Sari la conținut
Forum Roportal
cocky12

Cum ma inscriu intr-un partid politic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu m-ai impresionat cu ce ai scris.Mai straduieste-te.

Evident,ca lucrezi in bransa, dupa cum spui, nu in politic,ca altfel nu mai deschideai topicul,nu? :o: Sry, dar nici cu logica nu stai mai bine.ma rog , nu ca ar fi nevoie de ea in politica....asa ca ai sanse...

Si un raspuns intrebarilor tale....

Te duci la partid, completezi un formular de inscriere in partid. cerinta: plata cotizatiei :o: probabil vei face propuneri de activitati care nu le citeste nimeni, iar daca vei fi norocoasa vei imparti martisoare in parc.sau vei sta pe strada sa aduni semnaturi.

Nu-i aşa, ca realitatea pare a fi o cruntă ironie...

Noi succese!

Cu stima...

a ta eterna....

:-

Moama da' ce rautacioase sunteti. 8)

 

Cocky, depinde in primul rand ce anume vrei sa faci, adica cum vrei sa te folosesti tu de partid.

Apoi conteaza pe care il alegi. Fiindca sunt destule care unii se duc "ca la pomul laudat" si apoi sunt dezamagiti.

Dar daca dai cu gura, in sensul ca te implici serios, si mai ii organizezi putin pe aia si le arati ca au lipsuri, vor cauta sa se foloseasca de tine si te vor promova.

Cam asa merge treaba. Esti un fel de "sclav voluntar" iar presedintele organizatiei, de tineret sau de seniori dupa caz, este un fel de "pater familias".

Partidele politice vbor cauta intotdeuna oameni cu perspectiva, si care vor dori sa asceada la o anumita functie sociala sau statut politic.

 

Sfatul meu este sa mergi la un partid mic, sa te faci cunoscuta prin activiatatea ta, sa nu te lasi intimidata de cei mai "batrani" de acolo si sa nu fii nici naiva incat sa le crezi promisiunile, ca te vor pune, sau iti vor da ..cand o fi bine. :lol:

Fa-ti relatii, fii tare-n gura, si vei reusi. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Laur, adicatelea sa'si vanda cat mai scup pielea, era ideea 8) ?

nu te supara, faptul ca tie nu iti plac raspunsurile, nu inseamna ca nu sint opinii, s'ar putea ca ele chiar sa reprezinte opinia celor care ti'au raspuns vizavi de politica de pe la noi

ce vei face dumneata, ca viitor om politic, in momentul in care cineva iti va prezenta aceleasi lucruri fata in fata? Il vei face prost, agramatical, rautacios, sau vei incerca sa vezi de ce anume gandeste asa?

poate ar fi o intrebare la care ar trebui sa raspunzi inainte de a vedea cum poti intra intr'un partid politic: cu ce se mananca politica la noi :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eram curioasa...ca ma gandesc ca poate am noroc si ma avanseaza si pe mine astia, daca ma descurc? Care e organigrama la ei? Adica, ca ce incep? Ca membru? Apoi ce pot ajunge? Sunt studenta la Drept, in ultimul an!

O persoana pe care o cunosc s-a inscris intr-un {mega} partid 8) .Tot ce trebuie sa faci este sa mergi la sedinte si esti pusa la treaba chiar din prima saptamana => strangi semnaturi pentru europarlamentarul pe care il reprezinti {din partid,atat stiu ...restul habar nam ce va mai trebui sa faci,cred ca numai in campanii electoreale e "de lucru" }.Munca degeaba la inceput dar daca "avansezi" {dar asta va duraaaaaaa} vei avea multe de castigat si oportunitati daca partidul in care te inscrii ramane :- sau va ajunge la putere/guvernare.

 

De exemplu daca ajungi procuror sau judecator ....iti vei putea obtine mult mai usor "postul" daca partidul tau e la putere. :lol: DACA NU=>esti degeaba in partid.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laur, adicatelea sa'si vanda cat mai scup pielea, era ideea :- ?

nu te supara, faptul ca tie nu iti plac raspunsurile, nu inseamna ca nu sint opinii, s'ar putea ca ele chiar sa reprezinte opinia celor care ti'au raspuns vizavi de politica de pe la noi

ce vei face dumneata, ca viitor om politic, in momentul in care cineva iti va prezenta aceleasi lucruri fata in fata? Il vei face prost, agramatical, rautacios, sau vei incerca sa vezi de ce anume gandeste asa?

poate ar fi o intrebare la care ar trebui sa raspunzi inainte de a vedea cum poti intra intr'un partid politic: cu ce se mananca politica la noi :lol:

Si asta. 8)

 

Eu cand m-am, inscris prin '96, ma intrebau ce am de gand sa fac pentru partid ?

