Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Descoperirea din Bucegi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oare cum se poate dovedi ceva cuiva care nu vrea sa creada si mai mult nici nu cauta sa inteleaga ci asteapta ca toate sa-i fie dovedite? Este cea mai confortabila pozitie, foarte bine mentinuta de societatea actuala. Cei ce vor cu adevarat sa inteleaga, trebuie sa o faca singuri. Sa caute singuri raspunsuri nu sa le astepte.

 

CEI CE CAUTA dovezi le vor gasi. Cei ce le asteapta....cu asta raman. Cat despre descoperirea din bucegi...este un lucru foarte palpabil, trebuie doar atins!

 

Multa lumina in gandire si in suflet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stimabile, comod este sa inghiti toate povestile astea senzationale,demne de 24 de ore de transmisie la OTV fara sa ai habar de fizica ,doar pentru ca contin cuvinte cheie gen vibratii, energii, aure.Sa mai zic?

Prea mult Ion Tugui .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CEI CE CAUTA dovezi le vor gasi. Cei ce le asteapta....cu asta raman. Cat despre descoperirea din bucegi...este un lucru foarte palpabil, trebuie doar atins!

 

Normal ca e palpabil.Bravo bine zis

In Bucegi am gasit si eu 2 navete de bere. Asta da descoprerire. Palpabila...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da. desi se spunea ca in 1909 s-a atins polul nord, s-a constatat ca peary a ajuns pana la 30 de mile de destinatia dorita. in 1952 fletcher a aterizat la locatia exacta a polului nord geografic.

in 1911 amundsen atinge polul sud. se constata ca cei doi poli se aseamana al naibii de mult. :spiteful:

in 1957, la polul sud se construieste observatorul - latitudine: 89,99 sud, longitudine: 102 vest.

cum adica "nu exista paralela dincolo de latitudinea 86"? da' ce, e obiect?

temperatura medie pentru perioada rece:-35 C, pentru perioada calda:0 C

unde ai gasit mare dezghetata si aer cald? calota arctica se dezgheata si ingheata ritmic. cresterea globala a temperaturii a facut ca in ultimul timp mai mult sa se dezghete decat sa inghete la loc.

in plus, polul nord e mai cald decat polul sud, deoarece zona arctica sta pe apa, nu pe pamant, pe continent ca antarctica. apa tinde sa mentina o temperatura mai calda.

poate pentru ca polul magnetic isi tot schimba pozitia?

unde scrie?

fizica de gradinita.

in marea lor majoritate, icebergurile sunt din apa dulce. deoarece ingheata treptat, structura cristalina a ghetii nu permite captarea incluziunilor de sare.

experimentul se poate face acasa.

proaspete sau fosile?

ce specii? unde scrie?

pasarile se indreapta de la frig la cald. adica, in cazul dat de tine, iarna - de la nord spre tinuturi calde, in directia ecuatorului, iar vara revin "acasa".

unde scrie?

 

pe de alta parte iti pun si eu cateva intrebari.

daca pamantul are o gaura la poli, ce gradient are panta? ajungi la buza gropii si cobori spre centrul pamantului...cum? in picioare ca omul-paianjen pe peretii gropii, sau cu franghia?

de ce nu curge lava in jos, spre centrul gol al pamantului, atrasa de gravitatie?

de ce ursii polari au blana? de ce focile sunt mormane de grasime? de ce nu exista viata la polul sud?

de ce pestii din apele polare au glicoproteine ca in sange sa nu se formeze ace de gheata?

 

teoria cu pamantul gol exista de o gramada de timp. dar e doar un film SF. citisem la un moment dat o carte excelenta de fictiune pe tema asta, scrisa de un rus. o expeditie prinsa intr-o furtuna sinistra, ajunge intr-o zona linistita, unde vede cu stupoare mamuti, rinoceri imblaniti, cerbi preistorici, etc. pe masura ce inainteaza, erele se scurg in sens invers si ajung din cuaternar in neozoic, in mezozoic, dau de dinozauri, ajung la o mare interioara si sunt capturati de o specie inteligenta de furnici uriase... o recomand cu caldura.

Cartea care descrie aceasta teorie este 'O lume ascunsa' de Dr. Raymond Bernard. E interesanta si zic ca merita citita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cartea este interesanta sau amuzanta?

Si daca este interesanta, din ce punct de vedere?

 

Nu s-a mai descoperit nimic in Bucegi?

Hai domle ca astept cu sufletu' la gura.

Mi-am pierdut si eu briceagu acu 8 ani. Poate cine stie.. il gaseste odata cu "descoperirea" asta :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-am pierdut si eu briceagu acu 8 ani. Poate cine stie.. il gaseste odata cu "descoperirea" asta :)

 

ea: :crazy:

el: iubito, in ochii tai vad tot parisul...

al treilea: da' capra mea n-o vezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu s-a mai descoperit nimic in Bucegi?

Hai domle ca astept cu sufletu' la gura.

 

Chiar...nu s-a mai descoperit nimic? Sau sunt descoperite prea multe si nu le vedem noi? :cheer:

ea: :crazy:

el: iubito, in ochii tai vad tot parisul...

al treilea: da' capra mea n-o vezi?

:doh: Super tare..bravo! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×