Sari la conținut
Forum Roportal
Pippo

Esoterismul religiilor si filozofia vietii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cunoasterea prin informare poate duce cel mult la o cunoastere a lumii imediate si a acceptarii faptului ca in om exista posibilitati nebanuite. Dar, pentru a ajunge sa ai acces la aceste posibilitati e nevoie de mult mai mult decat informare (teorie pura) si dezbatere. Intelegerea logica a unor mecanisme ascunse nu inseamna neaparat ca poti lucra cu ele. Le poti intelege si totusi sa ramai in afara lor. Abia atunci cand se incheie dezbaterea si se incepe trairea in interiorul lor, inveti experimentand, prin incercari- izbanda si esec.

De aceea probabil ca nimeni de pe acest forum care vorbeste despre tot felul de lucruri magice si misterioase, ascunse dar cu mare potential, nu ajunge sa le traiasca fiindca e prea preocupat sa le dezbata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e vorba de frica. Frica de a experimenta!

Cel putin in cazul meu asta cred.

De asta raman doar la nivelul teoretic si ma limitez la dezbatere.

Poate frica de necunoscut?

Tocmai ca nu experimentam nimic necunoscut si trairea in sens spiritual nu vine ca o plonjare brusca in acest necunoscut. Se construieste cu fiecare clipa.

Teama de necunoscut o experimentam cand se pravaleste peste noi un val mare de cunoastere teoretica fara sustinere concreta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am informat mai mult de pe yogaesoteric. Am gasit multe informatii utile, dar unele lucruri mi se par dubioase.

Prea multe poze cu femei "dezbracate" de inhibitii. :)

Nu zic, o fi ceva si cu alchimia asta erotica de tip Tantra in plan subtil, ezoteric.

Dar pot fi si riscuri sa cazi intr-o desfranare fara numar, fara numar. Nu stiu!

Da, este ceva foarte important, dat totodata foarte periculos, deoarece nu vad majoritatea sa fie destul de stapani pe sine cat sa foloseasca corect concentrarea energiei sexuale. Si la nivel de masa, aceste practici sfarsesc in desfranare.

 

Concentrarea energiei sexuale prin stimulare ar trebui folosita pentru marirea capacitatii mentale si a puterii de imaginatie, din cate inteleg eu.

 

De exemplu, atunci cand imaginatia este sustinuta de concentrarea energiei sexuale, atunci poate deveni extrem de reala, cel putin pana in punctul in care sa poti imagina si vizualiza in minte (cu ochii inchisi si in bezna totala) lumini, culori, forme, cel putin la fel de reale precum cele ce se vad cu ochiul liber.

 

Eu de exemplu, reusesc sa imaginez cu ochii inchisi si in bezna totala, puncte de lumina precum lumina naturala a stelelor. Nu este iluzie optica sau ceva ce ramane pe retina, deoarece pe langa faptul ca imaginea o creez dupa mult timp de intuneric (ceea ce exclude forme imprimate in ochi), punctul in care vad imaginea este diferit de punctul de interpretare al imaginii pe care il simti atunci cand privesti cu ochii. Este undeva in spate. E greu de descris, diferenta asta de pozitionare a punctului din care vezi imaginea o simti, o detectezi direct. Lumina este reala, ca atunci cand privesti stele intr-o noapte clara.

 

Pentru amplificarea acestor lucruri, a imaginatiei, a puterii mentale, poate fi folosita energia sexuala concentrata si corect directionata.

 

 

 

Legat de asta. Intamplator sau nu gasesc in Biblie la Profetul Osea ceva care ma lasa perplex.

Dumnezeu porunceste desfranarea?

 

Osea 1:2-3 si Osea 3:1-2

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=60&cap=1

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=60&cap=3

 

In multe pasaje din Biblie sunt modele arhetipale. Relatia lui Dumnezeu cu Israel e una Sot-Sotie. Porunca din Osea a fost data pentru desfraul spiritual al fiilor lui Israel, care au mers dupa Baal.

 

Dar totusi, sa ii porunceasca Dumnezeu acestui Prooroc si Sfant desfraul?

