Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Esti impotriva lui Dumnezeu pentru ca rock-ul ti-a spalat creierul si la multi alti si mie , dar am avut puterea sa inteleg rock-ul in adevaratul sens al cuvantului si prefer sa ascult muzica populara in loc de rock (nu ca as asculta) . Rock-ul este cea mai subliminala si cea mai periculoasa arma a celui rau pentru a atrage cat mai multe suflete la pierzanie . Majoritatea spun ca nu-i asa ca rock-ul este o forma de evadare , o forma de revoltare impotriva societati , o forma de scapare ... da da uite acu...e o forma de prostie si amagire sufleteasca . Cand ascultati rock nu simtiti o agitatie permanenta ; vrei sa fugi , vrei sa dansezi , vrei sa fumezi , vrei sa bei , vrei sa faci sex si etc...intr-adevar asa este numai daca recunoasteti ca asa este . Dar nu e vorba numai despre asta , ci despre simplul fapt ca te deconeacteaza cu realitatea si ajungi un fel de marioneta . Cat despre formatiile rock am fost pur si simplu obsedat dupa stilul grunge mai ales dupa cei ce l-au intemeiat : Nirvana . Dar frustratiile , neputiinta , traumele pe care le transmitea Kurt Cobain in melodiile sale ajungeau in subconstientul meu si ma tulburau pur si simplu si am renuntat . Mi se pare cea mai periculoasa formatie pentru ca transmitea absolut totul in subliminal . La scoala eram un elev mediu dar de cand ascultam nirvana nu mai invatam , chiuleam si de ce ? Pentru ca-mi spuneam : "Nu esti in stare de nimic , sa nu faci nimic ca totul vine de la sine"-subliminalul pe care il transmitea Nirvana si nu numai...reflectati si voi asupra acestui lucru..si ganditi-va ca fiecare formatie rock in parte are ceva malefic de transmis .
mai incet cu muzica populara ca ti s-au urcat babele cu 2 neuroni la cap, sau cumva te-ai drogat cu teoriile tale de savant?? :smartass:
Esti impotriva lui Dumnezeu pentru ca rock-ul ti-a spalat creierul

wtf oamenilor??rock=muzica...daca tu simti ca iti vine sa fumezi, sa te droghezi si sa bei asta este your problem...!!nu generaliza!!rock-ul nu e nici un fel de arma este muzica understand??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce discutii puerile :( fiecare vede rock-ul cum vrea si cum ii place

daca nu gandim toti la fel, daca avem gusturi diferite inseamna ca unii dintre noi sunt tampiti???? :smartass:

rock-ul e un gen de muzica , cum sunt atatea....ce se face atata caz nu stiu

mie imi place rocku, altuia ii plac manelele....grande cheese :D

Editat de iulya19

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ou hau ai heit tu ripit maiself....

rocu` are ca idee de baza revolta. asta e ireductibilul. fie ca e impotriva sistemului, a unor credinte, a unor principii, bla bla bla. grunge`ul e o revolta de dragul revoltei. nu are substanta. vine din nimic si sfarseste in nimic. daca nu ma insel e si genul cu cea mai scurta istorie. si cei mai putini reprezentanti.

cat despre ce ascult, cred ca am fost destul de explicita pe alte threaduri.

fara suparare, pur si simplu o umila parere.......ai ascultat nirvana?

ai inteles cuvintele[spun asta, pt ca sunt uneori greu de descifrat]?

de priceput, am inteles ca nu le-ai priceput.

poate ca te irita acordurile alea repetate la infinit,asa-i?

nu-ti tre ' multe sa prinzi doua acorduri si sa le "vinzi"pruncilor care se saturasera de micul nostru tovaras "punk-ul"......

uite o idee de baza a grunge-ului : trairea autentica a ceea ce spui.e suficient de buna pt "rock-ul tau"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca ai scapat esentialul...cind incepi sa vorbesti despre rock nu incepi cu metalica sau cu cine stie ce grup de paie; cind vorbesti despre EVOLUTIE se subintelege ca X lucru a devenit MAI BUN si nu ca s-a schimbat. Compara un mercedes din 1980 si o Dacia Logan. Este acelasi lucru... Dacia Logan este un produs mai nou... dar este mai bun calitativ ? Da-ti singur raspunsul...

