Sari la conținut
Forum Roportal
dutz.auto

Amenda de 100 de milioane in vama veche 2 mai 2009

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut!

Am o problema cu autoritatile .

De 1 mai...ca in fiecare an, am fost in Vama Veche. Numai ca anul acesta a fost un pic mai special. Acum cateva zile eu si mai multi prieteni de - ai mei, probabil mai sunt si alte cateva sute, am primit acasa o scrisoare in care ni se spune ca am condus masina pe plaja din comuna Limanu sat Vama Veche. Dar noi nu am facut decat sa parcam masina, cum facem de fiecare data...la inceputul plajii, este o bucata de pamant acolo..unde lumea parcheaza de ani de zile. O data cu construirea pistei de biciclisti ( nu am vazut un biciclist in toata vama anul asta) nu au fost montate alte semne de circulatie privind parcarea, plaja nu era delimitata de un gard... sau nici macar nu a fost construita vreo parcare in toata vama care sa suporte numarul de turisti din fiecare an.

Problema cea mai mare este ca am sunat la Sectia din comuna Limanu ( 0241 858206) si mi s-a comunicat ca amenda este intre 100 000 000 - 200 000 000 lei vechi. Mi se pare o suma exagerata si cred ca sunt multi pusi in imposibilitatea de a o plati-o. Se poate face ceva in acest sens?

 

Astept raspuns.

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vina e numai a ta. Sti bine ca parcatul pe plaja e interzis. La fel cum si aruncatul mizeriilor pe jos e interzis si poti sa primesti o amenda de pana in 5.000 ron.

 

Si ce solutii ar fi? Daca sti sigur ca nu ai parcat pe nisip atunci poti sa mergi in instanta si sa iti sustii nevinovatia. Dar daca ai parcat pe nisip nu are rost sa mergi in instanta ca mai mult ca sigur aia care ti-au dat amenda au facut si poze si o sa te trezesti si cu plata procesului pe langa amenda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!

am primit acasa o scrisoare in care ni se spune ca am condus masina pe plaja din comuna Limanu sat Vama Veche. Dar noi nu am facut decat sa parcam masina, cum facem de fiecare data

]

 

Daca poti demonstra in instanta ca ai parcat masina fara sa o fi condus, ai sanse de reusita . :)

 

Eu personal i'as ignora ... .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!

Am o problema cu autoritatile .

De 1 mai...ca in fiecare an, am fost in Vama Veche. Numai ca anul acesta a fost un pic mai special. Acum cateva zile eu si mai multi prieteni de - ai mei, probabil mai sunt si alte cateva sute, am primit acasa o scrisoare in care ni se spune ca am condus masina pe plaja din comuna Limanu sat Vama Veche. Dar noi nu am facut decat sa parcam masina, cum facem de fiecare data...la inceputul plajii, este o bucata de pamant acolo..unde lumea parcheaza de ani de zile. O data cu construirea pistei de biciclisti ( nu am vazut un biciclist in toata vama anul asta) nu au fost montate alte semne de circulatie privind parcarea, plaja nu era delimitata de un gard... sau nici macar nu a fost construita vreo parcare in toata vama care sa suporte numarul de turisti din fiecare an.

Problema cea mai mare este ca am sunat la Sectia din comuna Limanu ( 0241 858206) si mi s-a comunicat ca amenda este intre 100 000 000 - 200 000 000 lei vechi. Mi se pare o suma exagerata si cred ca sunt multi pusi in imposibilitatea de a o plati-o. Se poate face ceva in acest sens?

 

Astept raspuns.

Va multumesc!

 

Come'on, si eu eram pe acolo si am vazut biciclisti pe pista aia. Okay, vreo doi :)

 

Legat de amenda, cred ca e important de stiut cat de clar era marcata interdictia de a parca pe plaja. Amenda respectiva nu vine de la politia rutiera, care n-are treaba cu ce se intampla in afara carosabilului, deci e o problema administrativa a comunei. Interdictia (si penalitatile rezultate) de a parca pe plaja trebuia sa fie marcata foarte vizibil, din toate directiile. Altfel cred ca ai putea contesta cu usurinta in instanta amenda (sau macar cuantumul ei).

