România
Roportal.ro

Diane-35

Început de rodik, Mie 28 sep 2005 · 123 răspunsuri · 181.270 vizualizări

pameluta1 mesaje#41

cheaguri de la diane se fac in vene,in special venele picioarelor.sunt periculoase deoarece de acolo pot migra in organism.eu iau diane de 5 ani si pot sa yic ca m/am ingrasat foarte tare/20 kg.in plus iti creeaz probleme cu ficatul.deci evitai sa luati diane.

oana011 mesaje#43

am o prietena care a folosit diane 35 pe acnee dar s-a ingrasat desi in schimb ascapat de acnee...o alta prietena aluat diane pt aceeasi cauza dar nu s-a ingrasat dar in schimb i s-au marit considerabil sanii ...chiar f mult si nu au mai dat inapoii ...

Vreau sa stiu daca asta se poate intampla si in cazul meu?stiu ca poate este stupida intrebarea dar chiar vreau sa stiu

samsara10.518 mesaje#44

depinde de organismul tau

sa speram ca tie nu-ti vor creste alte parti ale corpului :blink:

allmina1 mesaje#45

Buna! Am citit ce s-a scris despre Diane 35 si acum imi e cam frica sa le mai iau...mi le-a recomandat medicu ginecolog insa endocronologul nu prea a fost de acord: acum citit ce s-a intamplat cu multe dintre voi si cu efectele negative mi s-a facut frica... :crazy: Am fost si eu diagnosticata cu ovar polichist dar am si hipotiroida.....

stupid-kid7 mesaje#46

Buna. Ma numesc Ioana si am 15 ani.Am probleme cu cosurile de 4 ani...am folosit o multime de creme si tot nu au trecut. Menstruatia nu e regulata inca desi am de 3 ani...Am fost la dermatolog in urma cu cateva zile si mi-a dat trimitere la ginecolog sa fac o ecografie...Ieri am facut ecografia si mia iesit ca am si ovarul stang si ovarul drept : ovare polichistice. Ginecologul mi-a zis ca sunt micute dar trebuiesc tratate.A zis sa folosesc Diane35 [a zis ca e anticonceptional].

Din ce am citit aici multe fete/doamne au avut probleme la folosirea acestui medicament...diane35...Mi s-a facut frica... Voiam sa intreb pe cineva daca acest medicament are efecte secundare cum ar fi sa nu pot ramane insarcinata peste cativa ani...sau cum am mai citit mai sus...luarea in greutate etc..

Imi poate raspunde cineva repede?Un sfat mic acolo...Peste cateva zile trebuie sa merg la ginecolog sa imi iau pastilele...si mi-e frica... nu stiu ce sa fac... Va multumesc.

geea179 mesaje#47

Salutare! :roll:

De cind mi-a venit ciclul (de la virsta de 14 ani - acum am 32), am avut probleme-tot timpul l-am avut neregulat. In urma unui control ginecologic, am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice. Mi s-a recomandat un consult la endocrinologie. Endocrinologul mi-a dat o lista intreaga de analize ale hormonilor, pentru a-mi putea stabili un tratament corespunzator.

Am facut analizele respective, in urma carora s-a constatat ca valoarea testosteronului este marita, lucru normal in acest diagnostic. Pe linga dozarea hormonala, mi s-a recomandat sa fac si analizele TGO si TGP (transaminazele).

Ieri am fost la endocrinolog care mi-a explicat, amanuntit, ceea ce am de facut de acum incolo. Astfel, mi-a recomandat Diane, timp de 9 luni de zile, singurul contraceptiv capabil nu numai sa regleze ciclul, dar sa si provoace ovulatia, insa, momentan, avind ficatul marit si transaminazele in nr. destul de mare, mi-a recomandat Silimarina (un protector hepatic), dupa care, in functie, de urmatoarele analize ale TGO si TGP, pe care le voi face peste o luna, voi incepe tratamentul cu Diane si asta, in paralel cu Silimarina, asta pina cind vor scadea valorile transaminazelor. Dupa 6 luni de la inceperea tratamentului cu Diane voi merge din nou la ginecolog pentru a face o noua ecografie, in vederea verificarii stadiului micropolichisturilor. Dupa 9 luni voi intrerupe tratamentul cu Diane si vom trece din nou la treaba (speram ca atunci sa prinda bebe).

