftalice dar e scump si presupune o serie de reactii care daca in final te vor conduce la doar teoretic, adica pe hartie ca amuzament in nici un caz nu poate sa aiba aplicabilitate practica.

In practica benzenul se obtine prin distilarea uscata a carbunelui natural si reluarea gudronului in distilare fractionata. Benzenul se mai gaseste in petrol. Prin sinteza se obtine din gaz metan in cuptoare cu arc electric, mai intai obtinandu-se acetilena si mai departe benzenul.

Ca sa nu fim off topic am sa iti spun ca din benzen se poate obtine toluen (care si el poate fi gasit in titei si in gudronul de carbune) si apoi prin nitrere se poate obtine trinitrotoluenul adica trotilul sat TNT care este un explozibil mai sigur intrucat nu explodeaza decat la initierea prin detonatie altfel este foarte rzistent la socuri, tramsport, manevrare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×