Sari la conținut
Forum Roportal
verushka_b

Nu booteaza Windowsul

Postări Recomandate

Cine ma poate ajuta pls. AM un calculator cu ceva virusi , iar de curand am incercat sa reinstalez Windowsul.Problema este ca acum nu vrea sa citeasca cd-ul.Am intrat in BIOS pt a face pc sa booteze prima data de pe cd salvez cu F10 YES.Acum urmeaza problema propriu zisa: imi apare de desktop BOOT FROM CD pt cateva secunde,apoi dispare si incarca WINDOWSUL normal,fara sa mai vada cd din unitate si sa inceapa procedura de install. Cd-ul cu sistemul de operare merge pt ca l-am incercat la un prieten si l-am verificat si eu in computer mai demult . MENTIONEZ mai jos caracteristicile pc-ului meu:

PROCESOR DUAL CORE 2.2 Ghz INTEL

2 GB RAM; 512 MB PLACA VIDEO ATI RADEON; UNITATE DVD ASUS Light Scribe.

O alta problema intampinata e aceea ca pc nu citeste de un timp unele cd-uri...dar nu stiu cauza.

Va multumesc mult pt orice ajutor si astept sugestii.

imprumuta de la un prieten o unitate dvd sau cdrom

 

Cine ma poate ajuta pls. AM un calculator cu ceva virusi , iar de curand am incercat sa reinstalez Windowsul.Problema este ca acum nu vrea sa citeasca cd-ul.Am intrat in BIOS pt a face pc sa booteze prima data de pe cd salvez cu F10 YES.Acum urmeaza problema propriu zisa: imi apare de desktop BOOT FROM CD pt cateva secunde,apoi dispare si incarca WINDOWSUL normal,fara sa mai vada cd din unitate si sa inceapa procedura de install. Cd-ul cu sistemul de operare merge pt ca l-am incercat la un prieten si l-am verificat si eu in computer mai demult . MENTIONEZ mai jos caracteristicile pc-ului meu:

PROCESOR DUAL CORE 2.2 Ghz INTEL

2 GB RAM; 512 MB PLACA VIDEO ATI RADEON; UNITATE DVD ASUS Light Scribe.

O alta problema intampinata e aceea ca pc nu citeste de un timp unele cd-uri...dar nu stiu cauza.

Va multumesc mult pt orice ajutor si astept sugestii.

 

daca pc este in garantie trebuie sa te duci cu el la service

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am exact aceiasi problema....imi vede cd,din cate am inteles de vreme ce imi apare emsajul,dar apas any key in disperare....degeabaaaaaaaa....mentionez caa tastatura mea e cu usb,sa fie asta o mica mare problema?:think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×