In tot acest rastimp voi merge regulat la control, la endocrinolog, astfel putind monitoriza in mod corespunzator situatia de fapt.

Mentionez ca nu am luat niciodata nici un anticonceptional si am considerat ca este necesar un control endocrin inainte, mai ales ca este vorba de hormoni la mijloc.

De aceee, recomand tuturor fetelor / doamnelor : nu luati Diane dupa vorbe sau din auzite; este un contraceptiv foarte puternic care afecteaza ficatul; nu il luati decit dupa ce v-ati facut analizele de singe pentru ficat. Eu nu stiam ca afecteaza ficatul, decit atunci cind mi s-au recomandat analizele respective, explicindu-mi-se, totodata, rolul acestora. Iata ca ele mi-au aratat ca am transaminazele marite; daca nu stiam acest lucru si luam Diane doar din auzite, cu siguranta mi-ar fi afectat ficatul si dadeam in altele mai grave.

Dragele mele, nu va jucati cu sanatatea voastra - este lucrul cel mai de pret pe care il avem. Eu, presonal, lupt in acest moment, pentru a putea ramine insarcinata, dar, totodata, ma gindesc ca trebuie sa fiu si sanatoasa, pentru a putea creste copilul pe care sper sa-l nasc peste 1-2 ani.

Inca o data, va sugerez sa aveti mare grija de voi , ca nu e de joaca.

Sanatate maxima!

:think:

mimisor2617 mesaje#48

CE PAPRERE AVETI DESPRE ACESTE ANTICONCEPTIONALE? :D

EU LE IAU DE 1 AN DE ZILE SI NU AM NIMIC, MA SIMT FOARTE BINE, DAR AM TOT CITIT SI LUCRURI NU PREA BUNE DESPRE ELE, MOTIV PENTRU CARE AS DORI SA ASCULT SI ALTE PARERI. :spiteful:

cok2 mesaje#49
pawsypaws a scris:
Ciudat. Eu iau Diane de un an si o luna deja, si imi merge de minune. Normal, am mers la doctor, am facut controale peste controale si analize peste analize, si asta a fost ce mi-a recomandat doctorul pentru acnee, hirsutism si dereglarile hormonale. Si, sincer, si eu auzisem de la mai multe persoane ca o sa ma ingras si ca primele luni o sa fie un chin. Si da, primele trei luni, abia ma puteam duce la scoala. Dar nu m-am ingrasat nici macar cu un kg. Ba chiar pot sa zic ca am mai slabit si formele mi-au devenit mai feminine. Nu pastiele provoaca luarea in greutate, ci e vorba de cum le asimileaza corpul fiecareia si schimbarile pe care hormonii din pastile le provoaca. Nu putem generaliza.

Mare atentie la mancare. Ce mi-a zis mie doctorul este sa mananc des si putin. Tot timpul sa am ceva in stomac, sa rontai, orice ar fi. Normal ca nu iti spun acum sa te duci sa te aprovizionezi cu chips-uri sau ciocolata si sa rontai toata ziua. Fructe, legume... Stiti ce ne spunea mama de mici. Si asta spun si doctorii. Sportul merge mana in mana cu mancarea pe care o consumi.

Am fost la control acum, in februarie. La controlul de un an. Pana si doctorul meu a fost surprins de cat de bine imi merge. Pana la urma, mi-a zis sa iau pastilele pana sunt pregatita sa am un copil.

Oricum, ideea e ca pastilele astea nu le iei fara sa ai toate raspunsurile la intrebarile tale din partea unui medic, si nu a unei prietene. Te poti pacali singura si iti faci mai rau. Mergeti la doctor, fetele, ginecolog sau endocrinolog, pana la urma, la ce strica sfatul unui om care, totusi, stie ce face?

buna. am luat o tableta de diane 35 la recomandarea medicului dearece am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice. sunt in pauza de 7 zile dar deocamdata menstruatia nu a aparut. este normal? alte reactii adverse nu am avut dar de ce nu apare mesnstruatia?te rog sa-mi spui daca stii ceva. astept raspuns. merci

Enki16.898 mesaje#50

De cand a inceput pauza de 7 zile? Poate sa vina menstruatia si in ziua a 4-a, sau a 5-a.

← Înapoi la Planning/Ginecologie