Sari la conținut
Forum Roportal
thunami

Capacitati paranormale

Postări Recomandate

De ce crezi ca e nevoie sa demonstrez ceva, Assiris? Nu caut discipoli, nu vreau sa convertesc pe nimeni. Cei ce sunt la fel se recunosc. Cei ce se prefac raman in urma. Cei ce se indoiesc se scufunda! Va veni o vreme cand acesti oameni se vor organiza. Eu pentru asta ma pregatesc.

Tu pentru ce traiesti? Ca sa mananci zi de zi si in final sa mori? Tu pentru ce te pregatesti? Pentru a te inscrie in ritmul inconstient al unei societati de consum?

Nu vreau sa fiu inteles gresit. Nu de demonstratii este nevoie, in sensul de a te da grozav fata de cineva. Sunt mii din acestia. Care se dau mari bioenergeticieni, cautatori in vise, descoperitori de comori, de boli sau fenomene petrecute. Am vazut puterea lor la niste emisiuni Tv cind incercau sa descopere persoane disparute misterios.

Realitatea e cu totul alta.

Si cred ca stii ca printre apostoli era si unul Toma, care a vrut pur si simplu sa se convinga punind degetul pe rana, daca cel din fata lui este Iisus. Si nu a fost alungat pentru asta ci numai dojenit pentru ca s-a indoit in credinta lui.

Eu caut adevarul, de aceea vreau sa pun degetul pe rana, altfel, consider eu, si este parerea mea, nu vreau sa ofensez pe nimeni, pot lesne sa cad intr-o capcana ca aceasta: "Caci se vor scula Hristosi mincinosi si prooroci mincinosi; vor face semne mari si minuni, pina acolo incit sa insele, daca va fi cu putinta, chiar si pe cei alesi." (Matei, 24.24). Incerc pur si simplu sa fiu vigilent.

Pentru ce traiesc? Am foarte multe motive. Primul si cel mai important este ca m-am nascut si ca am o anumita menire pe acest pamint, altfel probabil nu ma nasteam.

Pentru ca am in jurul meu semeni care poate au nevoie de mine si pe care imi face placere sa-i ajut fara a cere plata pentru asta (cum fac unii "terapeuti" care vindeca cu puteri primite de la Dumnezeu gratis, pe bani frumosi. "Ca sa mananci zi de zi si in final sa mori?" Este cineva care nu maninca pentru a trai? Care nu va muri? Intrebarea ta mi se pare un nonsens. Pentru ce ma pregatesc? Asta da. Ma pregatesc pentru marea calatorie, in care unii pleaca de cele mai multe ori goi.

Va cer iertare daca v-am suparat cu ceva, asta e opinia mea, astfel imi calauzesc pasii pe drumul sortii mele.

Assiris.

 

 

 

 

 

 

Foarte profund mesajul tau,am inteles ce ai vrut sa spui.

Si nu ne-ai suparat cu nimic,ba din potriva ne-ai impartasit ideeile tale.De aceea este deschis acest topic.

Tu sa ne scuzi pe noi ca am reactionat asa....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am ezitat sa iti raspund. De obicei mi se cere ajutor, dar nimeni nu are rabdare sa il primeasca. Nici nu sunt obisnuit sa indrum pe cineva. Inca sunt discipol si mai am multe de invatat. Decat sa gresesc mai bine nu ma bag. Acolo unde am putut am ajutat.

Am deschis acest topic pentru a ne da seama ca aceste capacitati sunt in noi dar le ignoram. Cand vedem pe cineva ca face 'sfoara' ne miram si spunem ca asa ceva nu se poate! Dar prin exercitiu oricine poate atinge asa o performanta. Asa e si pe plan psihic si spiritual. Prin exercitiu ne dam seama ca suntem mult mai complecsi decat credeam. Cine neaga asta nu are decat de pierdut, ramane un simplu spectator. Avem "chipul si asemanarea" lui Dumnezeu, sa nu uitam asta.

Fii atent ce spune Biblia - in contextul pacatului primordial - : "Si a zis Domnul Dumnezeu: <<Iata Adam s-a facut ca unul dintre noi, cunoscand binele si raul. Si acum nu cumva sa-si intanda mana si sa ia roade din pomul vietii, sa manance si sa traiasca in veci!...>>" Si "...Iisus le-a raspuns... Caci adevarat graiesc voua: Daca veti avea credinta cat un graunte de mustar, veti zice munteleui acestuia: Muta-te de aici dincolo si se va muta; si nimic nu va va fi voua cu neputinta." Deci iata ca ni s-a dat toata puterea, tuturor, mai putin viata vesnica. Deci oricine se poate desavarsi pe acest drum.

 

 

 

 

Iti multumesc ca mi-ai raspuns.Eu doar am vrut sa stiu,si voi vrea in continuare.

spune-mi si mie te rog,de ce de la Adam si Eva in jos,ceilalti incepeau sa traiasca din ce in ce mai putin??Din cauza pacatelor dese pe care le savarseau??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti multumesc ca mi-ai raspuns.Eu doar am vrut sa stiu,si voi vrea in continuare.

spune-mi si mie te rog,de ce de la Adam si Eva in jos,ceilalti incepeau sa traiasca din ce in ce mai putin??Din cauza pacatelor dese pe care le savarseau??

