Sari la conținut
Forum Roportal
Subliminal

Ierarhia si Manipularea Umanitatii

Postări Recomandate

Este un film foarte interesant si intr-un fel ajuns "popular": Zeitgeist 1 (exista si 2)... L-ai vazut? E descris acolo in prima parte curentul "mesianic", nu asa cum descrie Subliminal, dar e destul de bune...

 

Habar nu am ce e scoala asta din Carpati ... nu am auzit de ea pana acum ... iar textul asta: "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scola din carpati este acea scoala care nici subliminal nu are cum sa o contrazica... ba dincontra e de acord cu ea... dar de ce contrazice teoriile ei nu stiu?...

 

Gnosticismul este o religie ca oricare alta... se autoproclama cea adevarata ca restul religiilor de altfel... si contine doar un fragment de adevar ca restul religiilor...

 

Zeitgest este un documentar facut de o echipa de atei care vor sa demonstreze ca nu exista Dumnezeu... dar mai toti zeii aia de acolo in frunte cu Iisus Hristos sunt atestati istoric in carne si oase...in diferite documente vechi de cand lumea... cum toata viata lui Iisus Hristos este atestate de un document budist foarte vechi...

iar acesti zei sunt unul si acelasi... ca fiinta elevata isi poate alege momentul nasterii... 25 decembrie in anumite asezari ale planetelor este o data foarte puternica ... numerologic data lui Iisus este egala cu 11 care reprezinta conducator spiritual

 

vezi aici a intervenit dezinformarea...

 

"Hmmmm

Nu vreau sa supar ... dar ... parerea mea e ca tot ce zici tu suna a indoctrinare, idee fixa si inflexibila .... nicidecum libertate ..."

 

Pai in cazul tuturor care sustin o teorie suna a indoctrinare... intelegi tuh... eu la concluziile care le am am ajuns singur... prin cercetari legate de spiritualitate... cum se leaga toate informatiile intre ele... probabil oi scrie o lucrare ... dar pana atunci... si chiar si atunci nu ma intereseaza care crede sau nu...

Dar nu pot fi deacor cu subliminal cum ca ar fi doar manipulare in Crestinsim... bun e adevarat a existat si exista astfel de manipulare... dar eu cand analizez o religie sau informatie o fac din pct de vedere spiritual... ii analizez invataturile...

 

si mai intreb inca odata... nu vi se pare cam ciudat ca in toata manpularea asta totusi s-au nascut o multime de sfinti si preoti cu har?... ce este asa rau in iubire, iertare si compasiune?... ca doar asta este invatatura crestina...

La fel de adevarat este faptul ca Mantuitorul nu a venit sa fondeze o religie... probabil asta era printre primele lucruri pe care nu ar fi vrut sa le faca... el a venit sa aduca o constiinta... cea a Iubirii...

 

Ai auzit de o "religie" noua numita Bahaism? Nu am citit doar am auzit de ea ... cica ideea de baza e luarea tuturor sarbatorilor din toate religiile si inglobarea lor intr-o sg religie (chestie derivata din New Age). Asa a facut si biserica crestina ccu unele sarbatori asa zis pagane, le-a schimbat numele si le-a facut sarbatorile ei ... exact aceeasi idee din Bahaism...

Daca nici asta nu ti se pare manipulare ... atunci e grav :crazy:

 

Ca s-au nascut multi sfinti e corect ... dar sfintii aia nu s-au nascut crestini ... intelegi? S-au nascut liberi ... prin botez au devenit crestini :o: Daca nu ar fi fost botezati si ar fi fost, sa zicem, iudaici sau islamisti sau hindusi nu ar mai fi fost sfinti?

 

Zeitgest este un documentar facut de o echipa de atei care vor sa demonstreze ca nu exista Dumnezeu... dar mai toti zeii aia de acolo in frunte cu Iisus Hristos sunt atestati istoric in carne si oase...in diferite documente vechi de cand lumea... cum toata viata lui Iisus Hristos este atestate de un document budist foarte vechi...

iar acesti zei sunt unul si acelasi... ca fiinta elevata isi poate alege momentul nasterii... 25 decembrie in anumite asezari ale planetelor este o data foarte puternica ... numerologic data lui Iisus este egala cu 11 care reprezinta conducator spiritual

 

Tocmai faptul ca sunt atestati dovedeste din plin ca ideea de mesiah e veche de milenii :o:

Acest doc nu vrea sa dem ca nu exista Dumnezeu ... vrea doar sa expuna "ordinea mondiala" ... daca asta ai inteles tu ca vrea sa arate ca nu exista Dumnezeu ... e trist :crazy:

 

Iar faptul ca acei zei sunt unul si aceeasi e din cauza faptului ca idea de mesia e aceeasi ... nu pot fi 2 idei de mesia ...