Compara Metalica cu Deep Purple sau Cream, uita te la productiile lor, uita la calitatea muzicii lor si da-ti singur raspunsul daca esti instare. Oare de ce anii 1970 au fost denumiti "the golden age of rock'n'roll"?. Pina si fiu-miu care are 21 ani stie asta :)

 

Admitind ca azi se face o muzica mai slaba rock nu inseamna ca te cramponezi in trecut ci ca accepti ...realitatea. That's all !

Sa stii ca acum citiva ani i-am vazut si pe deep purple live( in deschidere au cintat uriah heep) si i-am vazut si pe metalica....iti spun nici nu poti sa ii compari...nici de departe...

sarumana! tot respectul meu...nu-s mare cunoscatoare in domeniu da mi-ar placea sa invat! se pare ca aveti o anume varsta rock.putin confuza aici.....

principalul scop al istoriei.....era sa se invete din greselile ei. rockul din trecut are multe greseli,de altfel si cel actual.[omul de geniu se naste mereu.......si ieri , si azi........].astept contraargumentul.multam fain!

 

@ ares, eu n-am pomenit nimic despre metallica, incercam doar sa spun ca "nostalgicii" se plafoneaza. e stupid sa absolutizezi, evolutia consta in constructie-deconstructie-reconstructie. cand vorbim de arta. deci exemplul cu loganu` e cam anapoda :crazy:

spuneai ceva de grunge........cum ca "s-a nascut din nimic"........

ei bine, atunci, domnule infinita intelepciune, permite-mi :"faptul ca nu ai inteles, nu-i face pe ei inaccesibili ci pe tine prost si limitat. "

iti place?nu te cred prost si limitat.....pur si simplu o persoana "complicata".

cineva, spunea candva:"i'm not like them, but i can pretend".nu cumva asta faci si tu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

insusi numele tau te limiteaza draga little grunge. oricat ai incerca sa`ti aduci idolii pe culimi nemeritate... :) faza cu s-a nascut din nimic era o simpla metafora, ceea ce incercam sa evidentiez e faptu ca grunge`u e unul din cele mai nefolositoare subgenuri ale rock-ului. ideile sunt destul de diluate, si am mai zis-o reprezinta revolta de dragul revoltei. au fost atii care au exprimat aceleasi idei cu mai multa esenta si intr-o forma mult mai eleganta.

si, draga littlegrunge, ca sa faci astfel de afirmatii, iti trebuie o viziune de ansamblu, nu un ochi pironit de 16 ani pe pletele blonde a lu` kurt cobain :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti impotriva lui Dumnezeu pentru ca rock-ul ti-a spalat creierul si la multi alti si mie , dar am avut puterea sa inteleg rock-ul in adevaratul sens al cuvantului si prefer sa ascult muzica populara in loc de rock (nu ca as asculta) . Rock-ul este cea mai subliminala si cea mai periculoasa arma a celui rau pentru a atrage cat mai multe suflete la pierzanie . Majoritatea spun ca nu-i asa ca rock-ul este o forma de evadare , o forma de revoltare impotriva societati , o forma de scapare ... da da uite acu...e o forma de prostie si amagire sufleteasca . Cand ascultati rock nu simtiti o agitatie permanenta ; vrei sa fugi , vrei sa dansezi , vrei sa fumezi , vrei sa bei , vrei sa faci sex si etc...intr-adevar asa este numai daca recunoasteti ca asa este . Dar nu e vorba numai despre asta , ci despre simplul fapt ca te deconeacteaza cu realitatea si ajungi un fel de marioneta . Cat despre formatiile rock am fost pur si simplu obsedat dupa stilul grunge mai ales dupa cei ce l-au intemeiat : Nirvana . Dar frustratiile , neputiinta , traumele pe care le transmitea Kurt Cobain in melodiile sale ajungeau in subconstientul meu si ma tulburau pur si simplu si am renuntat . Mi se pare cea mai periculoasa formatie pentru ca transmitea absolut totul in subliminal . La scoala eram un elev mediu dar de cand ascultam nirvana nu mai invatam , chiuleam si de ce ? Pentru ca-mi spuneam : "Nu esti in stare de nimic , sa nu faci nimic ca totul vine de la sine"-subliminalul pe care il transmitea Nirvana si nu numai...reflectati si voi asupra acestui lucru..si ganditi-va ca fiecare formatie rock in parte are ceva malefic de transmis .

 

Diagnostic : atrofie neuronala in stadiu avansat!

Editat de TheRaven

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×