Sari la conținut
Forum Roportal
mihail75

Apa plata?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu beau minim 2 litri jumate. şi dacă nu beau destulă apă, fac stomatite

 

recordul a fost de 6 litri, dar erau aproape 40 de grade afară :lazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai sa mergem la cifre. La Perla Hargh. scrie ca are 70 mg Sodiu la litru. O fi mult?

Daca bautul asta prelungit de apa plata nu e bun, am sa iau un filtru, asta e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna,

 

o intrebare: este bine sa consumam numai apa plata? Eu de cind am auzit ca apa de la robinet poate duce la geardia, am cam trecut pe apa plata (perla harghitei sau carpatina). Fac asta cam de 4 ani.

Problema e ca am citit intr-un articol despre hipertensiune ca apa plata contine saruri si nu ar fi chiar buna. Eu am antecedente in familie de hipertensiune si, cu toate ca acum (34 ani) am tensiunea destul de mica, mi-e teama sa nu ma ia si pe mine. Ce stiti in acest sens?

 

Apa de la robinet nu contine germeni de geardia si nici alti germeni.

 

Despre APA PLATA: multi confunda apa plata cu apa minerala si/sau cu apa minerala imbogatita cu bioxid de carbon.

 

O simpla clasificare a apelor imbuteliate si vandute in magazine:

 

- apa (pura) de izvor de adancime (fantana forata la adacimea de 100m sau mai mult) - este apa chioara, lipsita de saruri ale unor minerale - se vinde de obicei ambalata la pet-uri de 5/10 litri si este identica cu apa de la robinet cu doua exceptii: nu se garanteaza (prin buletin de analiza periodic) lipsa microorganismelor si este mai scumpa decat apa de la robinet;

 

- apa plata (minerala) - este o apa des intalnita, extrasa din izvoare cu traditie - este apa care contine saruri dizolvate ale unor minerale de sodiu, calciu, potasiu...Aceasta apa nu contine bioxid de carbon dizolvat cu unele exceptii - ex. Carpatina la 5 litri. Aceasta apa se numeste in magazine "apa plata";

 

- apa minerala imbogatita cu bioxid de carbon - este apa plata descrisa mai sus si "impregnata" adica imbogatita cu bioxid de carbon. Aceasta apa se numeste in magazine "apa minerala".

 

Revenind la topic - persoanele care au probleme cu tensinea ateriala nu ar trebui sa consume "apa plata" si nici "apa minerala" fiindca ambele variante contin sodiu in diverse cantitati - in functie de sursa (izvor).

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apa de la robinet nu contine germeni de geardia si nici alti germeni.

 

Iarta-ma, dar aici te contrazic. Am patit-o pe pielea mea. Contine germeni de geardia, acesta fiind concluzia la care a ajuns medicul meu cand a constatat ca am geardia (eu fiind exagerata cu curatenia). Pur si simplu m-a intrebat daca am baut apa de la chiuveta si culmea, cu aprox. o luna inainte am baut. Mi-a luat ceva sa scap de ea, asa ca...

 

Cat despre apa plata, am vazut ca Izvorul Alb lasa calcar in cana dupa ce o fierbi. Plus ca mai stiu de la cineva care lucreaza la fabrica lor ca in mod normal ar trebui sa treaca prin 3 filtre, dar trece numai printr-unul. Oricum, bine ca trece... :pardon:

Editat de cocky12

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×