Aceeasi idee s-a tot perpetuat in timp, cu alte nume; similar cu religia Bahaica - noua religie mondiala (care sa ia locul crestinismului). Unii vad in religia asta noua inamicul crestinatatii, diavolul, etc; dar de fapt e aceeasi Marie cu alta palarie ... NIMIC mai mult. Promoveaza tot un sistem inchis in reguli, doar ca mai libertine acum, adaptate vremurilor in care traim ... nu o sa mai arda vrajitoare pe rug cum facea inchizitia... Dar aici manipularea e mai subtila si mai "perversa" ... nu te arde pe rug ci te momeste sa te alaturi de buna voie aratand false adevaruri sau jumatati si promitand ca urmand calea vei obtine din ce in ce mai mult ... O asemanare ar fi controlul exercitat prin forta de comunisti comparat cu cel executat prin bani de "piata libera" ... unde teoretic esti liber sa faci ce vrei, dar daca nu ai bani ... nu poti merge nici la buda :o:)

 

 

... ce este asa rau in iubire, iertare si compasiune?... ca doar asta este invatatura crestina...

La fel de adevarat este faptul ca Mantuitorul nu a venit sa fondeze o religie... probabil asta era printre primele lucruri pe care nu ar fi vrut sa le faca... el a venit sa aduca o constiinta... cea a Iubirii...

 

Nu cred ca e nimic rau in iubire, iertare si compasiune ...

Totusi am ceva de zis :crazy: :

1. daca nu ai avea ce ierta, nu ar fi nevoie de iertare(daca nu ar exista nici o fapta care sa te afecteze, nu ai avea ce sa ierti, intelegi tu ce zic eu ... sper)

2. daca nu ar fi oameni nefericiti nu ar exista compasiune ... (acei nefericiti sunt asa ori din cauza lor, sau din cauza celor

care fac rau, totusi s-ar putea feri de rele daca ar sti cum, concluzia sunt nefericiti din cauza necunoasterii)

 

de iubire nu-mi vine nimic ... cred ca intradevar e ceva pur :stars:

 

 

Care sunt teoriile scolii din Carpati? Ca m-ai facut curios :o: Da un link :crazy:

Editat de danutzzz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu poti califica drept manipulare trnsferul de ritualistica sau semiotica. Termenul stiintific consacrat este sincretism. Manipularea implicarea rea-vointa, ceea ce trebuie demonstrat fara patimi.

 

Una dintre scolile din Carpati a fost la Pitesti...renumita dealtfel.

 

Inca o data spun ca nu stiu nimic despre scoala din Carpati, nu am nimic cu ea si nu am nimic cu nimeni :crazy:

Sunt doar f curios si citesc multe chestii si imi fac pareri pe care apoi le spun pe aici :o:

 

Revenind:

De ce nu o pot califica drept manipulare? Crezi ca numind acest proces "sincretism" ii schimbi sensul? Hmmm

Aceeasi Marie cu alta palarie CHIAR E ACEEASI Marie ... :o:

 

Eu nu tin sa demonstrez aici vreo chestie ... doar imi exprim parerea ... si nu am patimit deloc facand asta :crazy:

 

Dar ca sa demonstrez ca e manipulare: preluand o sarbatoare, mai degraba transformand acea sarbatoare (odata cu numele s-a schimbat si sensul ei - ca ex sarbatoarea de halloween a fost luata ca "ziua mortilor" la catolici, sunt asemanari intre halloween si morti, doar ca sensul e schimbat), nu ti se pare ca distrugi cultura care era acolo? Distrugerea unei culturi nu ti se pare ca presupune si rea-vointa? De ce sa distrugi cultura? Din acelasi motiv din care europenii au distrus cultura indienilor din America de N si S ... fara cultura si identitate esti MULT mai usor de cucerit sau controlat.

Q.E.D. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...................................................................

Asa a facut si biserica crestina ccu unele sarbatori asa zis pagane, le-a schimbat numele si le-a facut sarbatorile ei ... exact aceeasi idee din Bahaism...

Daca nici asta nu ti se pare manipulare ... atunci e grav :crazy:

............................................

............................................

 

Care sunt teoriile scolii din Carpati? Ca m-ai facut curios :crazy: Da un link :crazy:

 

Nu poti califica drept manipulare trnsferul de ritualistica sau semiotica. Termenul stiintific consacrat este sincretism. Manipularea implicarea rea-vointa, ceea ce trebuie demonstrat fara patimi.

