Sari la conținut
Forum Roportal
Pippo

Esoterismul religiilor si filozofia vietii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Foarte exoterice, mai ales cand se plimba de la est spre vest. E sexy in vest sa faci yoga: sex, odihna, alea, alea.

 

Nu te supara, dar ori habar n-ai despre ce vorbesti, ori esti plin inca de mirajul Occidentului!

 

Numai bine.

 

 

In final depinde de partea de care este atras fiecare. Ca si in sistemul religios crestin, unii sunt atrasi de profit, viata buna...

 

Mi-amintesc o intamplare petrecuta cu ani in urma la moartea bunicului unui prieten. Mergeam spre cimitir, iar popa in masina, in ciuda durerii celor din jur, facea afaceri prospere la telefon (apropo de atractie) ... Cand sa-l ducem pe popa acasa (ne-a spus ca se grabea), ne-am inteles din priviri sa-i dam o lectie popii. Si cum noi faceam manevre extreme cu masinile, i-am pus popii centura de siguranta si l-am dus acasa. A fost o experienta si o lectie pe care probabil nu a uitat-o. Stangea genunchii si se agatase de centura ca de colacul de salvare. Probabil in clipele alea s-a apropiat si el putin de Dumnezeu. Am ajuns foarte repede la el acasa :king2: S-a dat jos, ametit si galben la fata, apoi a spus plecand leganat (si probabil multumindu-i cu adevarat lui Dumnezeu ca a ajuns intreg): "Da gonesti, fiule!"... :>

 

Cred ca ar trebuie sa intelegem ca ce e al omului, e al omului si ce e al lui Dumnezeu, e al lui Dumnezeu...Si sa facem diferenta intre vocea omului si Vocea lui Dumnezeu si modalitatile in care El spune ce vrea sa spuna. Si asta, te rog sa ma crezi ca vine de la o fiinta care pana acum nu mai mult de 3 saptamani ti-ar fi spus exact opusul frazei anterioare, si mai mult decat "spui" tu - cred ca intelegi ce vreau sa spun.

Oricum - si acum vorbeste omul din mine, legat de povestea de mai sus - bietul Parinte...

 

Numai bine.

 

Tu spui ca intelegerea este la un capat si mantuirea este la celalalt capat. Ce le sta in mijloc?

 

Efortul de "a face".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Efortul de "a face".

Oare "a intelege" nu este echivalent cu "a face"? In situatia in care "a intelege", este "a constientiza", adica mai mult decat "a primi informatia/a fi adus la cunostinta/a fi informat"?

 

In cazul in care adevarata intelegere este constientizarea adevarului (echivalent a ce am intrebat mai sus), oare iertarea nu vine de la sine prin intelegere? (ma refer la conditia de a ierta - a putea ierta, nu a fi iertat). Oare Dumnezeu nu cumva este atat de ingaduitor tocmai pentru ca intelege (constientizeaza) adevarul? (si implicit motivele pacatelor noastre).

 

Daca "a intelege" = "a ierta", atunci "a ierta" = "a face" = "a intelege". Posibil?

 

 

Sau mai degraba "a intelege" nu neaparat inseamna "a ierta"? Daca ar fi asa, cum e posibil sa nu ierti cand intelegi? (Consider "a lovi" ca nefiind echivalent cu "a nu ierta" in cazul in care "a lovi" are scopul de "a indrepta" - in cazul asta iertarea este garantata).

 

 

 

 

Oricum ar fi, nu-mi pot imagina o persoana care sa inteleaga (constientizeze) adevarul si sa nu ierte. Intelegand mecanismul a ceea ce s-a intamplat, dispare automat orice urma de sentiment negativ la adresa evenimentelor respective. Daca nu dispare, se poate spune ca persoana respectiva nu a inteles/constientizat destul din adevar (nu a inteles decat partial), avand astfel o vizune subiectiva.

