Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Te(mbe)levizorul, un real pericol pentru psihic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am observat ca mai nou parintii sunt obisnuiti sa dea vina pe toata lumea pentru ca "odraslele" lor nu au un comportament adecvat. Dau vina pe televizor, pe profesori, pe societate, pe anturaj, pe faptul ca planetele nu sunt aliniate corespunzator. Dau vina pe toti, numai ei nu sunt de vina. Televizorul e doar o sursa de divertisment si, in unele cazuri, de cunoastere. Televizorul (si nici internetul) nu tine loc nici de parinte si nici de dadaca.

Subscriu la cea ce spui tu aici. Ma refer la "copii" aia mai in varsta...care nu mai fac nimic, se anchilozeaza RENUNTAND la a mai trai efectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Publicitatea de exemplu, transmite impulsuri sexuale puternic deformate in special in subconstient. Transmite de asemenea dorinta unor modele ireale de viata, bani, putere, distinctie.

 

Dar la fel si majoritatea emisiunilor, care fiind animate de participanti deformati in prealabil, perpetueaza astfel malformatiile psihice ale unei societati in putrefactie.

 

Deci, numai o minte puternica si anterior formata sa gandeasca analitic poate extrage fara riscuri informatii utile prin intermediul televizorului. Pentru mintile in formare sau slab formate (adica majoritatea), este un adevarat pericol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Categoric... don't even get me started... :blink: Nu se poate face reclama nici la cereale fara un fund gol si o pereche de ochi care il admira...analogiile pot pleca de la orice - de exemplu:

 

saltea-pat-sex

asigurare de viata-stabilitate-familie-parinti-sex

cereale-putine calorii-silueta sexy-sex

ciocolata-senzualitate-sex

detergent-rochie sexy-sex

aparat de ras pentru femei-picioare sexy-sex

guma de mestecat-zambet-sarut-sex

masina-tip puternic-agata o femeie atragatoare-sex

parfum-femeie fatala-sex

pantofi-rezistenti la dans-discoteca-sex

 

Si asa mai departe. Reclamele care nu contin chiloti, priviri languroase, muscaturi de buza etc sunt destul de rare. In multe videoclipuri la fel, mai toate fmeile trebuie sa poarte fuste-curea, barbatii sa faca acele ridicole rotiri de pelvis sa-ti bage in nas..., de parca tinerii din ziua de azi altceva nu mai vad in fata ochilor. Doar sex, care, la modul in care e deformat si expus, intr-o frenezie, devine gretos. Emisiunile tv promoveaza nonvalori ca modele de succes, de genul "stim ca Monica Columbeanu abia scoate trei vorbe pe minut, dar uite ce picioare are si in ce lux traieste"...Si influenta se vede in aspiratiile baietilor de a fi "smecheri", de "a da gagicile pe spate cu o masina scumpa" si cele ale fetelor, de a aparea pe o coperta in sutien si chiloti. Eventual fara. Si de lejeritatea cu care se vorbeste de sex in grup, sex in toaleta de la scoala, sex in debara etc...numai sex sa fie. Sa spunem ca ce vad intruna la televizor n-are o influenta ar fi absurd.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Categoric... don't even get me started... :cheer: Nu se poate face reclama nici la cereale fara un fund gol si o pereche de ochi care il admira...analogiile pot pleca de la orice - de exemplu:

 

saltea-pat-sex

asigurare de viata-stabilitate-familie-parinti-sex

cereale-putine calorii-silueta sexy-sex

ciocolata-senzualitate-sex

detergent-rochie sexy-sex

aparat de ras pentru femei-picioare sexy-sex

guma de mestecat-zambet-sarut-sex

masina-tip puternic-agata o femeie atragatoare-sex

parfum-femeie fatala-sex

pantofi-rezistenti la dans-discoteca-sex

 

Si asa mai departe. Reclamele care nu contin chiloti, priviri languroase, muscaturi de buza etc sunt destul de rare. In multe videoclipuri la fel, mai toate fmeile trebuie sa poarte fuste-curea, barbatii sa faca acele ridicole rotiri de pelvis sa-ti bage in nas..., de parca tinerii din ziua de azi altceva nu mai vad in fata ochilor. Doar sex, care, la modul in care e deformat si expus, intr-o frenezie, devine gretos. Emisiunile tv promoveaza nonvalori ca modele de succes, de genul "stim ca Monica Columbeanu abia scoate trei vorbe pe minut, dar uite ce picioare are si in ce lux traieste"...Si influenta se vede in aspiratiile baietilor de a fi "smecheri", de "a da gagicile pe spate cu o masina scumpa" si cele ale fetelor, de a aparea pe o coperta in sutien si chiloti. Eventual fara. Si de lejeritatea cu care se vorbeste de sex in grup, sex in toaleta de la scoala, sex in debara etc...numai sex sa fie. Sa spunem ca ce vad intruna la televizor n-are o influenta ar fi absurd.

Da, o opinie pertinenta. Nu ca n-ar fi bun piperul (sexul) dar nu poti manca numai piper...se pare ca felul in care lucreaza reclamele este unul parsiv, insidios care face apel la zona reflexelor fiziologice greu controlabile de filtrul constiintei sau care sunt chiar voit nefiltrate de constiinta. Astfel persoanele cu vointa neantrenata sau fara vointa nu vor iesi din zona de "confort". Vor fi dusi de val. Ca de potop... iar pe creierul lor poti desena cu markerul ce vrei...absolut ce vrei...

 

 

Publicitatea de exemplu, transmite impulsuri sexuale puternic deformate in special in subconstient. Transmite de asemenea dorinta unor modele ireale de viata, bani, putere, distinctie.