 

Una dintre scolile din Carpati a fost la Pitesti...renumita dealtfel.

 

 

............................................ similar cu religia Bahaica - noua religie mondiala (care sa ia locul crestinismului). Unii vad in religia asta noua inamicul crestinatatii, diavolul, etc; dar de fapt e aceeasi Marie cu alta palarie ... NIMIC mai mult. Promoveaza tot un sistem inchis in reguli, doar ca mai libertine acum, adaptate vremurilor in care traim ... nu o sa mai arda vrajitoare pe rug cum facea inchizitia... Dar aici manipularea e mai subtila si mai "perversa" ... nu te arde pe rug ci te momeste sa te alaturi de buna voie aratand false adevaruri sau jumatati si promitand ca urmand calea vei obtine din ce in ce mai mult ... O asemanare ar fi controlul exercitat prin forta de comunisti comparat cu cel executat prin bani de "piata libera" ... unde teoretic esti liber sa faci ce vrei, dar daca nu ai bani ... nu poti merge nici la buda :o:)

..............................................

 

Desi nu cunosc mai nimic din acest ult Bahai, cred ca analiza trebuie facuta din perspectiva antropologica.

 

Ar fi minunat sa iei in calcul ca existenta umana nu a inceput cu crestinismul. Drept urmare, faptul ca s-au perpetuat atat de multe religii in timp, intr-un acelasi spatiu geografic, ar trebui sa-ti dea de gandit. Crestinismul este doar o etapa a existentei umane. Desigur, a rezistat destul de mult in timp deoarece si-a dovedit viabilitatea si mai ales a putut sa se adapteze din mers , etapelor pe care le-a parcurs, ceea ce este laudabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
................................................................................

.......................... preluand o sarbatoare, mai degraba transformand acea sarbatoare (odata cu numele s-a schimbat si sensul ei - ca ex sarbatoarea de halloween a fost luata ca "ziua mortilor" la catolici, sunt asemanari intre halloween si morti, doar ca sensul e schimbat), nu ti se pare ca distrugi cultura care era acolo? Distrugerea unei culturi nu ti se pare ca presupune si rea-vointa? De ce sa distrugi cultura? Din acelasi motiv din care europenii au distrus cultura indienilor din America de N si S ... fara cultura si identitate esti MULT mai usor de cucerit sau controlat.

Q.E.D. :crazy:

Poti sa o califici cum doresti, ramanand intr-o formula neacademica, dar antropologia sau stiinta in general nu foloseste termeni de drept penal ! Daca te intorci in istorie vei observa ca toate marile mitologii au uzitat de astfel de practici ! Romanii au preluat aproape toata mitologia graca, cu personaje si traditii. Nu poti vorbi de manipulare ci de sincretism.

 

Si inca ceva: pe ce si-au construit cultura indienii ? Pe nimic ? Nu categoric, ci pe o alta cultura anterioara lor, pe care au asimilat-o si au imbogatit-o, pastrand-o in fundamentul lor ca un filon de referinta.

 

O cultura care nu poate rezista istoriei inseamna ca a "epuizat combustibilul" si nu mai are nimic de spus. Este un vechi proverb romanesc : "Decat sa traiesti murind, mai bine sa mori traind !" Nicio cultura nu este eterna, ci are un ciclu al sau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O cultura care nu poate rezista istoriei inseamna ca a "epuizat combustibilul" si nu mai are nimic de spus. Este un vechi proverb romanesc : "Decat sa traiesti murind, mai bine sa mori traind !" Nicio cultura nu este eterna, ci are un ciclu al sau.

 

Nu mai inteleg,vorbim despre cultura sau despre credinta ...despre cum trebuie vazuta si abordata relatia cu Dumnezeu.

In momentul cand trecem de la credinta la religie si apoi la mitologie pierdem esenta si nu ramanem decat cu forma,care se pastreaza prin dogme.

Decat o traditie moarta prefer de o mie de ori o credinta vie.:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca nu stii nimic despre un lucru asta nu inseamna ca teoria ta e adevarata si ce spun altii e fals... fara crestinism ne-ar fi mancat cainii pe noi romanii

Cat despre scoala spirituala din Carpati refondata acum 28.000 ani si inchisa acum aprox 250.

Acum se redeschide din nou aceasta scoala...

Sa-ti faci o idee... Gr. maxim in scoala aceasta era 13 si anume IO .... stii voievozii nostri care foloseau particula IO?...Io, Stefan Voda...

