Sari la conținut
Forum Roportal
octav.c

Despre... mar si pacatul pri...mar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cita T, daca incerci sa intelegi Geneza ad-literam sub forma materiala, niciodata nu vei gasi raspunsuri concrete la intrebarile tale. Atat geneza ( mai ales...) cat si intreaga biblie se inteleg duhovniceste. Daca tu crezi ca evenimentele petrecute in acea 'gradina" au fost sub forma materiala, vei merge din contradictii in contradictii si nu vei fi lamurit niciodata in privinta acelor lucruri descrise in Geneza. daca tu crezi ca acolo erau pomi asa cum ii percepem noi ca oameni, adica niste copaci, daca tu crezi ca acel rod reprezenta un mar, daca tu crezi ca satan avea infatisarea unui animal, precum sarpele, daca tu intelegi prin "GOL" goliciune trupeasca...etc., tot nelamurit vei ramane. Nimic din ce s-a petrecut in acea "gradina" din Eden nu a fost sub forma vizibila, materiala, palpabila. Cine crede ca acele evenimente cat si lucruri s-au petrecut in materie, cade in penibil si toate raspunsurile pe care le va gasi nu vor fi decat de domeniul S.F.-ului si a desenului animat.

 

Atentie mare, nu incerca sa il gasesti pe Dumnezeu vinovat !

 

Adicel, nu spun mai mult de atat: daca cele ce imi spui sunt adevarate, ar inseamna - printre atatea altele- ca Adam si Eva nu sunt primii oameni.

Iti sustii acesasta afirmatie?

 

Nu pe Dumnezeu incerc sa-l gasesc vinovat, ci pe cei care i-au pus cu forta, masca chipului si asemanarii lor...

 

Hei! -ai dreptate Cita,Dumnezeul Bibliei a mintit fara jena,si din text reiese asta,fara putinta de tagada...de fapt,sarpele pare sa fie chiar personajul pozitiv...incearca sa-i ajute pe cei doi.

Din pacate,Biblia e plina de asemenea chestii,foarte ne-divine...Dumnezeul Bibliei,apare adesea ca mincinos,crud,despotic,sadic chiar,profund nedrept,partinitor,intolerant...numai bun nu.

Sfatul meu,e sa iei de acolo,ca si din alte carti ,,sfinte'' doar ceea ce este bun.

Feleicitari pentru atentia cu care ai citit textul,si discernamantul cu care l-ai analizat. :good: :) :o:

 

Ai citit integral si cu atentie, iar eu nu pot decat sa-ti multumesc.

 

Inainte de orice, Arcangelo, trebuie sa descuiem intelegerile 'ferecate' ale textelor scripturii.

 

Intrebare la care m-am gandit de multe ori.Ce vrea sa insemne faptul ca Dumnezeu vorbeste depre propria-I persoana folosind pluralul?

Sau e o referire la existenta a inca cel putin o ,,persoana" si cine ar fi ea?

 

In Facerea,citez din memorie,se spune:

 

,,Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra..."

 

Poate ne va lumina... Institulul pentru Studiul Bibliei, de pe langa BOR...

 

biblia este matematica lui Dumnezeu si este greu de descifrat eu stiu ceva dar ma cre deti fara probe sau macar vreti sa auziti?

 

eu iti promit ca te ascult cu toata atentia.

astept...

 

Deci stia dinainte de a-l face pe om ca daca il pune in acea gradina si ii zice sa nu mance din pomul nu stiu care , o va face , apoi tot el se manie ? ;) si ii mai si izgoneste ... suna nu a ceva "divin" cu dragoste neconditionata !

 

Daca textul este inteles adliteram, un Adam, o Eva si doi pomi, da, desigur, rezulta o aberatie.

 

Dar daca ideea se aplica peste timp, generatiilor de oameni ce au urmat, poate ca isi regaseste sensul.

Respectiv, daca Dumnezeu este constiinta care cere oamenilor sa foloseasca cu discernamant noile puteri aduse de descoperirile stiintei.

