Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

cati dintre noi nu am avut probleme de sanatate care s-au datorat poluarii aerului, apei, solului?

nu credti ca ar trebui sa fim cu totii mai responsabili de actiunile noastre si sa ajutam la mentinerea cat mai curata si nepoluata a mediului inconjurator?

prin activitati uzuale, care nu necesita prea mare efort din partea noastra, cum ar fi:

- sa mergem mai mult pe jos sau cu mijloace de transport care nu polueaza (bicicleta, role etc)

- sa nu mai aruncam deseurile de la alimente in apa, pe strada etc ci doar in locurile special amenajate

- sa ne sortam deseurile si sa le predam la centrele de colectare special amenajate

- sa ne asiguram nu lasam pete de ulei in urma repararii masinii noastre

sunt lucruri usore si la indemana oricui, fara mult efort

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum ii facem pe oameni sa nu mai arunce resturi si gunoaie pe marginea drumului ?

cel mai mult ma supara sacii cu pampersi (scutece) aruncati pe marginea drumului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- sa mergem mai mult pe jos sau cu mijloace de transport care nu polueaza (bicicleta, role etc)

 

 

Incearca in Phoenix, AZ??? pe Rollerbladesi cu laptele legat pe spate pe caldura de 45*C "patinez" acasa din alimentara!!!! vreo 15 km ... iar pana la doktor sint vreo 35 km ... ar fi mare placere :pardon:

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eh...un asemenea topic a fost citit de 50 de persoane, poate chiar ar trebui sa ma gandesc ca e un numar imens, daca tinem seama de indiferenta generala

societatea noastra face din planeta groapa de gunoi, pana n-o sa ne mai suporte...

 

un clip banat, care n-a fost difuzat ca documentar despre incalzirea globala pe considerentul ca oamenii nu-si doresc sa vada la TV ca distrug planeta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa impartasesc cu voi mica mea idee.

(Sper ca nu credetzi ca sunt nebuna)

Am putea merge sa colectam maculatura si alte deseuri. Mergem prin blocuri, din usa in usa, si incercam sa strangem cat mai multe hartii si alte deseuri.

Nu stiu, este doar o idee, insa mi-ar placea sa o puna cineva in practica. Poate intr-o zi voi colinda tot blocul meu, in sperantza ca voi strange macar cateva kg de maculatura.

Editat de Sonia.Cristina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

speranta sta doar in tanara generatie care invata din scoala sa recicleze desurile si sa respecte natura.

rectific: asta sunt invatati :yes:

 

cei mai maricei fac actiuni de ecologizare a raurilor, spatiilor verzi etc.

 

in vreme ce unii si mai mari doar fac :roll:

 

am impresia ca traim in era ambalajelor, jumatate din cumparaturi reprezinta ambalaje care la randul lor sunt in ambalaje...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost un concurs ecologic intr-o padure, in vara anului 2007. Am fost si eu pe acolo, insa nu am facut parte din nici o echipa. Cand am vazut prima oara padurea plina de deseuri, nu credeam ca or putea fi stranse toate. Insa am ramas uimita cand am plecat; padurea parea neatinsa de om.

Daca cei care au lasat gunoaiele ar fi vazut cum arata padurea acum, s-ar simti foarte prost.

 

Felicitari copiilor!!

 

Ar fi bine sa se mai organizeze concursuri dinacestea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Ro lipseste educatia in privinta aceasta. La scoala se preda orice, numai bunul simt si respectarea naturi, nu! Ar trebui sa se bage ore de ecologie prin scoli insotite de ore de practica, de colectare a gunoaielor, doar asa se poate schimba ceva in acest sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce iti doresti tu, isi doareste toata lumea. Dar oare cand? ........ mie mi-ar placea ca in licee sa se faca niste campanii pentru adunarea deseurilor din paduri si de pe malurile raurilor.Multi elevi ar fi interesati, asta va zic sigur. Si eu m-as inscrie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce iti doresti tu, isi doareste toata lumea. Dar oare cand? ........ mie mi-ar placea ca in licee sa se faca niste campanii pentru adunarea deseurilor din paduri si de pe malurile raurilor.Multi elevi ar fi interesati, asta va zic sigur. Si eu m-as inscrie.

Asta nu e o solutie.

Solutia e sa se deschida centre moderne de colectare a deseurilor si centrele respective sa plateasca pentru a face rost de ele. Atunci nu vei mai vedea nici urma de gunoi, iti garantez.

Pe de alta parte, consider un lucru injositor sa fiu scos ca un puscarias si pus sa strang dupa nesimtitii care isi arunca dejectiile pe unde apuca. Pentru ca au mai fost campanii din astea, fara nici un rezultat.

Editat de Doctor Love

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×