România
Roportal.ro

Diane-35

Început de rodik, Mie 28 sep 2005 · 123 răspunsuri · 181.270 vizualizări

DeadPony18 mesaje#31
clau_clauditza a scris:
Buna! Daca in timpul administrarii cu diane-35 consumi acool, acestea isi mai fac efectul?

nu isi pierd efectul....am vazut insa ca este o reducere la sunatoare...tranchilizante...si antibiotice.(am citit pe prospectul de la novynette)

am luat si eu diane 35 cam 7 luni...apoi m-am ingrasat. m-am dus la medic, si dupa o serie de analize am dat si in alte boli :spiteful:) oricum acum iau androcur si novynette.

diane 35 ma rezolva ceva..dar extrem de incet. de cand le-am schimbat am observat ca tenul meu se face iar urat :|...dar de cand iau androcur este mult mai bine. de 3 saptamani sunt epilata pe maini si nu mi-a aparut...aveam o mica problema cu parul...:crazy:)

MeZZaLuna2 mesaje#32

Am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice si mi s-au prescris Diane35.Aseara am luat primul drajeu si la cca 2 ore am avut dureri in piept,pe zona precordiala si apoi si in spate,pe hemitoracele stang :jester: sincer imi este teama sa mai iau al doilea drajeu...doctora endocrinolog imi zise ca nu s-a mai plans nici o pacienta de simptomul asta,imposibil as zice avand in vedere riscurile de tromboembolism si atentionarile din prospect...este cineva de specialitate care imi poate raspunde la intrebarea...mai iau al doilea drajeu in seara asta? :tease:

Editat Mar 9 oct 2007 17:32

m00nchild275 mesaje#33
MeZZaLuna a scris:
Am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice si mi s-au prescris Diane35.Aseara am luat primul drajeu si la cca 2 ore am avut dureri in piept,pe zona precordiala si apoi si in spate,pe hemitoracele stang :blink: sincer imi este teama sa mai iau al doilea drajeu...doctora endocrinolog imi zise ca nu s-a mai plans nici o pacienta de simptomul asta,imposibil as zice avand in vedere riscurile de tromboembolism si atentionarile din prospect...este cineva de specialitate care imi poate raspunde la intrebarea...mai iau al doilea drajeu in seara asta? :lol:

sfatul meu personal este sa le lasi balta. eu sunt patita. am luat si eu Diane 35 multa vreme pt ovare polichistice. m-am vindecat si nu mai am probleme cu ovarele dar am facut o tromboza de vena ilio-femurala cu complicatii, adica cu embolie pulmonara, am fost la un pas de moarte si este un miracol ca inca mai traiesc, insa probleme cu membrul inferior am si acum si probabil voi avea toata viata. nu se poate dovedi cu exactitate ca este din cauza acestor pastile, in fond nu are nimeni nici o explicatie pt ceea ce mi s-a intamplat, dar este cea mai plauzibila. toate cele bune :o:

Editat Mie 10 oct 2007 20:16

andrada me2 mesaje#34

Am si eu o nelamurire...iau Diane 35 de 5 luni si nu pot spune ca am reactii adverse ...cosurile au trecut partial dar pot spune ca nu mai sunt o problema pentru mine ca inainte de a lua aceste anticonceptionale.Le am luat la indrumarea medicului de la lanificare familiala in urma unei ecografii pelvinare.Vreau sa stiu daca e adevarat ce se spune ca poti face chisturi,noduli sau cheaguri de sange dupa un timp atat de scurt? rasp plzzz...poop u

Malkia1.908 mesaje#37

Nu stiu, la mine isi fac... :tease: Dar e bine sa nu fumezi / bei cand iei Diane ca face rau tare. Oricum e risc pt formarea de cheaguri de sange, in special in glezne (tromboflebita)...so take care... :crazy:

cocolyn@6 mesaje#38

nu-i vb d fumat,k nu fumez...bautura,km rar...iau ginkoprim...si urmeaza si gemodesivat de fuia(cva pt circulatie si inima)...mi-e km frik...si nush c s fac... :baby:

me_daffodil1 mesaje#39

acum ceva timp mi-au aparut cateva fire de par sub barbie.nu se observau aproape deloc,insa pentru a nu avea vreo problema grava am decis sa merg la medic pentru o consultatie.rezultatul au fost 2 chisturi pe ovarul stang si ca urmare doctorul mi-a prescris androcur si diane-35,6 luni de zile.cat timp am luat pastile totul a mers bine,parul a disparut si nu au fost deloc efecte secundare(nu m-am ingrasat,nu m-am simtit rau,absolut nimic).dupa ce am terminat tratamentul,in noiembrie nu am mai avut ciclu regulat si de 2 luni mi-a reaparut pilozitatea sub barbie.in februarie chiar nu mi-a mai venit deloc ciclul si acum in aprilie nu cred k o sa-mi vina pt ca deja m-a intarziat cateva zile bune.am fost la medic si mi-a prescris din nou acelasi tratament pentru inca 6 luni.nu stiu ce sa fac...credeti ca ar fi bine sa continui tratamentul???sau sa renunt la ele?imi este teama sa nu aiba efecte urate mai tarziu...ma gandeam k as putea sa-mi fac o epilare cu laserul sub barbie...ar mai creste parul dupa,dat fiind k am practic o problema hormonala?va rog mult sa-mi raspundeti...

rucutza3 mesaje#40

in mare parte aceleasi probleme le am si eu...in afara parului...

am luat diane35,duphaston,etc...etc....din probleme medicale nu de protectie,nu dianele sunt solutia....pentru parul inestetic de pe fata,mustata,etc prietena mea a luat janine...dar inainte trebuie facute niste analize...pt nivelul progesteronului,estrogenului,etc....

in fine,trebuie facuyte analize intai....de recomandat un medic endocrinolog...apoi ginecolog....sper sa-ti fi fost de ajutor...

← Înapoi la Planning/Ginecologie