 

 

Mergand pe starada asta, ajungem la vorba "Adevarul (cat mai complet) va va face liberi (dispar actiunile negative datorate unei intelegeri subiective)" si deci "a intelege" = "a face" (actiune pozitiva - in lipsa actiunilor negative - actiunea existand oricum(se pare ?) )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca "a intelege" = "a ierta", atunci "a ierta" = "a face" = "a intelege". Posibil?

 

Intelegerea nu este intotdeauna urmata de actiune - desi ar trebui. Si atunci ca sa continuam in stilul discutiei tale, daca intelegerea nu e urmata de actiune, atunci poate ca intelegerea nu a fost completa / corecta. Si de aici ar putea urma o intreaga polologhie, dar asta e "razboiul notiunilor" nu al Adevarului (filosofia NU inseamna actiune, asta e sigur - poate, precizez, poate, doar teoria actiunii).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intelegerea nu este intotdeauna urmata de actiune - desi ar trebui. Si atunci ca sa continuam in stilul discutiei tale, daca intelegerea nu e urmata de actiune, atunci poate ca intelegerea nu a fost completa / corecta. Si de aici ar putea urma o intreaga polologhie, dar asta e "razboiul notiunilor" nu al Adevarului (filosofia NU inseamna actiune, asta e sigur - poate, precizez, poate, doar teoria actiunii).

Ok, sa lasam deocamdata capitolul asta.

 

 

Desi am semnalat si pe un alt topic documentarul (conferinta) asta, il aduc in vederea acestui topic, ca fiind foarte important pentru intelegerea aspectelor esoterice ale religiilor, cu care "teoria" prezentata aici imi pare perfect simetrica. Dureaza 8 ore, dar il recomand insistent, deoarece este cu totul deosebit:

 

Vizionare Placuta! :- (Si mare atentie... urechile si mintea la ce spune nenea 8) )

(multumesc lui ironic pentru linkul pe care l-a postat si prin intermediul caruia am descoperit aceast material foarte important)

 

 

Dacă nu sunteţi familiarizat cu lucrările minunate ale lui Nassim Haramein, pregătiţi-vă pentru o extraordinară odisee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu spui ca intelegerea este la un capat si mantuirea este la celalalt capat. Ce le sta in mijloc?

Scuze ca revin la un subiect care a cam fost epuizat,dar eram dator cu un raspuns.

 

La mijloc este exact ce a mai ramas din plan ,credinta. Nu numai in sensul de a crede ,ci si de a-ti modela viata in functie de consecintele actului de credinta . Am sa-ti dau exemplu pe unul care a inteles perfect , a crezut totul despre Dumnezeu , mai bine decat oricine altcineva, dar nu o sa vada in veci mantuirea: SATANIEL.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuze ca revin la un subiect care a cam fost epuizat,dar eram dator cu un raspuns.

 

La mijloc este exact ce a mai ramas din plan ,credinta. Nu numai in sensul de a crede ,ci si de a-ti modela viata in functie de consecintele actului de credinta . Am sa-ti dau exemplu pe unul care a inteles perfect , a crezut totul despre Dumnezeu , mai bine decat oricine altcineva, dar nu o sa vada in veci mantuirea: SATANIEL.

Tocmai asta este dilema. Credinta ca rezultat a intelegerii adevarului (constientizare) ar putea duce implicit la actul modelarii vietii. Poate SATANIEL tocmai prin faptul ca nu a inteles destul, incercand sa-si depaseasca propriile limite, a decazut.

 

Satan a vrut sa fie ca Dumnezeu, nu? Dar nu era, si deci nu constientiza TOTUL. Deci fortand dorinta, fara a intelege (constientiza) TOTUL, a cazut intr-o intelegere subiectiva, eronata. Deci a decazut (deoarece intelegerea eronata duce la distrugere - sau cel putin compromite si partea de adevar (contientizare) pe care o detinem, transformand rezultatul final intr-o eroare).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In continuarea materialului pe care l-am propus mai sus, il adaug pe acesta care pe langa informatii pretioase despre adevarata natura a lucrurilor si posibilele legaturi cu evenimentele probabile din 2012 (dar dupa cum am vazut si in documentarul anterior, cu evenimentele ce se intampla chiar in acest moment si care ne sunt ascunse), contine spre final si foarte bune invataturi spirituale.