Si le-am raspuns ca voi vedea dupa ce va face partidul ceva pentru mine.

 

Apoi am constatat ca era o debandada in organizatia aia, si nu se ocupa nimeni de nimic. Erau ca oile, daca venea unul si ii scoteau in strada la impartit martisoare, niciunul unul comenta sau sa vina cu o adaugire sau idee noua.

Partidul este si va fi numai pentru a-ti face relatii si a tefolosi de el. Asta daca vrei sa faci ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te duci la partid, completezi un formular de inscriere in partid. cerinta: plata cotizatiei :lol: probabil vei face propuneri de activitati care nu le citeste nimeni, iar daca vei fi norocoasa vei imparti martisoare in parc.sau vei sta pe strada sa aduni semnaturi.

Nu-i aşa, ca realitatea pare a fi o cruntă ironie...

Noi succese!

Cu stima...

a ta eterna....

unu la mana platesti cotizatie doar daca faci parte din consiliu de administratie...altfel nu platesti...iti zic u sigur

doi la mana imparti martisoare doar daca duci lipsa de ocupatie,si trei ca sa fii bagat in seama e doar daca ai pile si relatii 8) ca asta e normal la noi....

cunosc persoane care se agita si fac de toate si nici nu sunt bagati in seama in partid,cel putin unde sunt eu,iar persoanele mai privilegiate nu fac nimic,doar se mai duc pe la sedinte si ghici ce ocupa si functii in partid :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unu la mana platesti cotizatie doar daca faci parte din consiliu de administratie...altfel nu platesti...iti zic u sigur

doi la mana imparti martisoare doar daca duci lipsa de ocupatie,si trei ca sa fii bagat in seama e doar daca ai pile si relatii :- ca asta e normal la noi....

cunosc persoane care se agita si fac de toate si nici nu sunt bagati in seama in partid,cel putin unde sunt eu,iar persoanele mai privilegiate nu fac nimic,doar se mai duc pe la sedinte si ghici ce ocupa si functii in partid :lol:

Cotizatia ca membru al partidului, nu ce cotizatie intelegi tu. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cotizatia ca membru al partidului, nu ce cotizatie intelegi tu. 8)

ce cotizatie ma? ca cotizatie ca membru platesc doar unii iti zic sigur asta.... poti sa fii membru si sa nu platesti cotizatie.... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce cotizatie ma? ca cotizatie ca membru platesc doar unii iti zic sigur asta.... poti sa fii membru si sa nu platesti cotizatie.... :-

Nu poti. Inseamna ca nu esti membru . Sau sunt aia tampiti. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hello,

 

Am si eu o intrebare: cum ma inscriu intr-un partid politic si ce presupune cand esti membru deja? Trebuie sa particip la intalniri cu ei? Am vreo sansa sa avansez?

Tu ce vrei de fapt sa faci?

Daca vrei sa faci politica, poti sa te inscri intr-un ONG.

Daca urmaresti sa profiti de politica atunci te inscri intr-un partid.

 

Cum promovezi in partid?

Prin relatii daca ai pe cineva in conducere, cum ti-a mai spus cineva, prin finantarea daca ai afaceri profitabile, sau prin sex.

Ultima cale pentru un barbat nu-i valabila.

 

Ce se face intr-un partid?

Ca membru fara functii se lipesc afise, se impart fluturasi, se participa la mitinguri si cand ai chef la taclale cu pensionarii.

Pentru partidele mari cotizatia nu cred ca-i obligatorie pentru ca au sponsori.

 

Daca vrei sa te infigi intr-un partid mare la varf, intrii intr-un partid mic, promovezi la varf, si faceti o fuziune cu un partid mare. Ca negociere pentru fuziune se solicita unul sau doua posturi de vicepresedinte pe plan central, cat si pentru organizatile din judete.

Nu stiu daca masura mai are succes, a fost utilizata o perioada.

 

Daca ai timp si vrei sa faci ceva pentru societate, alege un ONG, dar cum intrebarea a fost concreta, despre partid banuiesc ca te intereseaza mai mult cum sa profiti de politica.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu poti. Inseamna ca nu esti membru . Sau sunt aia tampiti. 8)

mai laur nu as vb daca nu as stii,eu sunt secretar la tineret la un partid ..si da eu platesc o cotizatie ca sunt membru dar numai eu,presedintele si vicepresedintii restul nu platesc nimic.Si de la seniori iarasi numai o parte platesc nu toti. Unii sunt inscrisi cu numele,dar sunt inscrisi pe listele partidelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×