Sunt metafore si analogii, nu e vorba de femei.

 

Relatia dintre sfant (sau popor sfant) si Dumnezeu este asemanata relatiei dintre mire (Dumnezeu) si mireasa (sfantul).

 

Cand indeamna la ceea ce literal se intelege desfranare, indeamna de fapt la interventia asupra neamurilor care se inchina la alti zei (femeile (neamurile) desfranate care nu au mire (Dumnezeu) )

 

Apoi se interpreteaza: sfantul (mire) al femeii (neamului) desfranate. "Pe care nu o atinge si o tine neatinsa de altii" - adica sfantul nu va interveni asupra neamului sa-l sfinteasca, dar nici nu il va lasa sa se integreze cu alt neam (zeu - credinta).

 

--------------------

 

In sensurile astea trebuiesc intelese.

 

"Femeia" in cauza, nu este o femeie in carne si oase, ci un neam.

 

Cred ca e vorba de frica. Frica de a experimenta!

Cel putin in cazul meu asta cred.

De asta raman doar la nivelul teoretic si ma limitez la dezbatere.

Poate frica de necunoscut?

Partial este frica de necunoscut, de schimbare, dar cel mai mult este cauza inchisorii mentale sustinuta de placerile senzoriale si psihice.

 

Va recomand un exercitiu: studiati actiunile voastre si intrebati-va care este cauza cauzelor. Veti observa ca toate actiunile, dar mai ales cele care va blocheaza in rutina si va ocupa mai tot timpul, se datoreaza obisnuintei (devenita nevoie sau viciu) de satisfacere a unor placeri - placeri care au luat forma de obsinuinta (rutina) sau viciu.

 

Daca identificati obisnuintele (placerile care au devenit obisnuinta) si sa renuntati la cele neproductive, care va invart existenta intr-un cerc, rapidndu-va mai tot timpul, si sa cautati noi placeri din care sa experimentati lucruri noi, sa le gasiti pe acelea care va ajuta sa deveniti mai perfecti si care va ajuta sa descoperiti lucruri practice noi, veti avansa continuu.

 

 

De exmplu chiar si culturalizarea excesiva este de fapt o placere care nu da rezultate si la care cineva ar trebui sa renunte. Nu foloseste la nimic sa stim prea multe lucruri. Deoarece problema care ne blocheaza nu este lipsa de cunostinte, ci conceptele eronate de la baza gandirii noastre. E inutil sa stim toate cartile si teoriile de pe lumea asta daca baza noastra mentala este eronata. Daca ne-am indrepta-o cat de cat, am observa chiar, ca in lume exista o multime de erori si inutilitati iar noi ne-am fi pierdut timpul si ne-am fi blocat si mai mult mintea cu teorii eronate si informatii inutile.

 

Cum ar putea cineva intelege corect lucruri complexe daca fundamentele cele mai simple si de baza ale gandirii sale sunt gresite?

 

Foarte multi autori, chiar dintre cei mai renumiti si stimati, scriu in carti voluminoase o multime de inutilitati pline erori. Au scris volume intregi fara a spune mai nimic corect si concret. Deoarece baza mentala in care analizeaza lucrurile este prejudiciata.

Editat de Pippo
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, este ceva foarte important, dat totodata foarte periculos, deoarece nu vad majoritatea sa fie destul de stapani pe sine cat sa foloseasca corect concentrarea energiei sexuale. Si la nivel de masa, aceste practici sfarsesc in desfranare.

Corect se foloseste pt a procrea. Restul e desfranare :spiteful:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect se foloseste pt a procrea. Restul e desfranare :spiteful:

Te inseli. Energia sexuala (erotica) este energia creatoare. Atunci cand creezi ceva nou in imaginatie, orice, folosesti energia sexuala. Energia sexuala (erotica) eliberata prin mecanismul de reproducere este creatie fizica.

 

Adica eliberarea energiei sexuale (erotice) prin mecanismul de reproducere este o chestiune de alegere asupra folosirii ei. Neeliberata fizic si redirectionata spre mental are cu totul alte efecte de creatie.