Totul depinde de ce intelegem. De interpretarea textelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adicel, nu spun mai mult de atat: daca cele ce imi spui sunt adevarate, ar inseamna - printre atatea altele- ca Adam si Eva nu sunt primii oameni.

Iti sustii acesasta afirmatie?

 

Nu pe Dumnezeu incerc sa-l gasesc vinovat, ci pe cei care i-au pus cu forta, masca chipului si asemanarii lor...

 

 

 

Ai citit integral si cu atentie, iar eu nu pot decat sa-ti multumesc.

 

Inainte de orice, Arcangelo, trebuie sa descuiem intelegerile 'ferecate' ale textelor scripturii.

 

 

 

Poate ne va lumina... Institulul pentru Studiul Bibliei, de pe langa BOR...

 

 

 

eu iti promit ca te ascult cu toata atentia.

astept...

 

 

 

Daca textul este inteles adliteram, un Adam, o Eva si doi pomi, da, desigur, rezulta o aberatie.

 

Dar daca ideea se aplica peste timp, generatiilor de oameni ce au urmat, poate ca isi regaseste sensul.

Respectiv, daca Dumnezeu este constiinta care cere oamenilor sa foloseasca cu discernamant noile puteri aduse de descoperirile stiintei.

Totul depinde de ce intelegem. De interpretarea textelor.

Dumnezeu a planuit TOTUL din prima pina la ultima milionime de secunda a existentei acestei lumi si intregului univers . biblia priveste acea parte a creatiei care il cuprinde pe om si lumea lui [caci aceasta lume ne este data noua atentie nu in proprietate ci in administrare] . evident ca Dumnezeu a premeditat totul a stiut ca eva va fi amagita de catre sarpe unealta diavolului ba chiar cand l-a creat pe sataniel [Lucifer initial si atentie observati ca este un nume de inger care nu se termina cu particula EL] cel mai iubit si mai frumos si atentie inteligent dintre ingeri, Dumnezeu a stiut ce va face acesta cum se va razvrati. Asa cum omului i s-a dat liberul arbitru si ingerilor li s-a dat iar unii l-au urmat pe sataniel de unde si cohortele de demoni. Acum despre Eva sarpe si mar .Totul in biblie este metafora iar oamenii au fost indemnati sa descifreze .cei care au facut-o cu har au spus adevarul altii doar cu mintea lor sau mai rau cu ajutor demonic au indus in eroare .eu de fapt sunt un liber cugetator care mult prea tarziu din pacate am intrezarit un colt din ceea ce cred eu acum ca este adevarat . pacatul originar este asa de grav pentru ca nu consta in ingurgitarea unui mar care deschidea cunoasterea ci de fapt afost actul sexual dintre Eva si sarpe acest sarpe arata atunci altfel .Era un biped compatibil sexual cu Eva posedat el insusi de diavol[sataniel] in acest fel samanta demonica a patruns in lume prin Cain odrasla diavolului si nu a lui Adam sarpele saracul a fost condamnat sa se tarasca si sa sperie femeile dar vinovat era diavolul .In ceea ce o priveste pe Eva pentru ca a fost prima adultera a primit porunca sa se supuna barbatului sau . Iata cum se explica de ce este adulterul considerat pacat de moarte pedepsit ca atare la fel ca si crima [asta pana la rascumpararea venita prin Iisus pentru toate pacatele ,deci dupa legea lui Moise]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pacatul originar este asa de grav pentru ca nu consta in ingurgitarea unui mar care deschidea cunoasterea ci de fapt afost actul sexual dintre Eva si sarpe acest sarpe arata atunci altfel .Era un biped compatibil sexual cu Eva posedat el insusi de diavol[sataniel] in acest fel samanta demonica a patruns in lume prin Cain odrasla diavolului si nu a lui Adam sarpele saracul a fost condamnat sa se tarasca si sa sperie femeile dar vinovat era diavolul .In ceea ce o priveste pe Eva pentru ca a fost prima adultera a primit porunca sa se supuna barbatului sau . Iata cum se explica de ce este adulterul considerat pacat de moarte pedepsit ca atare la fel ca si crima [asta pana la rascumpararea venita prin Iisus pentru toate pacatele ,deci dupa legea lui Moise]

 

Este parerea ta, si eu ti-o respect.