 

Dar la fel si majoritatea emisiunilor, care fiind animate de participanti deformati in prealabil, perpetueaza astfel malformatiile psihice ale unei societati in putrefactie.

 

Deci, numai o minte puternica si anterior formata sa gandeasca analitic poate extrage fara riscuri informatii utile prin intermediul televizorului. Pentru mintile in formare sau slab formate (adica majoritatea), este un adevarat pericol.

subscriu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu realizam ca acei copii uitati in fata tv-ului au, de fapt, nevoie foarte mare de afectivitate. Ne miram cum de acum au aparut concepte gen LD (learned disabilities), ADHD (probleme de atentie cu sau fara hiperactivitate) sau tulburari de limbaj (scris, citit, vorbit), apatie - dezinteres pt lectura, tulburari de somn, pasivitate mentala si...cata si mai cate....tocmai "datorita" efectului hipnotic, dependentei pe care o determina tv-ul. Ce spun eu ca aceste consecinte apar la copii...neah...apar ele si la maturi tot mai des...din pacate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord! Eu pe copilu' meu nu o sa-l las nici la desene animate daca nu le consider eu adecvate pt el...dupa aia ne mai miram ca se bat copiii, se omoara si imita tot ce au vazut la tv...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru noi ca adulti este extraordinar de nociv.

Mesajele care vin pe banda rulanta sunt legate de saracie,criza, sexualitate si violenta,enorm de multa violenta.

Chiar daca merge mai mult "in gol" televizorul,o parte din acele mesaje tot ajung in subconstientul nostru.

De obicei nu ma uit decat la cateva programe,gen Cultural,Discovery,National Geographic,Animal Planet,anumite emisiune de pe B1,uneori Hallmark sau Procinema si rar emisiuni apartinand altor canale,incercand sa evit pe cat posibil bombardamentul de incarcatura negativa care vine prin intermediul altor posturi.Probabil mai sunt si altele care merita vizionate,dar momentan pe acestea le-am gasit ca fiind mai putin nocive.

In privinta stirilor,imi e teama sa mai deschid tv-ul...traiesti cu senzatia ca parca vine sfarsitul lumii:crime,sinucideri,violuri,pedofilie.Nimic pozitiv,de parca pe lumea asta numai rau ar exista.Prefer sa rasfoiesc paginile de internet pentru a vedea ce s-a mai intamplat.

Daca mie ca adult imi creaza un asemenea discomfort,nu vreau sa ma gandesc ce poate face psihicului fragil al unui copil.

PS:Denise,ai dreptate in privinta desenelor animate de acum:unele sunt de-a dreptul grotesti,fara pic de expresivitate,iar personajele utilizeaza un limbaj vulgar si incarcat de violenta.

Cata dragalasenie si poveste erau in desenele lui Disney si ce li se serveste micutzilor de azi...

Editat de heaven

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si pentru noi ca adulti este extraordinar de nociv.

Mesajele care vin pe banda rulanta sunt legate de saracie,criza, sexualitate si violenta,enorm de multa violenta.

Chiar daca merge mai mult "in gol" televizorul,o parte din acele mesaje tot ajung in subconstientul nostru.

De obicei nu ma uit decat la cateva programe,gen Cultural,Discovery,National Geographic,Animal Planet,anumite emisiune de pe B1,uneori Hallmark sau Procinema si rar emisiuni apartinand altor canale,incercand sa evit pe cat posibil bombardamentul de incarcatura negativa care vine prin intermediul altor posturi.Probabil mai sunt si altele care merita vizionate,dar momentan pe acestea le-am gasit ca fiind mai putin nocive.

In privinta stirilor,imi e teama sa mai deschid tv-ul...traiesti cu senzatia ca parca vine sfarsitul lumii:crime,sinucideri,violuri,pedofilie.Nimic pozitiv,de parca pe lumea asta numai rau ar exista.Prefer sa rasfoiesc paginile de internet pentru a vedea ce s-a mai intamplat.

Daca mie ca adult imi creaza un asemenea discomfort,nu vreau sa ma gandesc ce poate face psihicului fragil al unui copil.

PS:Denise,ai dreptate in privinta desenelor animate de acum:unele sunt de-a dreptul grotesti,fara pic de expresivitate,iar personajele utilizeaza un limbaj vulgar si incarcat de violenta.

Cata dragalasenie si poveste erau in desenele lui Disney si ce li se serveste micutzilor de azi...

Offf...nici nu vreau sa mai comentez de stirile de la ora 5 de la pro tv. Parca au innebunit cu crimele si violurile si cu cat le mediatizeaza mai mult, parca cu atat apar mai multe cazuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Televizorul e doar o sursa de divertisment si, in unele cazuri, de cunoastere. Televizorul (si nici internetul) nu tine loc nici de parinte si nici de dadaca.

De acord !

Insa multi parinti prea "ocupati" isi lasa copiii sa se uite la televizor pentru mai multa liniste in casa, nestiind ca acel copil priveste, asculta, dar nu vorbeste, nu-si exerseaza propriul limbaj, nu isi pune intrebari, uneori chiar nu asculta, pentru ca sunt fascinati de culoare si imagine.De aceea copiii nici nu mai citesc, pentru ca cititul presupune un efort mai mare, un efort de imaginatie, in timp ce privitul unor imagini este mult mai comod

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Total de acord! Eu pe copilu' meu nu o sa-l las nici la desene animate daca nu le consider eu adecvate pt el...dupa aia ne mai miram ca se bat copiii, se omoara si imita tot ce au vazut la tv...

corect, nici verisorul meu cel mic nu are voie la desene.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×