Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Sa nu exageram. Daca nu pui la socoteala cazarea (presupun ca Laur are unde sa stea :o: ) poti sa stai 5 zile in Paris cu 500 E. Ne pas manger dans les Champs Elis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ete scartz! Acu' vreti si shopping la Place Vendome, si sa stati la Ritz. :lol:

Ma refeream ca turist sa "casti gura" si sa ai 100 de euro bani de buzunar pe zi.

A spus ca sa aiba la EA, cam 500 de euro, ceea ce se prezuma ca sunt bani de buzunar. :-

Ca daca e asa , nici in Bucuresti nu iti ajung mai mult de ..2 zile . :o:

 

 

 

Nu cred ca toti locuitorii unei capitale europene isi permit sa cheltuie pe zi, 100 de euro. :o:

Voi va permiteti ?!

 

Am mai spus eu ca pentru unii semantica este stiinta oculta. 8)

Mda, semantica

"Zmeurel" , Kuki vorbea despre "o vacanta" excursie sau ce pana mea o fi aia. Se presupune ca dupa ce muncesti 11 luni pe ani in Romania sau oriunde altundeva, decent ar fi sa iti permiti sa cheltui cate 100 euro pe zi intr-o vacanta, sau nu?

 

 

Preturi in Paris :

-in weekend gasesti o camera la un hotel decent cu 85. Plus inca 12 micul dejun.

- 10 bilete de metrou pt lalaiala prin centru (daca mergi cu masina platesti parcari de-ti vine acru) 8 euro pe ora- par example

- o cafea in centru este 5 euro. Nu sariti cu gura ca va pozez bonul de saptamana trecuta. LeDeauville (2 consommation) 11, 40 E. Si nu bei o cafea numai, intreaga zi. Apa minerala la jumate 2-3 euro, depinde. Vorbesc de centru, da?

O inghetata, un bilet la muzeu, o pizza, un tur cu autocarul special. Ti se mai par mult 100 euro pe zi in vacanta? Mie nu.............. (am omis sa spun ca o cafea simpla cu lapte e 5 euro, ca este si cu 15)

 

Sa fim si ON

De vazut in Lisabona : muzeul national de arte in caz ca te intereseaza – centru cultural important in Eur .

Parcul Serafina (parca asa se numeste) de unde ai panorama orasului super………….

Mai sunt una sau doua manastiri renumite - arhitectu

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai...eu ma refeream la bani de buzunar 500 de euro. Iar pe cazare sa dau cam 300 de euro camera dubla, eu zic ca e suficient. Am si gasit oferte. Pe bilet sigur dau cam 100 de euro, ca pandesc ofertele low-cost si as zice ca ma descurc. In total, hai sa zic min. 700 de euro cu totul...fara sa socotesc cum am scris mai sus, ca preturile sunt relative.

 

P.S.: Ma refeream la Paris, apropo de socotelile de mai sus!

 

Sorry, pe cazare 150 de euro...ca fac jumi/juma cu iubitul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-au placut destule la lisabona, si nu cred ca as regreta daca as mai ajunge pe acolo.

Manastirea Dos Jeronimos - cum zicea joanna- , Turnul Belem, parcurile, catedrala, castelul San Jorge, podurile - 25 aprli si vasco da gama, incredibile- cartierele monumentale, lifturile, tramvaiele...ce sa nu-ti placa acolo?!

oameni amabili si o bucatarie deosebita, mai ales

e o gluma sa vii de acolo si sa-ti para rau de bani, sa fim seriosi. sa nu zic de ce nu am vazut sau nu am stiut nici eu ce sa mai vad, ca am avut doar 2 zile pline. si sa nu uitam de coasta...portugalia, alaturi de norvegia si austria - iarna, mai ales- sunt destinatiile mele favorite.

Editat de flc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma refeream ca turist sa "casti gura" si sa ai 100 de euro bani de buzunar pe zi.

A spus ca sa aiba la EA, cam 500 de euro, ceea ce se prezuma ca sunt bani de buzunar. :spiteful:

Ca daca e asa , nici in Bucuresti nu iti ajung mai mult de ..2 zile . :spiteful:

 

In nici un caz daca rezervi o masa la Bamboo. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fitzele le pastrez pentru Romania :pardon: Acolo ma duc sa fac foamea, dar cine a fost la Lisabona?