 

Eu nu tin minte sa fii vazut indicatoare in acest sens, dar nefiind cu masina nici nu m-am uitat dupa asa ceva. Erau multi cu motoarele pe plaja, si ei au primit?

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, masurile astea se iau IN SPECIAL de cand i-a calcat ala cu masina de teren pe unii pe plaja din Costinesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Come'on, si eu eram pe acolo si am vazut biciclisti pe pista aia. Okay, vreo doi :)

 

Legat de amenda, cred ca e important de stiut cat de clar era marcata interdictia de a parca pe plaja. Amenda respectiva nu vine de la politia rutiera, care n-are treaba cu ce se intampla in afara carosabilului, deci e o problema administrativa a comunei. Interdictia (si penalitatile rezultate) de a parca pe plaja trebuia sa fie marcata foarte vizibil, din toate directiile. Altfel cred ca ai putea contesta cu usurinta in instanta amenda (sau macar cuantumul ei).

 

Eu nu tin minte sa fii vazut indicatoare in acest sens, dar nefiind cu masina nici nu m-am uitat dupa asa ceva. Erau multi cu motoarele pe plaja, si ei au primit?

 

Mai scriu o data. Nu am circulat pe plaja, doar am parcat acolo masina joi si am luat-o sambata cand am plecat. Si da. Daca ar aplica aceeasi lege ar trebui data amenda si tutror motociclistilor care erau parcati printre masini, inca vreo suta de motoare..inca 100 de amenzi.

Am pus si o poza facuta intamplator..nu stiu catde bine se poate vedea. Daca va uitati atent. langa roti se poate vedea pamant si putina iarba..deci nu am parcat pe plaja..si nici alte semne de circulatie nu se vad in poza!

post-194525-1243942697_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din poza aia nu imi dau seama foarte bine ce e acolo. Dar cum ai ajuns cu masina in zona aia? Ai mers cu masina pe pista de biciclisti? Si in partea stanga a pozei, dupa masini, ce urmeaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din poza aia nu imi dau seama foarte bine ce e acolo. Dar cum ai ajuns cu masina in zona aia? Ai mers cu masina pe pista de biciclisti? Si in partea stanga a pozei, dupa masini, ce urmeaza?

 

Am mers p langa pista de bicilisti..pana in capat ...pe unde e hotelul nou...si cand am gasit un loc de parcare..am traversat pista. Asta e problema....cu pista...ca inainte erau cluburile pe plaja...masini langa plaja aici unde sunt si eu parcat acum..si maisni si pe partea dreapta a drumului....dar mainou...au mutat cluburile de pe plaja, pe partea dreapta..si acum nu mai ai cum sa parchezi pe dreapta, doar putin printre cluburi.

Editat de dutz.auto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am mers p langa pista de bicilisti..pana in capat ...pe unde e hotelul nou...si cand am gasit un loc de parcare..am traversat pista. Asta e problema....cu pista...ca inainte erau cluburile pe plaja...masini langa plaja aici unde sunt si eu parcat acum..si maisni si pe partea dreapta a drumului....dar mainou...au mutat cluburile de pe plaja, pe partea dreapta..si acum nu mai ai cum sa parchezi pe dreapta, doar putin printre cluburi.

 

Am inteles... Dar zi-mi exact ce scrie in scrisoarea care ai primit-o acasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am mers p langa pista de bicilisti..pana in capat ...pe unde e hotelul nou...si cand am gasit un loc de parcare..am traversat pista. Asta e problema....cu pista...ca inainte erau cluburile pe plaja...masini langa plaja aici unde sunt si eu parcat acum..si maisni si pe partea dreapta a drumului....dar mainou...au mutat cluburile de pe plaja, pe partea dreapta..si acum nu mai ai cum sa parchezi pe dreapta, doar putin printre cluburi.

Degeaba ne explici, ca nu putem decat sa ne dam cu parerea.

Solutia la problema ta este: sa iti angajezi un avocat si sa contesti amenda in instanta, daca se mai poate.

Altfel sa stii ca esti bun de plata .

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×