Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Food Inc.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Seen it, liked it and hated it... :P

 

I'm done cu supermaketurile imense... :spiteful:

 

Chiar deschide ochii...suntem multi de hranit, dar putin care sa faca ''gatitul''...

 

Acum imi cumpar alimente cat se poate de ''farm-raised'' si bio-naturale !!!

 

Ce nu mi-a placut ??? Imi vine să arunc aproximativ jumătate din ce este in frigiderul meu (carne şi tot celea)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"You'll never look at dinner the same way"[/i]

 

Cand ti-e foame ,maninci ce ai pe masa!!!

Ce story ne-a spus acest video???? ca n-am inteles mare lucru decat ca industria alimentara este controlat de o mana strinsa de persoane care iau decizii despre resursele alimentare. Unde e minunea???? Nu numai in USA este industrializat alimentaita!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand ti-e foame ,maninci ce ai pe masa!!!

Intocmai.Si mancarea de pe masa este cea ce pe care o cumperi tu si decizi tu unde o cumperi si ce cumperi,ca doar nu aterizeaza mancarea singura pe masa direct din supermarket.:P

Deci da,mananci ce pui tu pe masa.:spiteful:

 

Ce story ne-a spus acest video???? ca n-am inteles mare lucru

Asta e clar...

 

Ps:Daca tie ti se pare sanatoasa carnea de vita (din natura animal ierbivor) hranita numai cu porumb si indopata cu antibiotice si growth hormones...pofta mare.Acelasi lucru e valabil si pentru puii gigantici (crescuti cu forta in 2 saptamani) de zici ca lucreaza la sala 12 ore pe zi.

Sau rosiile cat mingea de fotbal dar fara gust.

Enjoy your meal dar nu uita sa te indopi cu vitamine si suplimente ca sa stii sigur ca tie alimentat corpul cu cei trebuie,ca din mancare sigur nu mai primeste cele necesare.

 

Recomand sa te mai uiti odata la film,de data asta in slow motion.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ps:Daca tie ti se pare sanatoasa carnea de vita (din natura animal ierbivor) hranita numai cu porumb si indopata cu antibiotice si growth hormones...pofta mare.Acelasi lucru e valabil si pentru puii gigantici (crescuti cu forta in 2 saptamani) de zici ca lucreaza la sala 12 ore pe zi.

Sau rosiile cat mingea de fotbal dar fara gust.

Enjoy your meal dar nu uita sa te indopi cu vitamine si suplimente ca sa stii sigur ca tie alimentat corpul cu cei trebuie,ca din mancare sigur nu mai primeste cele necesare.

 

Bun venit in secolul 21. Si spre informarea ta, acesti pui gigantici "de zici ca lucreaza la sala" au o valoare nutritiva cu mult suporioara puilor clasici. Si asta e valabil si pentru restul alimentelor care contin aditivi. Dar nah... e usor sa vorbesti fara nici o acoperire stiintifica. Ati vazut si voi dezinformarile din mass-media si acum sunteti toti mari experti in domeniul alimentar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca "valoarea nutritiva " e mai mare la UNELE alimente prelucrate , nu ma incanta deloc.

Imagineaza-ti un diabetic care isi calculeaza zilnic necesarul de calorii, medicul i-a spus ca puiul are X calorii , iar pe raft gaseste un XX

Un bolnav de ulcer care resimte imediat mesele copioase

Femeile care fac dieta si nu slabesc cat ar trebui............

 

Si sa nu mai spun nimic de valul de obezitate care i-a palit nu numai pe americani. ...........

 

Sa subliniezi ca schimbarea valorii nutritive este un bonus mi se pare aberant in conditiile in care suntem capabili sa ne hranim sanatos cu ce ne ofera mama natura si nu "mama tehnologie". Ca si cum as spune ca masa musculara voluminoasa (steroidiana) e mai "buna" decat musculatura normala, dezvoltata prin exercitii fizice si fara adaosuri hormonale............. :spiteful:

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun venit in secolul 21. Si spre informarea ta, acesti pui gigantici "de zici ca lucreaza la sala" au o valoare nutritiva cu mult suporioara puilor clasici. Si asta e valabil si pentru restul alimentelor care contin aditivi. Dar nah... e usor sa vorbesti fara nici o acoperire stiintifica. Ati vazut si voi dezinformarile din mass-media si acum sunteti toti mari experti in domeniul alimentar.

