Sari la conținut
Forum Roportal
adynastase

Cum poti sa ai o viata de familie fericita?...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiti ce strica in general o relatie de iubire, de casnicie .. etc ??

 

Nervii !!

cand celalat nu mai vorbeste frumos cu tine, incetezi sa fii cel mai frumos pentru el.

Aveti grija la nervi si la certuri .. certati_va frumos. Si Dumnezeu ne spune frumos ce si ce nu sa facem .. adica, ma rog, pt crestini, ca tot suntem la religie si spiritualitate si nu vreau ban - scrie in carti ..dar nu striga, nu zbiara, nu aduce injurii si nu raneste cu ironii !!

 

Parerea mea e ca pe astia micii, ar trebui sa ii invatam si acest fapt, ca pe *Tatal Nostru*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea e ca pe astia micii, ar trebui sa ii invatam si acest fapt, ca pe *Tatal Nostru*

Nu stiu cat se pot invata copiii (daca la asta te refereai) sa aiba o viata frumoasa si o relatie armonioasa cu cei din jur da stiu sigur ca noi, parintii, suntem primii lor exemplu.

 

 

Nu s-a mentionat in postarile anterioare de respectul fata de sot/sotie, toleranta si daruire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu cat se pot invata copiii (daca la asta te refereai) sa aiba o viata frumoasa si o relatie armonioasa cu cei din jur da stiu sigur ca noi, parintii, suntem primii lor exemplu.

Da, parintii sunt categoric primele exemple. Dar parintii sunt oameni si au scapari. Or, dupa un dus rece, ar fi cazul sa se rusineze in fata copilului..ceea ce putini considera necesar.

Ajunge doar un iarta-ma? ... nu , nu .. 'Sa-mi fie rusine. Azi l-am injurat pe tatal tau. Sa-mi fie rusine!' etc etc

Nu ajunge doar sa dai exemplu prin tine, trebuie un pic fortat procesul de educare. Mai ales in ziua de azi, cand injuratura si nervii sunt la ordinea zilei de nici nu mai poti sa faci diferenta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, parintii sunt categoric primele exemple. Dar parintii sunt oameni si au scapari. Or, dupa un dus rece, ar fi cazul sa se rusineze in fata copilului..ceea ce putini considera necesar.

Ajunge doar un iarta-ma? ... nu , nu .. 'Sa-mi fie rusine. Azi l-am injurat pe tatal tau. Sa-mi fie rusine!' etc etc

Nu ajunge doar sa dai exemplu prin tine, trebuie un pic fortat procesul de educare. Mai ales in ziua de azi, cand injuratura si nervii sunt la ordinea zilei de nici nu mai poti sa faci diferenta!

 

Tine de educatie modul de a vorbi cu partenerul, oricare situatie ar fi nu-ti da dreptul sa vorbesti vulgar cu sotu si cu atat mai mult in fata copiilor, unde-i respectul fata de familie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tine de educatie modul de a vorbi cu partenerul, oricare situatie ar fi nu-ti da dreptul sa vorbesti vulgar cu sotu si cu atat mai mult in fata copiilor, unde-i respectul fata de familie?

 

As zice ca tine de educatie modul de a vorbi in general....cu absolut oricine...inteleapta lu` mama :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As zice ca tine de educatie modul de a vorbi in general....cu absolut oricine...inteleapta lu` mama :spiteful:

Firesc, eu ma refeream strict la subiect :D

 

Acum depinde si ce poate insemna fericirea pentru unii, si masochistii, perversii poti fi fericiti.... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intalnit o chestie ciudata.

Persoane care au trait fara sa se casatoreasca sa zicem 5 ani, s-au despartit imediat dupa ce s-au casatorit. :spiteful:

Si am auzit de mai multe cupluri de genul acesta.

Care o fi explicatia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura are fericirea cu religia?

Dar viata de familie cu religia?

 

Eu ma gandeam ca 'bunul Dumnezeu', conform Scripturii, ne-a zis fara tagaduiala ca fiecare isi scapa pielea.

Deci, orice ai face tu, te poti salva doar pe tine iar copilul tau o sa arda in Focul Gheenei. La fel si desfranata cu care dormi in pat in fiecare seara.

 

Ca doar Dumnezeu asta e un fel de Procust. Doar mai sadic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce legatura are fericirea cu religia?

Dar viata de familie cu religia?

 

Eu ma gandeam ca 'bunul Dumnezeu', conform Scripturii, ne-a zis fara tagaduiala ca fiecare isi scapa pielea.

Deci, orice ai face tu, te poti salva doar pe tine iar copilul tau o sa arda in Focul Gheenei. La fel si desfranata cu care dormi in pat in fiecare seara.

 

Ca doar Dumnezeu asta e un fel de Procust. Doar mai sadic.

 

Viata de familie are ceva legatura cu religia pt ca in religie intalnesti un sistem de valori pe care nu il vezi la tv. Si totul are legatura cu religia, indiferent care e aceea, pt ca dupa acel sistem iti vei ghida viata.

In rest, referitor la revolta ta impotriva lui Dumnezeu nu am ce sa iti zic. Aici tre' sa te descurci singur cu trairile tale... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am intalnit o chestie ciudata.

Persoane care au trait fara sa se casatoreasca sa zicem 5 ani, s-au despartit imediat dupa ce s-au casatorit. :spiteful:

Si am auzit de mai multe cupluri de genul acesta.

Care o fi explicatia?

 

Si-au dat seama ca au o hartie in plus? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×