Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

HDD-uri

Postări Recomandate

Cele mai bune sunt westerndigital-urile (rezistente la socuri) mi-a cazut unul pe scari 3 trepte si a mai mers :unsure:

Editat de crs_tzep

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cele mai bune sunt westerndigital-urile (rezistente la socuri) mi-a cazut unul pe scari 3 trepte si a mai mers :rock:

dap foarte bune ce nu v-as recomanda Maxtor-urile pica repede am avut ceva experietze cu firma asta si neee :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei na !

 

Depinde ce WD ai... existau cele cu 2 / 8 mb buffer de pana la 80 GB inclusiv care era facute pe baza de aluminiu... mureau si daca le agitai in mana... De atunci au mai invatzat si ei ceva ceva si le-au facut pe baza de oteluri speciale (asa cum le fac restul de 20 de ani...). Daca ai dinala atunci te cred...

 

Daca ai curiozitatea sa deschizi mai multe hard diskuri si din generatii diferite de la firme diferite (studiu comparativ) atunci vei observa anumite chestii... Mai jos sunt cele observate de mine...

 

(Sper sa am timp sa termin si sa nu adormiti citind)

 

Incep cu generalitatile / precizari pe scurt

 

Cele mai silentioase Seagate (fluid bearing, nu exista bile sau rulmenti, frecare aproape zero)

Cele mai reci Seagate / WD .... in functie de serie / controler IDE al placii de baza / sursa / ce copiezi...

Cele mai rezistente la socuri mecanice Maxtor / Seagate Baracuda V cu protectie de metal

Cele mai rezistente la socuri electrice ... orice inafara de Maxtor :unsure:

Cele mai rezistente la temperaturi mari (in functionare) Maxtor (si cele mai fierbinti)

Cele mai rezistente la temperaturi mici ... oricare inafara de WD de aluminiu

 

 

Pt HDD IDE

 

Cele mai rapide pt copiere HDD > HDD sunt Maxtor. (PUNCT) Singurele UDMA 133, tehnologia lor.

Cele mai rapide pt copiere partitie > partitie este WD cu 8 MB Buffer, cele din aluminiu.

Cele mai rapide pt copiere platan > platan ... depinde ce copiezi... fisiere mici WD , fisiere mari Maxtor

 

Pt HDD S-ATA 1 150

 

Cele mai rapide pt copiere de orice fel (mai ales la fisiere mici) sunt Maxtor Diamond Max 10 / Seagate (au NCQ)

 

Pt HDD S-ATA 2 300

 

Cele mai rapide sunt.... Hitachi :rock: adica Maxtor si Seagate nu au S-ATA 2... au doar WD si Hitachi... e adevarul e ca daca bagam si Hitachi in ecuatie ala bate la toate capitolele dar din motive obscure (e de 2.5 ori mai scump la aceeasi capacitate decat orice altceva...) nu prea te poti atinge de ele...

 

 

 

Mai detaliat...

 

Cel mai vechi HDD deschis de mine a fost un WD Caviar care stia mod de transfer PIO 1 si avea uimitoarea capacitate de 255.4 MB. Dupa el au urmat WD-uri mai mari si multe Maxtoruri si 2 buc Seagate.

 

Se spune ca harddiskurile de 7200 rpm au 7200 rpm... ei bine... au in medie 7200... sau maxim 7200... capetii de la hard disk se plimba pe suprafatza platanelor... platanele fiind discuri lungimea unei piste exterioare este mai mare fata de cea a unei interioare... mai altfel spus in acelasi timp un punct de pe o pista exterioara trece mai reprede pe sub capeti decat un punct de pe o pista interioara... asta ar putea insemna probleme de sincronizare...

 

Ca sa rectifice diferentele de genul asta platanele se misca cu viteza variabila controlata de cipurile care comanda motorul platanelor. Motorul platanelor este un motor de tip mai special, un motor pe care nu este suficient sa il alimentezi ca sa se invarta, trebuie sa il comanzi, iar o singura comanda inseamna o fractiune de cerc, apoi are nevoie de o alta comanda etc... In functie de cate comenzi pe secunda primeste atatea rotatii are... Unele comenzi pot insemna si franarea din motor a platanelor (pe baza electromagnetica, nu e pe baza de frecare cu saboti, nu exista saboti de franare in hdd desi exista mod de franare).