Poate ne prezinti atunci niste publicatii stiintifice care sa ateste la ceea ce spui.Ceva documentatie referitor la valoarea nutritiva cu mult superioara poate?

Si deasemenea as dori sa vad de cine sunt publicate acele concluzii. Sunt studii independente,realizate de catre organizatii si laboratoare fara conectii cu industria alimentara?

 

Daca tot ai adus in discutie "acoperirea stiintifica" iti eliberez microfonul....prezinta-ne tu dovezi concrete,stiintifice si unbiased despre calitatea produselor alimentare de pe piata actuala.

Dar te rog fara publicatii si afirmatii facute de FDA. :spiteful: Si de curiozitate,tu condideri growth hormones,pesticides,ethylene gas si sub clinical antibiotics aditive nutritionale?

 

PS: Vad ca despre abuzul animalelor cat si a muncitorilor de rand din industria alimentara sau despre legislatie care nu permite criticarea publica a vreunui produs alimentar nu comenteaza nimeni.Ne-am impotmolit la aditive.:P

 

Good news.Documentarul a fost publicat pe Youtube.Parta 1 aici...restul acolo.Vizionare placuta si spor la concluzii.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista de asemenea un documentar britanic in trei parti numit "Britain's really disgusting foods." Incerc pe cat posibil sa nu ma gandesc la asta, pentru ca din lipsa de bani, chiar nu am alte optiuni la ora asta.

Insa e evident ca cine incearca sa manipuleze natura va avea de suferit, la fel si cei care consuma aceste produse. Fac o paralela intre modul cum am crescut - cu relativ putina carne (un pui era suficient pt o oala de mancare ce putea sa tina 2-3 zile, la o familie de 4 persoane), si mai ales putina carne de vita si de porc, si modul in care care carnea e accesibila acum, fiind mai ieftina chiar ca legumele. Poti lua 500g carne de vita pe pretul a 3 ardei. Normal ca nu e natural sa se intample asta, parca ar creste in copaci, atat de mare e productia, de-ti poti permite fripturi in fiecare seara daca vrei, chiar daca nu prea ai bani.

Cei din vest, din cate stiu, mai ales in UK, sunt foarte pretentiosi in ceea ce priveste carnea - majortitatea nu se ating de organe de porc, pui, vita etc, nu concep sa manance picioare de pui sau burta de vita. Bine, totul e prelucrat si intra in alte produse, dar vreau sa spun ca din cauza acestor mofturi se irosesc multe lucruri, ajungand in produse de proasta calitate. Ei vor sa fie carnea numai din cele mai bune parti ale animalului, si in mancare, am observat pe aici, sa fie dezosata. Deci mai multe pretentii, mai multe parti ale animalului considerate vrednice de aruncat -> mai multe animale necesare pentru a satisface consumul.

 

By the way, sper sa nu fiu off topic, dar tocmai am vazut la tv o secventa cu o femeie din SUA care incerca sa-i dea unei fetite de 4 luni (4 luni, nu glumesc!) sa muste dintr-un hamburger! M-am decis sa imi exprim revolta si am dat fix peste topicul asta.

 

Nu am urmarit (inca) documentarul dar imi imaginez deja, animale crescute la gramada si omorate de parca ar iesi din fabrica. In celalalat documentar am aflat ca in SUA laptele provine de la vaci indopate cu hormoni, uneori strcurandu-se alte lucruri prin mulgerea mecanica - doua exemple - sange si puroi. Pentru ca acesti hormoni provoaca marirea ugerului si cresterea "randamentului" vacilor. In UK nu se practica, dar de acum orice produs importat din SUA, continand lapte, va fi off limits pentru mine.

O sa ne-o luam in bot - si deja ne-o luam, de fapt - pentru suprasolicitarea si modificarea naturii.

 

Am vazut acum prima parte si jumatate din a doua (e tarziu) si e exact ce ma asteptam...foarte trist...as vrea sa existe o alta optiune decat supermarketul. E bine ca nu suntem doar animale (unii dintre noi), pentru ca ar fi foarte ironic sa ne faca si noua asta alta specie, sa ne indoape cu chimicale, sa ne ingrase pana facem infarct, si sa ne arunce la gunoi.

Editat de Zero.Taiat.In.Patru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apa se baga in carne, in fructe, in orice

 

sa vezi ce multa zeama au avut pepenii rosii vara asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×