Sari la conținut
Forum Roportal
adynastase

Cum poti sa ai o viata de familie fericita?...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca noi trebuie sa mergem la Scriptura, pentru a vedea cine este si cine nu este credncios lui Dumnezeu!

 

Eu cred ca trebuie sa ne uitam la faptele ortodoxilor versus faptele catolicilor ca sa vedem cine s-a indepartat de D-zeu. Adica, sa ne uitam la faptele rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:( ce simpatici sunteti voi, atunci cand nu va convine ceva ce scrie in BIblie, pentru ca da prost la imaginea crestinismului, o dati cu poezia: pai nuuuu, ca e sensul figurat. :D

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesant topic , pe bune . Eu nu am citit Biblia in intregime , dar stiu ca trasmite mesaje foarte clare si de care daca tii cont totul se indreapta spre " lumina " , o viata fericita . Dar oare cati dintre cupluri au norocul sa tina cont de ceea ce e scris in cartea Sfanta ? Ma refer , ca ambii parteneri sa tina cont . Pentru ca o casnicie sa fie durabila , fericita , din perspectiva mea , trebuie sa existe iubirea , neconditionata , trebuie sa existe multa intelegere si respect si sa se pastreze independenta fiecaruia intr-o anumita masura . Plus comunicarea care este esentiala .Asta inseamna o relatie sanatoasa . De aici drumul spre a deveni o familie fericita este la un singur pas . Eu cred ca daca o sotie este inselata si ea sustine ca nu poate sa ierte , nu iubeste indeajuns . Ma refer la situatia in care sotul regreta pasul facut . Multe femei cred ca daca a facut-o o data , o va mai face si altadata . In loc sa caute motivul pentru care el s-a " ratacit " ea , considerandu-se victima intru totul , devine isterica si poate chiar renunta la familia intemeiata . Exista motivul egoismului , incapatanarii , a incapacitatii de a ierta . cele mai multe gresesc aici si isi distrug propria fericire . Un secret ca familia ta sa fie fericita este n primul rand sa nu te astepti la asta . Sa nu iti doresti fericirea sa nu o cauti . E cea mai simpla metoda ca sa o intalnesti , de fapt sa te intalneasca ea pe tine . Nu stiu cat de complicat e ce am scris , daca se intelege ce vreau sa spun . De obicei ma exprim mai bine cand ma gandesc decat cand scriu . Femeile ar trebui sa se gandeasca cum sa isi faca sotul fericit si nu sa se planga ca nu primesc destula atentie sau afectiune . Cum asterni asa dormi . Pentru ca majoritatea , cunosc atatea cazuri , se plang zi de zi pentru lucruri marunte si neinsemnate . Despre barbati nu comentez . Eu sunt femeie .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) ce simpatici sunteti voi, atunci cand nu va convine ceva ce scrie in BIblie, pentru ca da prost la imaginea crestinismului, o dati cu poezia: pai nuuuu, ca e sensul figurat. :huh:

Asta e Dumnezeul Hiperbolelor, dom'le.

 

Bine, cand e vorba de 666 de exemplu, acolo nu mai e hiperbola, e literalmente 'semnul Fiarei'.

Ca la mileuri - 2 pe fata, 2 pe dos.

 

hai lasa nu mai inventa de la tine .

Ce am inventat eu 'de la mine'?

Te-ai aliat cu Sykarian acum ? :(

Mai demult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca o casnicie sa fie durabila , fericita , din perspectiva mea , trebuie sa existe iubirea , neconditionata , trebuie sa existe multa intelegere si respect si sa se pastreze independenta fiecaruia intr-o anumita masura . Plus comunicarea care este esentiala .

 

Iubirea neconditionata este un concept utopic.In realitatea orice sentiment se naste si exista in baza unor conditii,fie ca vrem sa acceptam acest lucru sau nu. Intelegerea,respectul si increderea care sunt ingrediente necesare intr-o relatie de succes sunt si ele astfel de conditii fie ca le spunem pe nume sau nu.Unora dintre noi ne place sa traim cu nobila iluzie ca iubim neconditionat.Wake up and smell the coffee.

Cu alte cuvinte "te iubesc atat timp cat ma iubesti si tu, dand dovada de intelegere,demonstrand respect si avand incredere in mine,trateaza'ma frumos,ai grija de mine si de copii nostrii,nu ma abuza fizic sau emotional,nu-mi veni noptile beat acasa sa ma ei la palme etc etc"....dar daca unele dintre aceste lucruri sunt existente iar altele dispar si iubirea asta shakespeariana despre care vb tu, se va diminua si disparea cu timpul.Sunt o mie si una de conditii care se inteleg de la sine,ce trebuie indeplinite pentru o casnicie de succes dpdv sentimental.

