Sari la conținut
Forum Roportal
verushka_b

Nu booteaza Windowsul

Postări Recomandate

Cine ma poate ajuta pls. AM un calculator cu ceva virusi , iar de curand am incercat sa reinstalez Windowsul.Problema este ca acum nu vrea sa citeasca cd-ul.Am intrat in BIOS pt a face pc sa booteze prima data de pe cd salvez cu F10 YES.Acum urmeaza problema propriu zisa: imi apare de desktop BOOT FROM CD pt cateva secunde,apoi dispare si incarca WINDOWSUL normal,fara sa mai vada cd din unitate si sa inceapa procedura de install. Cd-ul cu sistemul de operare merge pt ca l-am incercat la un prieten si l-am verificat si eu in computer mai demult . MENTIONEZ mai jos caracteristicile pc-ului meu:

PROCESOR DUAL CORE 2.2 Ghz INTEL

2 GB RAM; 512 MB PLACA VIDEO ATI RADEON; UNITATE DVD ASUS Light Scribe.

O alta problema intampinata e aceea ca pc nu citeste de un timp unele cd-uri...dar nu stiu cauza.

Va multumesc mult pt orice ajutor si astept sugestii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine ma poate ajuta pls. AM un calculator cu ceva virusi , iar de curand am incercat sa reinstalez Windowsul.Problema este ca acum nu vrea sa citeasca cd-ul.Am intrat in BIOS pt a face pc sa booteze prima data de pe cd salvez cu F10 YES.Acum urmeaza problema propriu zisa: imi apare de desktop BOOT FROM CD pt cateva secunde,apoi dispare si incarca WINDOWSUL normal,...

Dispare pentru ca in cele 5 secunde nu apesi nicio tasta (probabil nici n-ai apucat sa citesti intregul mesaj de pe ecran).

Faptul ca apare mesajul inseamna ca ti-a detectat un unitate un CD bootabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dispare pentru ca in cele 5 secunde nu apesi nicio tasta (probabil nici n-ai apucat sa citesti intregul mesaj de pe ecran).

Faptul ca apare mesajul inseamna ca ti-a detectat un unitate un CD bootabil.

Am apasat tastatura chiar de mai multe ori ,dar tot nu merge.alte sugestii??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apeleaza la o persoana care se pricepe....

 

P.S. ai apasat cand scria press any key to boot from CD? ar fi o idee...ca apoi poti sa te dai cu capul de tastatura si tot degeaba...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×