Sari la conținut
Forum Roportal
Deirdre Orca

Probleme de conexiune la internet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am primit un laptop IBM X30. Mi s-a spus ca are modem si wireless totusi constat ca nu ma pot conecta la internet. In Device Manager, la "Other Devices" am cate un semn de exclamare la urmatoarele:

- Ethernet Controller

- PCI Modem

- Unknown Device

- Video Controller

- Video Controller (VGA Compatible)

 

Daca ma duc pe oricare din ele vad asa: "The drivers for this device are not installed (Code 28). To reinstall the drivers for this device, click Reinstall Driver". Daca fac conform instructiunilor ma directioneaza catre Hardware Update Wizard si in cele din urma aflu ca "The hardware was not installed because the wizard cannot find the necessary software". La Resources vad ca zice asa: "This device isn't using any resources because it has a problem."

 

Ce am facut? Am cautat driverele pe site-ul IBM, le-am instalat, am restartat calculatorul si am incercat din nou sa ma conectez la internet. Nu se schimba, insa, nimic... aceeasi problema.

 

Rog ajutor... imi poate cineva oferi sugestii? Am Google-uit pe tema asta, insa nu m-am dumirit si nu am reusit sa rezolv problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai gasit o buba: volumul speakerelor... de fapt vad ca e doar unul :unsure: . Se aude groaznic, ca si cand s-ar rula in casti si te afli in aceeasi incapere. Daca insa ascult la casti, volumul si calitatea sunetului sunt perfecte. Nu as prea crede ca IBM au scos pe piata un produs al carui sunet se aude standard asa.

 

Any idea? :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca apar cu semnul exclamarii inseamna ca nu folosesti driverele bune.

Pe de alta parte in general laptopurile au boxe de rahat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca apar cu semnul exclamarii inseamna ca nu folosesti driverele bune.

Da, ma gandesc.... dar ce inseamna "driverele bune" daca le-am dat jos tocmai pe cele de pe site-ul Lenovo? Si nu o data!

 

Pe de alta parte in general laptopurile au boxe de rahat.

Nu este primul laptop pe care il am, nici primul laptop IBM... dar asa ceva nu am mai intalnit.

 

Multumesc pentru raspuns,oricum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"The hardware was not installed because the wizard cannot find the necessary software". La Resources vad ca zice asa: "This device isn't using any resources because it has a problem."

Rog ajutor... imi poate cineva oferi sugestii? Am Google-uit pe tema asta, insa nu m-am dumirit si nu am reusit sa rezolv problema.

Iti apare acest mesaj fiindca se astepta sa ii bagi CD-ul de instalare !! :fingers:

Dupa ce ai dat search pe google ? modelul laptop-ului, sau numele driverelor de care ai nevoie ?

Zi exact ce ai downloadat !! (posteaza link-ul).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa ce ai dat search pe google ? modelul laptop-ului, sau numele driverelor de care ai nevoie ?

Dupa modelul laptopului.

Zi exact ce ai downloadat !! (posteaza link-ul).

Daca imi amintesc bine, am dat jos de aici si de aici ... dar in acest moment nici nu mai stiu exact ce :fingers: . Am avut bataie de cap cu alt calculator si pe asta l-am lasat balta o vreme, mi-a mancat nervii! Dar tot as vrea sa-i dau de capat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×