Se poate vorbi despre iubire neconditionata doar intr-un caz fictiv cand in ciuda faptului ca o persoana nu este respectata,inteleasa,nu i se acorda incredere si nu este iubita in return.....ea continua sa simta acest sentiment pentru partenerul/a ei.Dar si atunci nu as numi asa ceva iubire neconditionata ci temporary insanity sau stupiditate neconditionata.

 

Eu cred ca daca o sotie este inselata si ea sustine ca nu poate sa ierte , nu iubeste indeajuns . Ma refer la situatia in care sotul regreta pasul facut . Multe femei cred ca daca a facut-o o data , o va mai face si altadata . In loc sa caute motivul pentru care el s-a " ratacit " ea , considerandu-se victima intru totul , devine isterica si poate chiar renunta la familia intemeiata . Exista motivul egoismului , incapatanarii , a incapacitatii de a ierta . cele mai multe gresesc aici si isi distrug propria fericire . Un secret ca familia ta sa fie fericita este n primul rand sa nu te astepti la asta . Sa nu iti doresti fericirea sa nu o cauti .

 

A ierta si a uita nu sunt intodeauna acelasi lucru.Este foarte posibil ca femeia respectiva sa-si ierte partenerul dar sa aleaga despartirea.Sunt si multe cazuri in care unii oameni inca isi mai iubesc partenerii dar totusi se despart daca realizeaza ca dragostea nu este mereu deajuns pentru a intemeia o viata impreuna.

Statistically speaking...majoritatea celor care au inselat o data (barbati sau femei) o vor face si cu alta ocazie.

Daca in mentalitatea unora inselatul este justificabil,atunci inteleg de unde vine opinia ca femeia ar trebui sa caute motivul pentru care partenerul ei "sa ratacit" :huh: In aceiasi ordine de idei insa,daca o femeie calca pe langa intr-o casnicie tare as dori sa vad gradul de resemnare,iertare si intelegere pe care scumpul ei sot este dispus sa il ofere.

Cat despre a nu-ti dori fericirea,asta e cea mai mare prostie pe care am auzit-o (cel putin saptamana asta).Sa nu o cauti cu lumanarea asta e altceva,dar sa nu ti-o doresti? :( Care om pe planeta asta nu-si doreste in adancul sufletului sa fie fericit?

 

Femeile ar trebui sa se gandeasca cum sa isi faca sotul fericit si nu sa se planga ca nu primesc destula atentie sau afectiune . Cum asterni asa dormi

 

Presupun ca si viceversa este valabila right? :)

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea neconditionata este un concept utopic.

 

Cred ca pe linga caracterul utopic iubirea neconditionata are si un caracter maladiv . Tot ce are un inceput are , in principiu ,si un sfirsit iar in cazul iubiri acesta nu este intotdeauna simultan cu sfirsitul biologic ..Cred ca cel mai important intr-o iubire finalizata sau nu cu o casnicie este reciprocitatea sentimentelor si manifestarilor. Tonul trebuie sa-l dea toleranta reciproca in toate domeniile ; cind toleranta este doar din partea unui singur partener totul devine un fel de "casa de toleranta".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea neconditionata este un concept utopic.In realitatea orice sentiment se naste si exista in baza unor conditii,fie ca vrem sa acceptam acest lucru sau nu. Intelegerea,respectul si increderea care sunt ingrediente necesare intr-o relatie de succes sunt si ele astfel de conditii fie ca le spunem pe nume sau nu.Unora dintre noi ne place sa traim cu nobila iluzie ca iubim neconditionat.Wake up and smell the coffee.

Cu alte cuvinte "te iubesc atat timp cat ma iubesti si tu, dand dovada de intelegere,demonstrand respect si avand incredere in mine,trateaza'ma frumos,ai grija de mine si de copii nostrii,nu ma abuza fizic sau emotional,nu-mi veni noptile beat acasa sa ma ei la palme etc etc"....dar daca unele dintre aceste lucruri sunt existente iar altele dispar si iubirea asta shakespeariana despre care vb tu, se va diminua si disparea cu timpul.Sunt o mie si una de conditii care se inteleg de la sine,ce trebuie indeplinite pentru o casnicie de succes dpdv sentimental.

Se poate vorbi despre iubire neconditionata doar intr-un caz fictiv cand in ciuda faptului ca o persoana nu este respectata,inteleasa,nu i se acorda incredere si nu este iubita in return.....ea continua sa simta acest sentiment pentru partenerul/a ei.Dar si atunci nu as numi asa ceva iubire neconditionata ci temporary insanity sau stupiditate neconditionata.

