Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Food Inc.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Punem pariu ca o mica friptura de vita sau pui la gratar cu putina salata langa ea nu are atatea calorii pe cat are un BigMac sau Quarter Pounder?

 

BigMac = 576 cal

Quarter Pounder = 510 cal

Cartofi prajiti portie mica McDonalds = 210 cal

 

Friptura de vita = max 250 cal si asta daca e prajita,la gratar mai putine

Salata mica (fara sos cremos) = 25 cal

 

 

Si cum se face ca pe astia cat tancul ii vezi numai pe la "restaurantele" fast food sau la all you can eat buffet?

Nu cred ca ii prinzi pe la vreun sushi restaurant sau la vreunul frantuzesc unde portia e gustoasa,sanatoasa dar mica nu de matz gros.

Ma uitam odata la un documentar despre oameni slabi genetic indiferent ce si cat ar manca,si au fost alesi pentru studiu vreo 10 voluntari,toyi uscati de slabi.Ei trebuiau sa incerce sa se ingrase rapid cat vor putea de mult timp de o luna.

Stii ce li sa spus sa manance? Numai fast food,junk si donuts.

 

Acum nu zic ca un hamburger nu e bun la gust si ala mancat din cand in cand la un gratar afara,dar ala facut de mine acasa unde stiu ce carne tocata cumpar si ce pun in ea.In nici un caz nu mai pun gura vreodata pe vreun item fast food din comert.De fapt nici nu cumpar carne gata tocata la magazin.Merg la macelarie aleg eu bucatile pe care le vreau si mi le toaca in fata mea.Nu am incredere in carnea gata tocata de la supermarket.Si magazinul trebuie sa fie organic ca sa mananc carne de vita crescuta cu verdeata ca doar e ierbivor animalul,nu cu porumb.

Am cunoscut pe cineva care lucra la un meat processing plant si mi-a spus ca el nu mai cumpara carne tocata din comert in viata lui,dupa ce vede la lucru ce toaca la gramada.

 

Btw,tatal meu e chirurg in departamentul de cardiologie si a operat multi oameni care si-au distrus sanatatea cu diete nesanatoase mancand toata viata numai bazaconii din astea.Si dupa operatie ghici care e primul sfat : schimbati drastic alimentatia nene ca data viitoare nici pe masa de operatie nu ajungi.

 

Nestiutorii incearca sa blameze totul pe aceste restaurante.

Ai vazut testul acela unde s-au pus niste cartofi prajiti de la McDonalds intr-un borcan si s-au lasat sa vada cat tin? Vreo 3 luni cared ca au ramas galbeni si frumosi fara urma de mucegai.Te face sa te intrebi ce super cartof e ala de nu-l corod elementele.Ce-i facu Donald?

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai vazut testul acela unde s-au pus niste cartofi prajiti de la McDonalds intr-un borcan si s-au lasat sa vada cat tin?

 

 

N-am vazut acest test, insa am vazut la TV un show despre cartofi cum ajung in localuri nu numai la McDonalds de pe campurile din Idaho si a fost foarte interesant de observat ca sint tratati cu ulei sa nu se innegreasca ;) pentru ca au mare continut de potasiu tuberculii si ajuta la prajit fara sa sara uleiul pe tine/pe angajat!!! Au si spus ca nu este indicat de folosit acesti cartofi la alte retete ca din cauza uleiului nu va reusi bine altceva din ei, plus ca deja au fost putin prajiti la temperatura inalta inainte de impachetare Imi amintesc de Crocobaur parca, spunea candva ca ea a incercat sa-i fiarba pentru pireu si n-au iesit buni!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citisem undeva ca francejii au returnat Romaniei broaste si ciuperci pt. ca aveau radioactivitate peste limita permisa. Din pacate romanii consuma astfel de alimente de cind cu explozia de la Cernobil si bine ar fi ca in loc de noi experimente, sa se cerceteze efectele de pina acum asupra generatiilor viitoare.

 

 

N-am vazut acest test, insa am vazut la TV un show despre cartofi cum ajung in localuri nu numai la McDonalds de pe campurile din Idaho si a fost foarte interesant de observat ca sint tratati cu ulei sa nu se innegreasca ;) pentru ca au mare continut de potasiu tuberculii si ajuta la prajit fara sa sara uleiul pe tine/pe angajat!!! Au si spus ca nu este indicat de folosit acesti cartofi la alte retete ca din cauza uleiului nu va reusi bine altceva din ei, plus ca deja au fost putin prajiti la temperatura inalta inainte de impachetare Imi amintesc de Crocobaur parca, spunea candva ca ea a incercat sa-i fiarba pentru pireu si n-au iesit buni!!!

Uleiul prajit prea mult timp contine otravuri care grabesc imbatrinirea organismului.

Poate ca pireul este mai putin gustos, insa e mai sanatos. Bineinteles ca retelele alimentare, in cautare de castig usor ,va vor servi otrava si nu pireu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×