Dar eu nu cred decat in mesajele textului, acolo unde ele sunt, si pe care reusesc sa le inteleg.

Chestia asta cu sexul dintre Eva si sarpe, nu o vad scrisa in text.

Si in alta ordine de idei, numai in lumea noastra civilizata, adulterul poate fi socotit ca ceva rau. Nu exista in lumea animala.

Puteau, Adam si Eva, sa aiba instructia civilizatiei, deja?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este parerea ta, si eu ti-o respect.

Dar eu nu cred decat in mesajele textului, acolo unde ele sunt, si pe care reusesc sa le inteleg.

Chestia asta cu sexul dintre Eva si sarpe, nu o vad scrisa in text.

Si in alta ordine de idei, numai in lumea noastra civilizata, adulterul poate fi socotit ca ceva rau. Nu exista in lumea animala.

Puteau, Adam si Eva, sa aiba instructia civilizatiei, deja?

corect toti avem parerile noastre dar sa stii ca Biblia este incifrata si i ntelesul este tot unul tainic nu se poate intelege Biblia ad literam in ce priveste adulterul avem legi religioase legi sociale morala si obiceiuri care il incrimineaza toate [ in unele state este chiar penal] dar recunosc sa dea cu piatra primul cel fara de pacat toti spunem nu dar facem altfel

 

si inca ceva animalele nu au constrangeri in aceasta privinta si chiar sex la liber parca tot nu-i bine .Adam si Eva nu aveau inca legi dar aveau o porunca de ascultare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sa nu?

 

Cata vreme langa ei se afla Dumnezeul care poate face si rezolva orice, asta vrei sa spui nu?

Dumnezeu magicianul...

Asa putea sa fi creat direct o lume buna, direct civilizata, cu roata, foc, masini, avioane si navete spatiale.

Era super, dar uite ca nu s-a intamplat asa.

 

De ce nu asa?

Editat de Cita T

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista in lumea animala.

 

Si totusi , animalele au si ele o regula dupa care se imperecheaza, exista anotimpuri din an cand o fac, momente etc, nu ca omul....Si la ele poate cred ca in afara de porumbei sau mai stiu eu ce animale, ei se lupta, sa bat poate pana se omoara , nu stau la taclale despre adulter. Deci sunt reguli si la ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si totusi , animalele au si ele o regula dupa care se imperecheaza, exista anotimpuri din an cand o fac, momente etc, nu ca omul....Si la ele poate cred ca in afara de porumbei sau mai stiu eu ce animale, ei se lupta, sa bat poate pana se omoara , nu stau la taclale despre adulter. Deci sunt reguli si la ele.

 

Corect, insa cu o mica observatie: pe celelalte animale, le lasa rece 'adulterul'. La noi, uite, avem legi religioase care ne impiedica... norme ale civilizatiei... constiinta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cata vreme langa ei se afla Dumnezeul care poate face si rezolva orice, asta vrei sa spui nu?

Dumnezeu magicianul...

Asa putea sa fi creat direct o lume buna, direct civilizata, cu roata, foc, masini, avioane si navete spatiale.

Era super, dar uite ca nu s-a intamplat asa.

 

De ce nu asa?

 

Inca nu imi dau seama unde bati... Dar o sa te intreb...cum adica "uite ca nu s-a intamplat asa"? Te referi la originea raului, la radacinile tehnologiei? Si care e de fapt istoria adevarata a omenirii?Care e treaba cu marul, varianta ta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca nu imi dau seama unde bati... Dar o sa te intreb...cum adica "uite ca nu s-a intamplat asa"? Te referi la originea raului, la radacinile tehnologiei? Si care e de fapt istoria adevarata a omenirii?Care e treaba cu marul, varianta ta?

 

Uite aici: http://noitaripsni.wordpress.com/de-vorba-cu-constiinta/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×