 

 

 

A ierta si a uita nu sunt intodeauna acelasi lucru.Este foarte posibil ca femeia respectiva sa-si ierte partenerul dar sa aleaga despartirea.Sunt si multe cazuri in care unii oameni inca isi mai iubesc partenerii dar totusi se despart daca realizeaza ca dragostea nu este mereu deajuns pentru a intemeia o viata impreuna.

Statistically speaking...majoritatea celor care au inselat o data (barbati sau femei) o vor face si cu alta ocazie.

Daca in mentalitatea unora inselatul este justificabil,atunci inteleg de unde vine opinia ca femeia ar trebui sa caute motivul pentru care partenerul ei "sa ratacit" :o: In aceiasi ordine de idei insa,daca o femeie calca pe langa intr-o casnicie tare as dori sa vad gradul de resemnare,iertare si intelegere pe care scumpul ei sot este dispus sa il ofere.

Cat despre a nu-ti dori fericirea,asta e cea mai mare prostie pe care am auzit-o (cel putin saptamana asta).Sa nu o cauti cu lumanarea asta e altceva,dar sa nu ti-o doresti? :roll: Care om pe planeta asta nu-si doreste in adancul sufletului sa fie fericit?

 

 

 

Presupun ca si viceversa este valabila right? :doh:

 

 

probabil si viceversa e valabil .

Eu am scris dupa propria experienta de viata , ce am vazut si ce am trait , nu la general .Eu una am iubit si iubesc neconditionat . Niciodata nu am implorat ceva , mai ales iubirea . De copil mi-am dorit fericirea , dar mereu am dat peste oameni care m-au dezamagit , si nu ma refer strict la relatii . Sincer , pot sa fiu recunoscatoare ca in ciuda a tot ce am trait si prin cate am trecut am obtinut cu mai multa usurinta ceva atunci cand am renuntat sa mai sper decat atunci cand mi-am dorit cu disperare . Ca sa nu iti doresti fericirea este o regula , este si o zicala , si poate recunosti asta " fericiti cei ce plang , ca vor fi mangaiati " . Aici oricum m-am referit mai mult la ideea ca daca cauti sa faci tu fericiti pe altii vei fi si tu . Sa nu cauti propria fericire este ceva ce multi nu inteleg . De exemplu , in Ajun de Craciun , nu am fost sa imi cumpar daruri personale , sau tinute noi pentru mine , ci am colindat magazine ca sa fac pachete pentru o casa de copii . Ati facut vreodata ceva doar pentru altii , fara sa va ganditi la voi ? Stiti ce satisfactie va da ? Ce bucurie interioara ? Cat despre relatii , eu iubesc acelasi barbat de zece ani . Am trecut prin multe , am intalnit multe obstacole . Am avut dificultati , probleme mai mult sau mai putin grave , motive de despartire nenumarate , toate din cauza lui . In disperarea mea , mereu imi imaginam scenarii cu acte de razbunare , dar in realitate nu am miscat un deget . Multi au fost cei care ma sfatuiau sa renunt , sa nu mai sufar . Dar nu am facut-o . Am cautat propria liniste interioara , mergeam la manastiri , mergeam la case de copii , imi traiam viata pentru altii ca si cum viata mea ar merge struna fara probleme . Am plans mult , am suferit mult ... stie cineva cat de multe poti sa obtii daca ai rabdare de fier si speranta nemuritoare , chiar daca simti ca inima ti-e sfasiata ? Pentru ca adesea partenerul de viata poate sa se rataceasca de langa tine , ca un orb , si uneori chiar fara motiv , dar tot asa de brusc se poate si intoarce si sa regrete. Nici unul din noi doi nu a vrut sa renunte la relatia pe care am intemeiat-o pe baza unor sentimente puternice si sincere . Eu una mi-am spus ca voi respecta decizia lui in cazul in care va vrea sa ne despartim , dar eu nu preiau initiativa . Dar el a fost cel care pana la urma a varsat lacrimi de " sange " si tot el e cel care mi-a oferit pana la urma linistea de care aveam nevoie . Si tot el si-a dorit copilul pe care il crestem azi . Eu nu voiam sa fac un copil cat timp traiam in nesiguranta sau cu neincredere . Azi , datorita faptului ca exista iubirea neconditionata , sunt fericita . Noi am invatat din propriile greseli multe , mai multe decat am fi putut citi undeva sau ne-ar fi putut invata cineva .