 

Există un proces de schimbări fără precedent ce se desfăşoară pe Păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Drunvalo Melchizedek - Geometrie Sacră

2111527814_f4bafbff20_d.jpg

Flower%20of%20lifce%20crop%20circle.jpg

 

 

dm_folbook_book2.jpg

Secretul Antic Al Florii Vieţii

 

"Un adevarat explorator al constiintei, Drunvalo Melchizedek (Melchisedec) apare ca o persoana cu inima mare, un om bland care s-a intrupat in corpul sau fizic in anul 1972 (fara a mai trece prin procesul nasterii si-a insusit un corp al unei persoane care deja traia pe Pamant; vezi termenul de walk-in). El si-a pastrat intreaga sa memorie pe parcursul diferitelor vieti si dimensiuni variate ale constiintei. Este om de stiinta, fizician, inventator, vindecator si invatator. Principalul sau scop este de a ajuta oamenii Pamantului sa se adapteze mai bine schimbarilor viitoarei ere. El spune ca cea mai importanta munca a noastra este aceea de a ne aminti despre Merkaba (Mer-Ka-ba) noastra, campul energetic si eteric care exista in jurul corpului nostru si care s-a aflat intr-o stare de anestezie de la scufundarea Atlantidei, care s-a petrecut in urma cu aproximativ 13.000 ani. Drunvalo si adeptii lui ne invata despre sanatatea perfecta, starea de bine si transformarea spirituala care i-a nastere in urma activarii Merkabei, ajungandu-se la un contact mai profund cu Sinele suprem si la "protectii neparalele" de-a lungul schimbarilor prin care va trece Pamantul precum si la imbunatatirea tuturor aspectelor vietii umane. Merkaba este activată printr-o metoda veche de respiratie care a fost invatată original in Scoala Egipteana a Misterelor. Seminar ţinut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pipo, am vrut doar sa-ti spun ca tocmai sunt la mijlocul primei parti din Teoria unificata a campului.

Omul asta explica extrem de logic anumite chestii inexplicabile... Nu vad legatura cu religia (indiferent de orientarea ei) ci vad ca el prezinta universul in sine (si pe noi ca fiind puncte ce contin la randul lor universul in infinitatea lui) ca fiind atat "creatorul"cat si creatia.. chestie ambivalenta dar nu neaparat ilogica ... Poate eu sunt tuta! dar asta am inteles... daca asta e miezul, si eu nu am luat-o pe aratura, atunci exact asta e si credinta mea... Sunt putin bulversata si incoerenta, si-mi pare rau ca n-am dat de el mai devreme :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pipo, am vrut doar sa-ti spun ca tocmai sunt la mijlocul primei parti din Teoria unificata a campului.

Omul asta explica extrem de logic anumite chestii inexplicabile... Nu vad legatura cu religia (indiferent de orientarea ei) ci vad ca el prezinta universul in sine (si pe noi ca fiind puncte ce contin la randul lor universul in infinitatea lui) ca fiind atat "creatorul"cat si creatia.. chestie ambivalenta dar nu neaparat ilogica ... Poate eu sunt tuta! dar asta am inteles... daca asta e miezul, si eu nu am luat-o pe aratura, atunci exact asta e si credinta mea... Sunt putin bulversata si incoerenta, si-mi pare rau ca n-am dat de el mai devreme :blink:

Ma bucur ca le intelegi. Legatura cu religiile exista si este foarte stransa, vorbeste de unele lucruri chiar in partea a doua. Dar pentru a intelege mai exact, trebuiesc studiate alte materiale esoterice.

 

El vorbeste aici doar de cateva lucruri fundamentale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×