 

De ce oare calugarii trebuie sa ramana casti? Pentru ca enegia sexuala sa se reirectioneze asupra mentalului. Dar amplificarea prin stimulare a energiei sexuale (erotice) rasfrange o mai mare putere asupra mentalului, care poate fi chiar periculoasa daca nu esti destul de echilibrat. Bineinteles ca nu-i poti explica lucrurile astea lui "Gheorghe"... care nu are nici macar control rational asupra sentimentelor si starilor sale si nu e capabil sa inteleaga lucrurile nici macar la nivel teoretic... el trebuie ori sa se abtina, ori sa procreeze dind de doua ori din cur.

 

Oricum, amplificarea energiei sexuale (erotice) este o practica periculoasa pentru multime. Dar si pentru cel care nu este destul de echilibrat. Tensiunile mentale care se creaza pot genera usor dezechilibru mental.

 

Deci, pentru redirectionarea energiei sexuale (erotice) catre mental, mai sigur complet cast si fara femei :) pentru o cale spirituala de grup.

 

PS Ma pot insela asupra unor detalii, dar nu asupra ideii generale, si anume ca energia sexuala (erotica) nu are ca singura sa functie aceea de procreere fizica. Altfel, ce rost ar fi avut sa ramana calugarii casti?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te inseli. Energia sexuala (erotica) este energia creatoare. Atunci cand creezi ceva nou in imaginatie, orice, folosesti energia sexuala. Energia sexuala (erotica) eliberata prin mecanismul de reproducere este creatie fizica.

 

Adica eliberarea energiei sexuale (erotice) prin mecanismul de reproducere este o chestiune de alegere asupra folosirii ei. Neeliberata fizic si redirectionata spre mental are cu totul alte efecte de creatie.

 

De ce oare calugarii trebuie sa ramana casti? Pentru ca enegia sexuala sa se reirectioneze asupra mentalului. Dar amplificarea prin stimulare a energiei sexuale (erotice) rasfrange o mai mare putere asupra mentalului, care poate fi chiar periculoasa daca nu esti destul de echilibrat. Bineinteles ca nu-i poti explica lucrurile astea lui "Gheorghe"... care nu are nici macar control rational asupra sentimentelor si starilor sale si nu e capabil sa inteleaga lucrurile nici macar la nivel teoretic... el trebuie ori sa se abtina, ori sa procreeze dind de doua ori din cur.

 

Oricum, amplificarea energiei sexuale (erotice) este o practica periculoasa pentru multime. Dar si pentru cel care nu este destul de echilibrat. Tensiunile mentale care se creaza pot genera usor dezechilibru mental.

 

Deci, pentru redirectionarea energiei sexuale (erotice) catre mental, mai sigur complet cast si fara femei :) pentru o cale spirituala de grup.

Pai sexul tine de niste reactii chimice care au loc in trup. Si adica fara energia aceasta a trupului spiritul ramane sarac din punctul de vedere al creatiei :roll:

In cazul acesta, singura concluzie pe care o pot trage, e ca nu exista viata spirituala fara trup!

 

Altfel, ce rost ar fi avut sa ramana calugarii casti?

Raman casti ca sa nu riste depravarea, normal!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar trebui sa reflectezi mai mult asupra argumentului inainte de a discuta despre asta si a trage concluzii in 10 secunde.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar trebui sa reflectezi mai mult asupra argumentului inainte de a discuta despre asta si a trage concluzii in 10 secunde.

Tie cate secunde ti-a luat sa gandesti asta? :roll:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tie cate secunde ti-a luat sa gandesti asta? :roll:

Am analizat in special problema asta cateva saptamani. Si am facut legaturi cu alte probleme pe care le-am analizat alte saptamani.

 

Si de ce m-as chinui sa dau explicatii cat mai corecte unor minti mitraliera cu cartuse concluzii de 10 secunde?

Intai studiaza si tu argumentul, citeste, reflecteaza, si apoi vorbim.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×