Nu cred ca sunt stupida ca am iubit pe cineva atunci cand nu ma intelegea sau nu ma respecta . Pentru ca intr-o lupta care nu s-a dat , eu cea stupida am castigat . Deci , fara sa misc un deget . Eu nu am reusit sa ignor ce simt , sa diminuez ce simt , sa inlatur de tot , sa uit , pur si simplu nu am putut sa ucid iubirea atunci in acele momente in care chiar mi-am dorit . De aceea cred ca traiesc o dragoste adevarata . Doar sentimentele ne-au tinut uniti si doar datorita lor nu ne-am despartit , pentru ca ne iubim . Dupa zece ani ma simt tot atat de tanara ca si la inceputul relatiei , si tot atat de pasionala e relatia azi .

Sa nu se inteleaga gresit , motivele suferintelor mele au fost multe , de la datorii imense , datorita ruletei sau altor jocuri de noroc pana la amenintarile unor camatari , cumnata mea care voia cu orice pret sa ma distruga doar pentru ca ne invidia , influenta rea a prietenilor , si chiar si o fata , o pustioaca de liceu care se juca de-a seductia . Oricum , sa traiesti pe pielea ta e altfel decat sa descrii aici . Cand alta ar fi fugit vazand cu ochii , eu eram alaturi de el cautand solutii de a-l scoate din belele .

La o adica , viata mea chiar seamana cu un film de actiune , romance, drama si comedie .

Si azi pot sa spun doar atat - I'm happy in a wonderful life

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant subiectul...Pai sa incepem cu inceputul.Cum a venit familia in existenta?. Dumnezeu l-a creat pe Adam l-a lasat o vreme singur,a cunoscut animalele din jurul sau dar nici una nu i se potrivea.cand Dumnezeu a vazut ca sufera din cauza singuratatii;-a adormit a luat o coasta de la Adam si i-a facut o femie.Cand s-a trezit Adam a fost foarte incantat si s-a exprimat in mod poetit "Iata in sfarsit os din oasele mele".Din acel moment Eva a devenit sotia lui legitima bineintels ,deoarece casatoria lor a fost autorizata de cea mai inalta autoritate din univers insusi Dumnezeu.Le-a zis:"De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va alipi de sotia sa si cei doi vor deveni un singur trup."Iata primul principiu stabilit de Dumnezeu in cadrul casatoriei.Cei doi devin o singura carne. Unitatea lor este posibila cand au lasat mama si tata si cand ei nu lasa ca nimeni sa dezlege ceea ce a legat Dumnezeu. Vi se pare cerct sa lasati mama sitata pt partenerul vostru? despre famolie se spune ca este celula societatii.Ati auzit de regenerarea celulelor.O celula naste alte celule.Cele noi se desprind de cele vechi formandu-si propriul sistem de aparare lucrand in interiorul pt reproducera altor celule.Si dacaintelegeti cum functioneza o celula intelegeti si cum trebuie sa se comporte o famili,fara sa intrerupa colaorarea cu altele pt edificare.Deci cand a instituit familia Dumnezeu a avut un scop; "Dumnezeu i-a binecuvantat si dumnezeu le-a zis:cersteti inmultitiva si umpleti Pamantul si stapaniti-l:peste pasarile cerului peste pestii marilor peste animale... Mai inatai a pregatit Pamantul facand sa rasara din el iarba copacii a creat toate vetuitoarel1 ca sa-l faca stapan peste toata creatia sa terestra.I-a pregatit o gradina speciala unde puteau trai fara griji cu conditia sa o lucreze si s-o ingrijeasca sa o pastreze s-o pazeasca (nu de hoti ca inca nu erau ci de degradare).Pe masura ce oamenii s-ar fi inmultit noile familii ar fi extins gradina Edenului si pamantul s-ar fi umplut de familii perfecte si fericite.Dupa cum stim Adam si Eva nu au trecut proba ascultarii de Dumnezeu .Neascultarea a dus la expulzarea lor di gradina Edenului,fiind obligati sa munceasca pamantul dia afara Edenului.Dumnezeu a blestemat Pamantul in sensul ca nu a mai fost binecuvantat ca Edenul,ci dadea spini si palamida.femeia era blestemata sa nasca prin dureri ,dorinta ei sa se tina dupa sot iar el s-o stapaneasca,sotul sa trudesca pt paine.Datorita pacatului comis omul a pierdut perfectiunea.Fiind imperfecti au dat nastere la copii imperfecti,si specia umana a degenerat continuu .In pofida progresului tehnologic imprfectiunea omului este tot mai evidenta.Daca starea morala este totmai rea daca se inmultesc tot mai mult copii cu probleme de sanatate,afective,daca rata divorturilor creste toate aceste neajunsuri si multe altele se datoreaza lipsei de consideratie fata de institutia familiei.Asa cum corpul sufera cand celulele degenereaza fiind atacate de tot felul de boli tot asa si societatea sufera cand familiile se destrama.In zilele noasre societatea pare a suferi de cancer(un conglomerat de celulue atipice care se inmultesc formand un monstru numit tumoare) invaziv.Celulele atipice ale societatii tot felul de legaturi sexuale anormale imbracate cuin staniol colorat cu fundite ca sa fie tot mai atragatoare.Satan care a indus-o pe Eva induce si astazi familia umana.Dar situatia e chiar fara iesire? sa vedem...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

