Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Nu pot atasa poze!!!!! Sa vezi ce minunata e Sena (smog, ploaie) . Da depinde din ce pct privesti :rot:

Orice card as avea la mine, Laur, la colierele alea ma uit si atat. Nu sunt fashion addicted. Nu dau mii de euro pe o salba.............. dar cheltuiesc ceva pe hamleti intotdeauna :hi:

Nu am stiut ca sunt hoteluri si cu 35............... (si mic dej inclus). Poate la periferie. Dar de acolo schimbi niste busuri ca sa ajungi la metrou. Plus ca nu te tine sa iesi seara ...............

Nu putem sa schimbam titulatura topicelui? Ca vreau sa calatoresc virtual cu Laur prin Paris - el se pregateste sa se mute, eu ma pregatesc sa ii asez covorasul rosu pe cand vine............... :doh:

Iar cuki s-a lamurit cu Lisabona, c est vrai?

Ce periferie ? :ok: Chiar langa Tour Eiffel, si in multe locuri chiar si central. :rot:

La periferie e scump, nu asa . :clap:

 

Lasa draga, ca daca nu dai tu, iti cumpar eu. Ce nu fac eu pentru tine. :pardon:

Dar eu vreau sa me plimbam in real. :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost in Paris , dar am auzit ca e scump , si mai stiu ca ai ce vizita . Insa am trecut prin Franta si e urata as putea spune , casele si zonele . Probabil , nu am ce comenta asupra frumusetii Parisului , dar vreau sa va povestesc despre cate stiu despre Portugalia . Sunt aici de un an si sunt impresionata .

Stau la vreo 300 km de Lisabona . Am fost acolo , dar doar in trecere . Mi-a placut sa trec podul de 18 km peste ocean . Panorama era extraordinara . As face o comparatie intre Franta si Portugalia . In Paris mergi sa colinzi orasul si sa vizitezi atractiile turistice , aici insa e mai mult ca si cum te-ai duce la mare . Oamenii aici traiesc din turism . In Portimao unde sunt eu , e plin tot anul mai ales de englezi , dar si francezi si spanioli ,de irlandezi si alti straini . Si francezii aici vin daca vor ocean . Dar in special , englezii vin aici . Aici avem o plaja mare , imensa , cu stanci , cu o faleza uriasa de restaurante si tarabe , chioscuri si magazine , si alte localuri . Pe plaja poti sa optezi pentru orice fel de distractie acvatica si subacvatica , tot ce iti imaginezi . Este un trenulet care colinda cu turistii orasul , poti vizita portul , centrul e superb , se fac excursii la ZOOMARINE SI Agua Land , care sunt aproape . Si care sunt imense , cu topogane super uriase . Nu stiu preturile de la hotel , dar stiu de la restaurante , sunt foarte acceptabile si deasemenea viata aici e la fel . Suvenirurile desemenea . Vedeti ca in Ro cumperi de la hoti lucruri originale la preturi de ex cum ar fi adidasi la 50 eu , aici le iei din magazin . Sunt si multe reduceri , de exemplu pe strada lojelor , unde sunt numai si numai magazine de toate felurile , non si de firma , sunt deja reduceri incepand cu 15 pana la 50 % si mai mult . Cu 5 eu iti iei cartela si vb 60 min in tara pe retea fixa , sau 20 si ceva de min in retea mobila . Oceanul e peste tot , sunt plaje mai mici mai mari , sunt separate de stanci , deci e extraordinar . Eu care locuiesc aici , pot opta sa parcurg cativa km pentru o plaja mai privata , mai mica mai frumoasa . Am fost si in munti si paduri si la un lac super la poalele unor munti . Am fost si la manastiri , si am fost in locuri de unde se vad orase intregi de undeva de sus , si oceanul ca o patura albastra . Vasul de croaziera e scump insa , merge pe nenumarate insule , printre care Tenerife . Cam o saptamana te-ar costa 400 eu , cu cabina cu pat . Pentru copii sub 4 ani e gratuit . Sunt orase in zona care pur si simplu sunt nou noute . Este una , nu ii mai stiu numele , e un oras nou , inoit sau cum sa ii spun , e sus pe o coasta , coasta care merge de-a lungul ei iar jos e oceanul . Poti pescui , sa te dai cu parasuta sa faci surf , sa inchiriezi barci , sa faci excursii cu iahturi , etc , stiti voi . Pe plaja e curat si sunt sezlonguri cu umbrele si separeuri . Eu am numai cuvinte de lauda , serios . Dar trebuie sa retineti ce fel de zone sunt aici , fata de Paris . Cum pot unii sa spuna ca e urat aici ? E un vis , multi sustin si ca Portimao e un mic paradis .

 

o sa pun niste poze mai incolo

 

plaja din Ferragudo

post-15872-1247058788_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti-mi si mie cum sunt preturile in Lisabona. M-a speriat cineva zilele astea ca e scump orasul, nu te poti apropia de nimic. E adevarat?

As putea sa fac si plaja in Lisabona? Care sunt tarifele la obiectivele turistice? Si va rog, poate mai atasati si voi poze. Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In perioada 17-27 iulie voi fi in lisabona..am facut 1 rezervare la un hotel de 5 stele din lisabona deoarece am gasit un pret bun dar deocamdata nu sunt sigur de nimic..adica in cazul in care apare ceva mai bun o pot anula..parca nu as vrea sa stau cazat 10 zile doar in lisabona desi oricum ma voi plimba mult si prin imprejurimi..as dori sa stiu de la cei care au fost pareri locuri de vizitat.. ce va placut si ce nu .. si in special cum se procedeaza cu inchiriatul unei masini..ce garantie cer acolo ar fi problema ca pretul pe zi nu ar fi f mare banuiesc..mm documentat un pic si parca as vrea sa vad mai mult din portugalia sa ajung pana in faro eventual sa ies si pana in spania sevilla, sa vad gibraltar un pic si inapoi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×