 

Mai exista o metoda ... sa faci capetii sa citeasca mai repede sau mai incet... Maxtor aproach... de aia au ei ATA 133 si altii nu. Problema apare ca astfel hdd-urile sunt mai sensibile la oscilatii de curent... si FOARTE multe se ard... e un cip de pe placutza electronica ce se sacrifica (nu e mereu acelasi...) dar care moare tragic sispectaculos arzand cu lumina (arc electric) si fum. Este dovedit insa ca daca ai sursa buna NU ti se intampla nimic... iar 44 MBps reali si sustinuti reusiti cu hdd-urile mele Maxtor nu sunt ceva de neglijat (trebuie facute ceva setari din Total Commander daca vrei sa ai atata...), aici vorbind de HDD IDE !!! Sunt curios ce se poate cu 2 HDD Maxtor de 80 cu 8 mb buffer (cele mai reusite Maxtor cu 8 mb buffer).

 

Mai departe despre Maxtor... fiind facute din aliaje de otel dur nu vei avea probleme de la socurile mecanice decat daca prinzi ANUMITE unghiuri... si atunci capetii iti zgarie platanele... desi Maxtorurile au cei mai tari magneti in interior pe care i-am vazut pe la hdd... necesari unor campuri electromagnetice puternice care sa miste repede si prompt capetii (mai repede si mai prompt decat la alte hdd-uri pt ca platanele nu vor incetini sa astepte repozitionarea capetilor... deci trebuie sa sprinteze nu gluma... ). Alte caracteristici... motoarele lor fiind de 7200 rpm constant sunt ceva mai "russian style" ... adica sunt mai robuste si consuma mai mult ... de acolo si incintarea mai mare a lor... un Maxtor iti sta in 57 Celsius daca nu ii pui cooler si aia e temperatura normala pt el. Nu fac bad-uri chestiile astea... Desi a existat o serie de HDD Maxtor facute in colaborare cu HP care erau cele mai proaste ever dupa parerea mea... alea faceau si bad-uri si mureau si capetii desi nu erau chiar asa de sensibile la socuri de curent... atata ca mergeau ca ceapa... mai bine scriai pe platane cu pixul... Caraie destul de tare dupa ce imbatranesc... zgomotul vine de la miscarea capetilor... rulmentul pe care sunt pusi ramane fara vaselina siliconica si apar urme de uzura in metal... aia duce la atingerea capetilor de platane si moartea lor iminenta.

 

 

Seagate sunt niste hdd-uri faine, silentioase, reci care vor face bad-uri la inceputul diskului rupandu-ti FAT-ul si cheful de viatza cand ti-e lumea mai draga... primii 8-16 kb de bad-uri apar in primele 5-6 luni de forja... daca lucrezi in Word cu el nu iti apar... dar daca forjezi cu copieri si stergeri dese si asta la rate de transfer mari... u'll kill it. Atentie mare, sunt sensibile la temperaturi mari iar in momentul in care au bube si tu le scanezi in disperare sau le formatezi cu obsesivitate ele se vor incinta si vei avea si mai multe bad-uri pt ca stratul magnetic de pe platane este iubitor de frig, nu de caldura... Partile bune la Seagate sunt legate de faptul ca nu au bilute sau rulmenti pe care misca motorul si capetii (la unele serii exista rulmenti dar numai la capeti) ceea ce duce la o viteza sporita si o silentiozitate inegalabila. Fa-le sa se incinte si ai sa vezi atunci ce se intampla cu fluidul ala si ce o sa iti faca vecinii ca ii tii treji cu nu stiu ce zgomote ciudate... (nu e chiar asa dar este FOARTE "perceptibil"...). Fiind pe fluid nu iti vor muri asa de repede in timp... ca nu apar uzuri fizice si deformari mecanice ale materialului. Deasemenea sunt rezistente si la socuri electrice... la socuri mecanice sunt relativ rezistente... deschizandu-le nu mi-au sarit in ochi cu nimic special...