continuare...Asadar daca prima pereche a fost condamnata inseamna ca Dumnezeu a intirs definiti spatele familei umane? Nu nici pe departe Dumnezeu este drept .e adevarat ne-am nascur imperfecti dar nu,prin vina noastra directa ci datorita primilor parinti.De fapt dumnezeu a lut masuri imediat.In geneza 3:15 _ promos un salvator care va zdrobi capul sarpelu(Satan Diavolul) Deci cand diavolul nu va mai fi oamenii vor fi adusi din nou la perfectiune si scopul lui Dumnezeu de a popula pamantul cu oameni perfecti si fericiti isi va urma cursul.Daca nu ne-a intors spatele atunci ce a facut Dumnezeu pt omenire?Mai intai stabilit legaturi directe cu anumiti credinciosi di vechime(Avraam,Lot Noe,Moise),apoi a poruncit sa se scrie a nu se uita In legea data liu Moise Dumnezeu a stabilit anumite norme cu privire la casatorie.Desi femeia era blestemata Dumnezeu a tratat femeile cu demnitate (Saara,Rebeca Rahela,prostituata Rahav care si-a shimbat viata devenind o prozelita si alaturandu-se poporului evreu,A ana mama lui Samuel si multe alte femei credicioase carora El le-a ascultat rugaciunea si le-a indeplinit dorintele care0erau dupa voia lui).De asemeni a dat legi pt protjarea femeilor impotriva violului,a violentei care putea duce la avorturi,impotriva sotilorisi lasau sotiile pt a-si lua altele mai tinere,etc)Odata cu srierea cuvintelor Lui Cumnezeu incepand de la Moise pana la Apocalipsa lui Ioan(1600 ani) s-au inchegat Sfintele Scripturi sau Biblia.Aceasta carte serveste ca un ghid pt specia umana deoarece contine principii drepte stabilite de Dumnezeu,sfaturi practice cuvinte de mangaiere si de incurajare.Dumnezeu este Tatal familiei umane si se intereseaza de noi nu ne-a lasat singuri.Ne da sfaturi parintesti care sa ne ghideze in viata de familie si cu toata imperfectiunea noastra putem sa gustam di fericirea vietii de famile daca ascultam de aceste sfaturi. Incredeti-va in El si nu veti fi dati de rusine.Nimic mai usor deca sa cititi impreuna in familie cate un psaj din Biblie sa incercati sa intelegeti cum vi se aplica in mod personal.De exemplu in Noul testament in Scrsorea catre Efeseni,se vorbeste despre rolul sotiei rolul sotului si al copiilr despre respectarea autoritatii infamilie.Ce crezi sotie esti de acord sa ti respecti sotul lasandu-l pe el sa ea decizii ajutandu-l prin supunera ta sa-si indeplineasca rolul de sot?Nu e greu sa faci asta daca sotul tau iti castiga respectul iar tu te lasi condusa de el din iubirreafata de legile divine? Ce parere ai sotule esti de acord sa ti iubesti sotia ca pe corpul tau pe care il ingrijesti ii dai de mancare nu-l lovesti ...S-oconsideri un vas mai slab (nu mai proasta ci mai sensibila cum ar fi un bibelou fragil cu care tb sa umbli cu grija fara s-o bruschezi,fara violenta fizica sau verbala)?Cred ca unii dintre voi ati crapat de ras ...par incredibile aceste cuvinnte.Nu e greu daca sotia este iubitoare si respectoasa si daca voi iubiti legea lui Dumnezeu care va cere sa va supuneti lui Cristos si luati exemplul lui de iubire fata da biserica sa.Acesta este doar un mic ex cum se aplica teoretic anumite principii biblice In practica iubirea ajuta pe oricine sa faca mari sacrificii pt bunul mers al familiei.Dar ce este si ce nu este iubirea?Iubrea are mai multe fatete. Exista patru tipuri de iubire usor de recunoscut: Eros,storge,filia ,agape.Dar despre aste in alt episod ca acum e noapte as vrea sa dormSa fiti sanatosi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×