Asta nu inseamna ca doar voiezvozii erau gr maxim.... sunt si in zilele noastre urmasi ai acelor IO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu stii nimic despre un lucru asta nu inseamna ca teoria ta e adevarata si ce spun altii e fals... fara crestinism ne-ar fi mancat cainii pe noi romanii

Cat despre scoala spirituala din Carpati refondata acum 28.000 ani si inchisa acum aprox 250.

Acum se redeschide din nou aceasta scoala...

Sa-ti faci o idee... Gr. maxim in scoala aceasta era 13 si anume IO .... stii voievozii nostri care foloseau particula IO?...Io, Stefan Voda...

Asta nu inseamna ca doar voiezvozii erau gr maxim.... sunt si in zilele noastre urmasi ai acelor IO

 

Eu mi-am exprimat doar unele pareri ... am spus ce simt eu, e posibil sa am si vreo parere gresita ... de asta tot caut si intreb si citesc tot felul de chestii :crazy: Pana acum ce cred eu ca e adevarat e ideea de "liber-arbitru". Acest concept de liber arbitru se aplica cel mai bine in contextul descris si sustinut de Subliminat; adica fara intermediari ci doar acces liber si neconditionat de NIMIC (timp,grade,orice fel de conditii).

 

Nu stiu daca fara crestinism ne-ar fi mancat cainii ... nu vad de ce ...

Parerea mea despre religii e aceeasi: religiile au fost create pt a controla masele, TOATE religiile. Sustin asta pt ca fiecare religie sustine ca ea e singura adevarata ... si daca nu o urmezi ajungi in iad. Asta e control prin frica ...

 

Ce ai zis aici despre scoala din Carpati am mai vazut scris, ma gandeam poate stii vreun site unde scrie mai multe. O sa caut sa vad despre ce e vb :crazy:

 

 

Poti sa o califici cum doresti, ramanand intr-o formula neacademica, dar antropologia sau stiinta in general nu foloseste termeni de drept penal ! Daca te intorci in istorie vei observa ca toate marile mitologii au uzitat de astfel de practici ! Romanii au preluat aproape toata mitologia graca, cu personaje si traditii. Nu poti vorbi de manipulare ci de sincretism.

 

Si inca ceva: pe ce si-au construit cultura indienii ? Pe nimic ? Nu categoric, ci pe o alta cultura anterioara lor, pe care au asimilat-o si au imbogatit-o, pastrand-o in fundamentul lor ca un filon de referinta.

 

O cultura care nu poate rezista istoriei inseamna ca a "epuizat combustibilul" si nu mai are nimic de spus. Este un vechi proverb romanesc : "Decat sa traiesti murind, mai bine sa mori traind !" Nicio cultura nu este eterna, ci are un ciclu al sau.

 

Eu nu m-am limitat la o formulare academica ... m-am exprimat cum am simtit eu ... M-am simtit liber sa folosesc termeni din diverse domenii fara nici un fel de limitare. Nu am incercat o demonstratie stiintifica a unui fapt; unele chestii nu sse pot demonstra, eu am scris ce simt eu :o:

 

Ai auzit de asa-zisii "formatori de opinie"? Sau de curente artistice sau literare? Uite asa se poate influenta ca sa nu zic manipula, o cultura.

Totul este supus schimbarii, adevarat, dar schimbarea trebuie sa se faca natural, nu prin manipulare.

Nu stiu cum a fos in cazul grecilor si romanilor ... dar preluarea sarbatorilor pagane in crestinism e manipulare dupa parerea mea ...

 

 

Intrebare off-topic: Cum atasezi un fisier intr-un e-mail pe forumul asta? :crazy: ca eu nu reusesc ...

Editat de danutzzz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu stii nimic despre un lucru asta nu inseamna ca teoria ta e adevarata si ce spun altii e fals... fara crestinism ne-ar fi mancat cainii pe noi romanii

 

de ce mai draga? nu mai exista alte religii care sa te tina sub papuc doar crestinismul? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu greu o sa gassesti ceva...

Chestia cu Ierahia Divina... ea se refera mai degraba la o ocupare de posturi... fiecare entitate cu rostul ei... ptr buna functionare...

Iar cand vine vorba de viata cu trup mi se pare corect o ierarhizare pe baza expansiunii constiintei... pana ajung toti la punctul neconditionat... acesta ar fi un fel de gr 14 IO SANT din scoala de spiritualitate din Carpati (combinare cu sinele superior- cel mai inalt nivel spiritual) de aici nu mai exista ierarhie... ierarhia exista pana in momentul in care te intorci inapoi in Dumnezeu ca fiinta neconditionata... iar acolo nu mai e nevoie de ierarhie deoarece toate entitatile gandesc la fel si au aceiasi constiinta nelimitata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×