Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Daca cei care au lasat gunoaiele ar fi vazut cum arata padurea acum, s-ar simti foarte prost.

 

Dimpotriva, s-ar simti indreptatiti s-o faca si mai lata data viitoare :)

 

Asta nu e o solutie.

Solutia e sa se deschida centre moderne de colectare a deseurilor si centrele respective sa plateasca pentru a face rost de ele. Atunci nu vei mai vedea nici urma de gunoi, iti garantez.

Pe de alta parte, consider un lucru injositor sa fiu scos ca un puscarias si pus sa strang dupa nesimtitii care isi arunca dejectiile pe unde apuca. Pentru ca au mai fost campanii din astea, fara nici un rezultat.

 

Degeaba deschizi centre moderne de colectare a deseurilor daca populatia nu e educata sa le foloseasca. Fara indoiala e o necesitate si se va intampla oricum, dar nu atat ca o evolutie naturala a societatii romanesti cat sub presiunea normativelor UE. Implicit, va avea un efect benefic dar care se va simti lent.

 

Cat de strans gunoaiele altora, nu cred ca te forteaza nimeni sa o faci dar nici nu vad ceva injositor in asta. Dimpotriva. Multi din cei care au de-a face profesional cu stiintele naturii fac asta, la un nivel sau altul. Ca ecolog, incerc sa limitez efectele negative asupra biodiversitatii ale unor activitati umane in care nu sunt implicat in mod direct (ca mai toti suntem in mod indirect, ca beneficiari, e alta poveste), conceptul e acelasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu una as vrea sa vad mai multe locuri infiintate pentru colectarea si reciclarea deseurilor in special a PET-urilor de care s-a umplut pamantul, educatie in scoli in adevaratul sens al cuvandului, instruind elevii zi de zi , pentru ca deprinderile se dobandesc in timp si astfel pot deveni reflexe coditionate si educatia ecologica a populatiei la nivel de sate, orase.

Dupa care as da niste legi drastice... ai aruncat o hartie pe jos sa fii taxat pe masura , nici sa nu-ti mai treaca prin cap sa faci asa ceva :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa impartasesc cu voi mica mea idee.

(Sper ca nu credetzi ca sunt nebuna)

Am putea merge sa colectam maculatura si alte deseuri. Mergem prin blocuri, din usa in usa, si incercam sa strangem cat mai multe hartii si alte deseuri.

Nu stiu, este doar o idee, insa mi-ar placea sa o puna cineva in practica. Poate intr-o zi voi colinda tot blocul meu, in sperantza ca voi strange macar cateva kg de maculatura.

 

Daca mergi din usa-n usa, multi au sa ti-o inchida in nas, din pacate. Esti foarte bine intentionata si de asta cred ca te-ar dezamagi atitudinea multora, care te-ar brusca, probabil cu un "fugi dom'le d-aici, imi pierd eu 5 minute sa adun hartiile din casa", sau te-ar banui ca esti la furat sau ca ai alte intentii ascunse, pentru ca oamenii sunt ( pe buna dreptate) defensivi. Pentru altii, care ar accepta, probabil ar fi un lucru negativ, pentru ca le-ar transmite mesajul ca nu e nevoie sa se deranjeze ei singuri, pe sistemul "muieti is posmagii?" Cu maculatura mai e o problema, ca pot sa fie detalii persoanle pe hartii, pe caiete etc si nu e indicat sa dai unui strain hartiile din casa. Daca am inteles eu bine asta cu mersul din usa-n usa, ca poate te-ai referit la curatarea blocurilor si scriu eu aberatii.

Am cunoscut niste specimene de o nesimtire uimitoare cand eram femeie de serviciu, niste "doamne" care desi aveau in birou cos pentru reciclare, aruncau teancurii de hartii in cosurile de gunoi, pentru ca le era lene sa se ridice de pe scaun si sa mearga 3 metri pana la celalalt cos. Cand aveam timp imi facusem obiceiul sa le sortez gunoiul, si am facut asta odata si in fata lor, si tot nu li s-a facut rusine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am cunoscut niste specimene de o nesimtire uimitoare cand eram femeie de serviciu, niste "doamne" care desi aveau in birou cos pentru reciclare, aruncau teancurii de hartii in cosurile de gunoi, pentru ca le era lene sa se ridice de pe scaun si sa mearga 3 metri pana la celalalt cos. Cand aveam timp imi facusem obiceiul sa le sortez gunoiul, si am facut asta odata si in fata lor, si tot nu li s-a facut rusine.

Colectarea maculaturii este optionala, nu obligatorie... pe cand igiena la locul de munca, DA. Doamnelor respective desi probabil ca le-ai facut scarba, cautand prin gunoaie... nu te-au raportat la sef din mila, cel mai probabil...

