Sari la conținut
Forum Roportal
oana10

Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt foarte stresata..:blink: poate o s ma credeti nebuna... dar dak nu m-ar fi afectat problema asta f mult nu as fi scris... chiar ma gandeam k am o problema cu mine.. nu stiu cum sa fac sa nu ma mai intereseze relatia&viata cumnatei prietenului meu...ciudat..nu? asa ma gandesc si eu...:lol2: adik problema mea e k mereu compar relatia fratelui lui cu a noastra,k de fapt de aici pleaca totul..si asa devin artagoasa uneori,suparata,dezamagita,am o stare aiurita de nu am chef d nimic...pt k ma gandesc dak prietenul meu ar face l fel pt mine intr-o situatie asemanatoare cu a lor?? nu stiu ce este...interes exagerat fata de altii,invidie,nu stiu...dar ma face s ma simt oribil.. pe de alta parte..desi ei nu sunt prea sociabili cu noi,am incercat s fiu amabila cu ei(mai mult eu decat prietenul meu),dar ei apeleaza l noi numai cand e in intresul lor..cu toate astea ,in perioada cand ei au fost despartiti(s-a intamplat si asta,acum vreo 2 luni) eu am incercat mereu cand ea apela l mine ,s o fac s se mai gandeasca,sa-i mai dea o sansa,sa se impace..era bine cat se discuta ce o interesa p ea,si pe urma nimic.Vrau sa zic k ma simt folosita si nu stiu cum sa nu se mai intample asta! Pt k acum se pare k s-au impacat si eu ma bucurasem pt ei ,insa cand am inrtebat-o(ea ma cautase) de el daca l-a iertat dak se vor impaca ea raspunde k nu mai zice nimic legat de asta..adica mi se pare aiurea..pana acum am fost buna..acum k le e bine gata...fratele prietenului meu e l fel,nici el nu spune nimic dar in schimb el isi baga nasul prin telefonul prietenului meu ,ii citeste mesajele de la mine...asculta ce se vorbeste la telefoane...nu inteleg de compar eu relatia mea tocmai cu ei ,care sunt atat de ...indiferenti fata de noi...adica ma gandesc k macar trebuia s compar relatia cu a unor prieteni la o adica...nu inteleg... ce ma intereseaza e cum pot sa nu ma mai gandesc la ce se intampla intre ei si s nu mai fac comparatie cu relatia mea....ma poate ajuta cineva?? sunt ciudata stiu...:):(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai fiecare din noi suntem diferiti.Da poate sunt situati asemanatoare in viata noatra dar finalul unei astfel de situatii poate fi diferit.Nu trebuie sa te mai stresezi cu viata lor,si daca te simti folosita de ei,atunci incearca sa nu te mai implici.Sti daca tu te implici fara sa ceara ei asta atunci e vina ta,pentru ca nu esti obligata sa o faci cand ofri un ajutor o faci neconditionat.Dar daca cer ei ceva de la tine si vezi ca te tot simti folosita atunci fa in aa fel incat sa nu te simti,conditioneaza acel ajutor...spune bine va ajut dar daca...si aici conditionezi si asa ai si tu benefici de pe situatia asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai fiecare din noi suntem diferiti.Da poate sunt situati asemanatoare in viata noatra dar finalul unei astfel de situatii poate fi diferit.Nu trebuie sa te mai stresezi cu viata lor,si daca te simti folosita de ei,atunci incearca sa nu te mai implici.Sti daca tu te implici fara sa ceara ei asta atunci e vina ta,pentru ca nu esti obligata sa o faci cand ofri un ajutor o faci neconditionat.Dar daca cer ei ceva de la tine si vezi ca te tot simti folosita atunci fa in aa fel incat sa nu te simti,conditioneaza acel ajutor...spune bine va ajut dar daca...si aici conditionezi si asa ai si tu benefici de pe situatia asta.

 

Da,cred ca ai dreptate ,poate m-am implicat prea mult ,chiar si cand nu era cazul..in fond..era treaba lor sa-si rezolve problemele,dar cred ca exact asta nu am inteles eu pana acum..si s-a ajuns aici.. Multumesc mult pt sfaturi ,o sa incerc sa tin cont de ele pe viitor!!!:cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×