 

Glumeam, evident! Va dati seama ca nu m-as duce la fitze...mult mai mult ma intereseaza frumusetea unui oras, obiectivele lui turistice (ca sunt atatea in lumea asta), decat sa ma duc sa sparg banii la o masa in Bamboo si sa beau ceva pe care mai apoi il vars la toaleta. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda, semantica

"Zmeurel" , Kuki vorbea despre "o vacanta" excursie sau ce pana mea o fi aia. Se presupune ca dupa ce muncesti 11 luni pe ani in Romania sau oriunde altundeva, decent ar fi sa iti permiti sa cheltui cate 100 euro pe zi intr-o vacanta, sau nu?

 

 

Preturi in Paris :

-in weekend gasesti o camera la un hotel decent cu 85. Plus inca 12 micul dejun.

- 10 bilete de metrou pt lalaiala prin centru (daca mergi cu masina platesti parcari de-ti vine acru) 8 euro pe ora- par example

- o cafea in centru este 5 euro. Nu sariti cu gura ca va pozez bonul de saptamana trecuta. LeDeauville (2 consommation) 11, 40 E. Si nu bei o cafea numai, intreaga zi. Apa minerala la jumate 2-3 euro, depinde. Vorbesc de centru, da?

O inghetata, un bilet la muzeu, o pizza, un tur cu autocarul special. Ti se mai par mult 100 euro pe zi in vacanta? Mie nu.............. (am omis sa spun ca o cafea simpla cu lapte e 5 euro, ca este si cu 15)

Aoleooo...suparacioaso :pardon: , tu repede!

Pai tu ai la tine Centurion-ul si platesti cu el, ce esti ca noi? :ok:

 

Cazare si cu mic dejun inclus gasesti si cu 35 de E, cu rezervare de la Bucuresti, si cu restul te descurci. Mai mergi pe blat, mai pe jos, ca doar nu ai venit acolo sa stai in camera de hotel. Admiri Sena, sau ce apa au aia pe acolo, ca mereu o incurc cu a lu' aia din London. :doh:

Casti gura prin Place Vendome, si iti lasi amprentele pe geamurile de la Bvlgari, eventual si saliva, privind colierele de diamante din vitrine. Te intrebi in Ro, ar fi rezistat ?! :nea:

:clap: Plus, ca nu e bine sa vezi tot din prima. Trebuie sa mai ai si un motiv sa mai revi.

Eu asa am facut. :hi:

 

Mda, semantica

 

Sa fim si ON

De vazut in Lisabona : muzeul national de arte in caz ca te intereseaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot atasa poze!!!!! Sa vezi ce minunata e Sena (smog, ploaie) . Da depinde din ce pct privesti :hi:

Orice card as avea la mine, Laur, la colierele alea ma uit si atat. Nu sunt fashion addicted. Nu dau mii de euro pe o salba.............. dar cheltuiesc ceva pe hamleti intotdeauna :doh:

Nu am stiut ca sunt hoteluri si cu 35............... (si mic dej inclus). Poate la periferie. Dar de acolo schimbi niste busuri ca sa ajungi la metrou. Plus ca nu te tine sa iesi seara ...............

Nu putem sa schimbam titulatura topicelui? Ca vreau sa calatoresc virtual cu Laur prin Paris - el se pregateste sa se mute, eu ma pregatesc sa ii asez covorasul rosu pe cand vine............... :pardon:

Iar cuki s-a lamurit cu Lisabona, c est vrai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am stiut ca sunt hoteluri si cu 35............... (si mic dej inclus). Poate la periferie. Dar de acolo schimbi niste busuri ca sa ajungi la metrou. Plus ca nu te tine sa iesi seara ...............

Nu putem sa schimbam titulatura topicelui? Ca vreau sa calatoresc virtual cu Laur prin Paris - el se pregateste sa se mute, eu ma pregatesc sa ii asez covorasul rosu pe cand vine............... :pardon:

Iar cuki s-a lamurit cu Lisabona, c est vrai?

 

Sunt si hoteluri cu mai putin de 35 de euro/noapte cu mic dejun. De exemplu, Hotel IBIS!

Poti sa schimbi titulatura topicului, ca si de Paris sunt interesata...daca ai mai multe de zis, astept!

Cu Lisabona m-am lamurit, multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×