Sari la conținut
Forum Roportal
irca

Gemuri, dulceata si compoturi

Postări Recomandate

Ador gemul de afine!!! Se aduce si pe aici din Europa de Est de undeva ... Slovakia, Bosnia parca si cumpar cu zeci de borcanase mici ca nu sint nici prea scumpe si inca lumea locala nu cunoaste toate bunatatile ce se vand in acel magazin cu delicatese europene numit "Trader Joe's" ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e buna dulceata asta, o facut mama pentru prima oara anul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Compot de prune, putin mai altfel

Ingrediente:

 

5 kg de prune fara samburi

3 l apa

1 kg zahar

 

continuare

post-78818-0-54104600-1377366378_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Super idee!!! ... dar 1 kg de zahar e chiar necesar??? ca au aparut acesti pruni si la noi dar sint acre ca otetul, parca au furat de undeva in mare graba asa mi se par giggle.gif Reteta asta tocmai le indulceste dar ma gandesc ca vor fi prea dulci, o sa fac doar jumatate din reteta sa vad cum ies. Ador compotul de prune insa nu stiu de unde sa iau conservant. La noi de obicei se termina ori ce bunatate dupa ce s-a racit, iar daca mai fac si orez cu lapte, se termina si dubla cantitate!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nuuu, pana la urma e o chestie de gust, poti scoate din cantitate, poti adauga, nu ai cum sa strici.

Unii nu pun conservant, in mod normal ar trebui sa se pastreze. Am auzit si varianta cu aspirina, pui 1/4 tableta de aspirina la un borcan de 800 ml.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe urma am realizat ca defapt sint 5 kg de fructe si nu de pounds/libre iar cand am vazut pachetelul de 1 kg de zahar, mi-am schimbat opinia. Intr-un magazin se vinde la pachete de kg alimentele uscate, vine din Mexico, altfel cumparam la pachete de 10 libre zaharul, 4,5 kg. Acum merg sa mai cumpar fructe ca nu-mi ajung ce am in casa ca am mai mancat din ele.

Aspirina simpla nici nu stiu daca exista aici, sint acoperite cu ceva dulceag si zmaltuite sa fie mai placut la inghitit. Inainte de miezul noptii o sa fie dej ain frigider. Deja am spalat special borcanele mari si cratita in care o sa le fierb sa n-aibe gust de seu de oaie giggle.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca le-ai gatat :) Oricum trebuie sa stea sa se patrunda fructele. Ca tu le dai doar un clocot prin sirop si doar se inmoaie putin.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint la rece deja insa in casa este o aroma de cuiosare si scortisoare cu al prunelor de nu ma satur sa respir!!!

Si calde sint foarte bune ca le-am gustat. In copilarie mancam compot sau gem de prune cu mamaliga rece ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×