Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Refuz sa mor !

Postări Recomandate

Da, dar eu am intrebat: altii au vazut? Au murit si s-au intors ca sa ne povesteasca ce si cum?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost de doua ori in moarte clinica.M-a inspaimantat,nu am vazut nicio luminita la capat de tunel,nu am simtit nicio caldura si fericire.Am simtit numai gol,pustiu,frig.

s-ar putea face o comparatie intre sentimentul asta si al copilului ce ramane singur? (de exemplu, despartit pentru o clipa de parinti, sau dus la gradinita)

 

incearca sa-ti amintesti daca ai trait vreodata "sentimentul copilului pierdut" si daca se poate compara cu experienta mortii clinice pe care ai avut-o. sunt curios ce asemanari exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, dar eu am intrebat: altii au vazut? Au murit si s-au intors ca sa ne povesteasca ce si cum?

 

 

Ai da crezare unor astfel de povesti Enki ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost de doua ori in moarte clinica.M-a inspaimantat,nu am vazut nicio luminita la capat de tunel,nu am simtit nicio caldura si fericire.Am simtit numai gol,pustiu,frig.Vedeam si totusi nu vedeam,firul vietii mele exact ca la cinema.Vedeam oameni plangand,oameni dragi mie,vedeam atatea lucruri pe care ar mai trebui sa le fac,vedeam marea langa care am crescut,vedeam desenul la care lucram si care nu era terminat...

Deci nu prea cred ca moartea este ''cerul''.Nimeni nu s-a intors din morti sa ne spuna cum este,nimeni.

NU vreau sa mor cand am atatea de facut.Nu vreau sa mor,sa parasesc lumea asta draga,cu bunele si relele din ea.Prefer sa traiesc cu speranta ca intr-o zi,cineva,va descoperi eternitatea,aici,pe pamantul asta unde ne-am nascut,am ras,iubit,plans,urat..unde am trait viata,nu vreau sa ajung in pamant,unde sa vina cineva sa-mi puna doua flori la cap si eu nici macar sa nu vad/aud....

Toti vedem cerul zilnic,albastru,senin,innorat...insa nu este cerul ala promis.Nimeni nu are garantia ca dupa moarte vom mai fi,asa ca prefer sa raman cu speranta ca nu voi muri.

 

daca e adevarat ce zici, inseamna ca e o dovada ca exista viata dupa moarte. deci Biblia nu se insala. mai mult, exista un Dumnezeu, chiar cerul in care nu locuieste. faptul ca nu l-ai vazut nu inseamnca ca nu exista cer! cerul o sa il vada doar cei mantuiti !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
refuzi pt ca nu sti cum e de cealalta parte. dar asa cum copilul din burta mamicii lui nu-si poate imagina ce minunata e viata odata ce iese de acolo, nici noi nu putem sti ce e dincolo. lumea a fost creata in 6 zile. si o iubim. "ma duc sa va pregatesc un loc" a zis Isus. au trecut 2000 de ani si inca nu e pregatit locul ala. crezi ca o sa te plictisesti ?

 

Sau "Ma duc sa va pregatesc un loc" a zis Isus; si dus a fost.

 

Mike

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde dai si unde crapa! :lol:

Eu am vrut sa subliniez ca nu e nicidecum asa.

Si rectifica acel ''daca e adevarat ce zici'',chiar nu ma joc cu asa ceva...

 

:spiteful: :tease: dar cum e?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei ce au fost in moarte clinica si au vazut luminite,ingerasi,ce au simtit fericire si alte bla-blauri,pot spune ca DA,exista alt cer.Eu nu am simtit decat disperare ca mor,atat.Deci fara orgasme ceresti.

e foarte posibil. observatiile se impart in doua versiuni. una gen "rai" si alta gen "iad". probabil se datoreaza puritatii (maturizarii) sufletului respectiv de care depinde perceptia. ca si copilul: imatur - teama, frica, disperare ("vede" lucrurile intr-un fel) ; matur - intelege situatia in care se afla ("vede" lucrurile in alt fel).

 

deci probabil viziunea in urma contactului cu lumea de dincolo depinde de maturizarea sufletului, care influenteaza perceptia... (maturizarea sufletului nu se confunda cu maturizarea intelectuala, asa cum o intelegem noi in general)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei ce au fost in moarte clinica si au vazut luminite,ingerasi,ce au simtit fericire si alte bla-blauri,pot spune ca DA,exista alt cer.Eu nu am simtit decat disperare ca mor,atat.Deci fara orgasme ceresti.

 

ma asteptam la raspunsul asta.... insa am zis deja... orice suflet nemantuit se indreapta spre iad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
106) Fă publicitate la Rai şi Iad.

 

Fetelor, fac angajari ! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×