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie, pe romani nu ii putem "dresa" niciodata. De fiecare data se va gasi unul care sa distruga ce au facut altii, sau care sa nu vrea sa se conformeze. Asa suntem noi ...

De exemplu intr-o zi plecam de la liceu, iar pe acolo pe strada este destul de curat as putea spune... fata de cum e la periferie... mergeam in spatele unei colege ... ea bea cafea dintr-un pahar de plastic. Termina cafeaua, strange paharul in pumn si il arunca pe jos. De aia nu mai putea ea ca era curat pe acolo.... si cati sunt ca ea....

Am auzit la televizor zilele trecute ca cica politistii au inceput sa imparta amenzi pentru astia care arunca pe jos... dar nu putem pune politisti la fiecare colt de strada. In zadar si asta.

Apoi alt exemplu ... la mine la tara, la 1 km de intrarea in sat, este camp ... eiii acolo la campul acela vin bascule intregi si arunca numai mizerii ... saltele, moloz mult, sticle de toate felurile, pungi etc ... cu toate ca nu e groapa de gunoi. Luna trecuta, primarul a chemat oameni si a facut curat. Campul lucea de curatenie. In ziua urmatoare, dimineata, campul era iar plin. Da-o incolo, ca nici macar un animal nu ar fi facut la loc :( . Si sa nu mai spun ca apa din puturi e contaminata.

Nu stiu daca vom reusi vreodata sa ii educam pe astia.

Eu as fi de acord cu niste campanii in scoli... repet ... orice fel de campanie pana la urma de binevenita ... sa vina oameni de la mediu si sa explice de ce nu e bine sa aruncam pe jos... Le va intra in cap mai bine ... altfel, noi vom creste si vom continua sa facem aceeasi mizerie. Macar viitorul sa fie mai curat....

 

La noi exista si spiritul asta de turma...

Daca ala a facut, eu de ce sa nu fac?

Daca acolo a aruncat taranu mizerie, ce imi e o hartie in plus? Sau o punga de plastic.

 

........ Sunt foarte pesimista la capitolul asta.

Editat de PunkY StylE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca vom reusi vreodata sa ii educam pe astia.

Eu as fi de acord cu niste campanii in scoli... repet ... orice fel de campanie pana la urma de binevenita ... sa vina oameni de la mediu si sa explice de ce nu e bine sa aruncam pe jos... Le va intra in cap mai bine ... altfel, noi vom creste si vom continua sa facem aceeasi mizerie. Macar viitorul sa fie mai curat....

 

Oamenii de la mediu nu vor reusi sa educe pe nimeni decat fortat:amenda usturatoare si n-o sa mai vezi nici urma de nesimtit .In alte tari,cum ai pus gunoiul unde nu trebuie,cum apar baietii veseli :) ...la noi,de la ministrul mediului in jos ,pana la ultimul subaltern,sunt toti niste neseriosi.Vizitele acelea pe care le tot anunta AJM nu se vad niciodata in teritoriu.

Uite,in sectorul in care lucrez, sunt responsabil cu probleme de mediu...pana nu i-am pus pe oameni sa-si aduze gunoaiele personal, zi de zi,nu s-au invatat sa nu mai arunce chistoace pe jos sau sa colecteze deseurile selectiv.

Nu mi se pare normal sa scoti copiii ca sa adune deseurile tuturor nesimtitilor de pe meleagurile astea.Educatia e una,efectuata la cursuri...are partea ei buna...dar fara manusi si fara ustensile corespunzatoare,e normal sa-i pui pe copii sa adune tampoanele unora care nu si le pot pune in rucsac cand pleaca de la picnic?...nu mai zic de pungi si pet-uri.... :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ GinGin: Cu manusi si ustensile :).

Nu stiu cum pot oamenii astia sa arunce mizerie pe un spatiu curat si verde. :( Eu nu as putea sa fac asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@ GinGin: Cu manusi si ustensile :cheer:.

Nu stiu cum pot oamenii astia sa arunce mizerie pe un spatiu curat si verde. :( Eu nu as putea sa fac asa ceva.

 

Cu sau fara manusi,daca-mi vad copilul adunand in scop educativ gunoaie,fac scandal de sare scoala in aer. :)

 

Nu stii cum pot?Pai daca viata lor e toata un gunoi,e normal ca pe unde trec acesti oameni, sa lase urme.Mai rau e ca si angajatii serviciilor de salubritate din primarii sunt tot asa...deseurile colectate selectiv de catre cei care le produc,sunt adunate la gramada si abandonate aiurea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Colectarea maculaturii este optionala, nu obligatorie... pe cand igiena la locul de munca, DA. Doamnelor respective desi probabil ca le-ai facut scarba, cautand prin gunoaie... nu te-au raportat la sef din mila, cel mai probabil...

 

Asta era treaba mea, daca iti lipseste pana si imaginatia, sa ma ocup de gunoiul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×