 

 

WD ... astea au o mecanica foarte bine pusa la punct pe seria de aluminiu... timp de acces foarte bun... de ce ? Pai... aluminiu e un material mai usor decat otelul... astfel incat nu exista asa de multa inertie la miscarea capetilor => o precizie mai mare mai usor de obtinut la pozitionare => un timp de acces mai mic. Buba e ca erau usor de ucis prin socuri... si asa au trecut pe aliaje de otel dar au pastrat ceva de la tehnologia mai veche si tot au cel mai bun timp de acces... cam cu 0.1 milisecunde sub concurenta pe anumite serii... si sa ne gandim doar ca exista si miraculoasele WD Raptor cu 10.000 RPM care au timp de acces de 3.3 milisecunde... concurenta lor nu are asa ceva... Buba e ca partea electronica nu suporta rate de transfer la fel de mari ca un Maxtor si atunci mecanica aia se plictiseste acolo... Capetii lor sunt oarecum miraculosi pt ca nu fac zgomot in miscare nici dupa ani buni de folosire in schimb motoarele lor piuie strident... si te pot scoate din sarite... Seria cu platane / capeti de aluminu fragila la socuri, restul sunt ok. Cele pe S-ATA 2 au ceva bube... unele mor la cateva ore de la punerea in functiune :rock: Mi s-au parut cele mai ingrijite din punct de vedere al filtrelor de aer din interior... te salveaza de impuritati care sa ajunga pe platane si sa faca bad-uri... Toata stima si respectul pt faptul ca placutza are componentele electronice pe cealalta parte fatza de Maxtor si anumite Seagate astfel incat nu le poti distruge din greseala...

 

A... faptul ca HDD-urile sunt vidate inauntru e un mit... NU sunt vidate ! Ar impiedica functionarea lor... Puse in miscare platanele formeaza in jurul lor o perna de aer care impiedica capetii sa atinga platanele la 7200 rpm in feluri non-gentile... (mega distrugere...cap smuls instant + zgarietura pe platan... bad-uri la promotie...). Ganditi-va ca un flex are cam 5000 Rpm... (depinde de model...). HDD-urile au de fapt chiar si gauri de respiratie... cel mai vizibil la WD... e gauricea aia de pe partea de deasupra... la alte firme sunt mai camuflate dar exista. Motivul existentei lor este simplu : in momentul functionarii presiunea aerului din interior variaza (ar varia...) din cauza caldurii, din cauza rotirii platanelor... chestia asta se previne prin existenta acelor gauri ... astfel presiunea se egalizeaza cu cea atmosferica, presiune mult mai constanta intr-o unitate de timp scurta decat cea din HDD... care variaza in functie de caldura lui si alti factori similari...

 

Deja m-am plictisit ca am fost intrerupt de vreo 20 de ori din scris... daca imi mai aduc aminte de ceva postez o continuare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesant tot ce ai scris dar tot ziceai ca Maxtorul e asa rezistent mie mia cazut dupa 1 an si o luna (si nu am observat cand l-am luat ca doar un an am garatzie :unsure:) si l-am dus la centru de calcul la maicamea la munca si mi-au zis aia ca partea mecanica a cazut si numai pot face nimik cica dak era ceva electronic mai aveam sanse.In concluzie or fi ele bune da mai sunt si exceptzii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
interesant tot ce ai scris dar tot ziceai ca Maxtorul e asa rezistent mie mia cazut dupa 1 an si o luna (si nu am observat cand l-am luat ca doar un an am garatzie :unsure:) si l-am dus la centru de calcul la maicamea la munca si mi-au zis aia ca partea mecanica a cazut si numai pot face nimik cica dak era ceva electronic mai aveam sanse.In concluzie or fi ele bune da mai sunt si exceptzii

Spune-mi cxa era u Maxtor de 120Gb si ca il mai ai...

Am nevoie de partea electronica a unui astfel de HDD platesc, logic !!! :rock:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune-mi cxa era u Maxtor de 120Gb si ca il mai ai...

Am nevoie de partea electronica a unui astfel de HDD platesc, logic !!! :rock:

nope era unu de 40GB cu 2 mb (si am mai dat si o carutza de bani cand l-am luat :unsure: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt orice chestie exista exceptii :unsure: In felul acesta nu avem viatza monotona :rock:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×