Cei care au telefon mobil raman fara semnal uneori. Si se intreaba care o fi cauza. Bineinteles ca vine si raspunsul: prea departe de sursa!

Adam si Eva erau nemuritori in Eden - chiar daca nu avusesera inca acces la pomul vietii. Existand in interiorul sursei divine erau vesnici. Substanta lor nu se putea altera! Prin alungarea din Eden au fost dati mortii. Substanta lor - foarte puternica - a inceput sa se dilueze. De la o generatie la alta aceasta substanta a fost tot mai slaba, departarea si uitarea de Dumnezeu fiind fatala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu caut, ca si tine, ca si altii, caut! Si am inteles ca singur imi va fi foarte greu. De aceea cauti oameni cu care sa pot colabora si sa ne ajutam reciproc. De aceea caut aliati.

 

Ai gasit sau te-ai impacat cu ideea ca este un drum pe care merge fiecare singur? eu nu cred asta dar pana acum ....asta a fost realitatea si ma gandesc.....poate asa trebuie sa fie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai gasit sau te-ai impacat cu ideea ca este un drum pe care merge fiecare singur? eu nu cred asta dar pana acum ....asta a fost realitatea si ma gandesc.....poate asa trebuie sa fie.

Una e sa fii un cautator solitar, alta e sa te ascunzi de ceilalti. Dar cel mai bine este sa ii cauti pe altii ca tine. Fiecare descopera o piesa din marele 'puzzel' al adevarului. Puse la un loc aceste cunostinte largesc orizontul si deschid noi dimensiuni ale cunoasterii. De multe ori ma tem sa merg mai departe, imi doresc sa raman la viata simpla de om. Dar nu imi gasesc linistea necesara, nu am puterea sa renunt, sa ma resemnez. Cand vezi zorii zilei ti-e greu sa mai adormi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da aveti dreptate :tease: , ca si daca ar avea cum sa demonstreze...tot ar mai fi unii care s-ar indoi :o:

Depinde cum si pentru cine o demonstreaza....

 

Mi se pare foarte interesant si curios cum puteti voi sa combinati capacitatile paranormale cu religia crestina... cele doua se exclud reciproc la nivel de persoana... Adica nu poti sa ai cu adevarat capacitati paranormale si sa continui sa crezi in altceva supranatural.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde cum si pentru cine o demonstreaza....

 

Mi se pare foarte interesant si curios cum puteti voi sa combinati capacitatile paranormale cu religia crestina... cele doua se exclud reciproc la nivel de persoana... Adica nu poti sa ai cu adevarat capacitati paranormale si sa continui sa crezi in altceva supranatural.

 

Dumnezeu este dincolo de ceea ce mintea noastra poate sa cuprinda. El a creat creierul nostru si tot el a considerat ca "e prea mult" pentru noi sa-l folosim 100% asa ca ne multumim cu un procent mic dar sigur pentru noi. "Paronormal-ul" este clasificat asa doar pentru faptul ca nu poate fi cuprins si mai ales inteles de mintea noastra. Tu crezi ca Dumnezeu nu stie ca intre mama si copil functioneaza o telepatie dovedita stiintific?! :tease: Nu e vorba de magie si nici de ceva dincolo de vointa divina ci este vorba doar de folosirea a ceea ce El ne-a dat si de folosit tot cu voia Lui le folosim caci altfel nici nu ne-ar fi ingaduit. Daca ai o biblioteca in casa, iar in ea ai si carti pe care copilul nu le-ar putea intelege sau le-ar interpreta gresit, nu este logic sa tii cartile sub cheie?! Asta nu inseamna ca acele carti nu au legatura cu casa ta ci doar ca ai un copil care nu este pregatit pentru ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde cum si pentru cine o demonstreaza....

 

Mi se pare foarte interesant si curios cum puteti voi sa combinati capacitatile paranormale cu religia crestina... cele doua se exclud reciproc la nivel de persoana... Adica nu poti sa ai cu adevarat capacitati paranormale si sa continui sa crezi in altceva supranatural.

Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar e cea mai mare aberatie pe care am vazut-o aici! Nu are rost sa iti mai aduc argumente - iti cunosc deja stilul si stiu care iti vor fi raspunsurile. Insa daca ai cunoaste cele doua domenii - crestinism si paranormal - ai observa ce bine se interpatrund.

 

De fapt paranormalul este dovada incontestabila a existentei unei lumi superioare!

 

unde si de catre cine?

De catre foarte multe mame...

Editat de thunami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De catre foarte multe mame...

pentru tine o declaratie subiectiva inseamna dovada stiintifica? :tease: pentru ca despre asta era vorba. mai citeste odata citatul la care am facut referire si vei vedea ca te-ai cam grabit cu raspunsul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×