Sari la conținut
Forum Roportal
Pippo

A intelege despre Noi si Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

NU AM AFIRMAT ca s-au petrecut acele minuni.Cred in puterea rugaciunilor unui grup de oameni cu aceeasi credinta si aceeasi dorinta de a sluji pe D-zeu si asa se pot explica miracolele de care am auzit ca au avut loc in vechime.

Deci minunile au avut loc in Biserica.

 

Un om care nu mai sufera absolut deloc si care nu cunoaste teama poate sa isi dea seama ca i-au fost iertate pacatele.

Cum? Si bogatului nemilostiv ii mergea perfect si nu avea nicio teama pe pamant. Avea pacatele iertate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca as avea senzatii atat de puternice, prima data m-as duce la un psihiatru si daca ar constata ca n-am nimic stricat in cutiuta cu procesoare, atunci m-as apuca sa cred, dar in niciun caz intr-un astfel de dumne-zeu, ci in ceva frumos, in mod sigur mi-as alege Natura ca unic stapan. Nu pot sa o numesc divinitate ca as jigni-o, doar divina, in sensul in care doar frumusetea ei unica ar putea fi numita asa.

Fiecare e liber sa faca ce vrea iar pentru informatia ta am fost la psiholog care a spus ca cei care ma vor trimite au nevoie de unul fiindca aici unde locuiesc eu credinta in D-zeu nu este considerata o boala cum se intampla in ortodoxism.Eu il prefer pe D-zeu fiindca imi place deja prea mult ce-mi ofera de juma de an iar tu poti ramane la natura fiindca si eu o ador dar stiind ca este tot creatia Lui D-zeu ca si mine.Te asigur ca nu am nimic la cutiuta cu procesoare ci nu a vrut sa mai ratacesc in intuneric

 

Eu unul nu vreau sa abandonez viata aceasta pentru o viata care nu se stie daca exista sau mai bine spus - care e foarte posibil sa nu existe. Daca nu mai urmeaza nimic dupa moarte si eu am abandonat viata reala de acum pentru aceasta iluzie - atunci am luat o ţeapă de zile mari, iar daca (sa presupunem) urmeaza ceva dupa - nu am de ce sa-mi fie teama pentru ca am dus o viata cat de cat curata (adica am incercat pe cat posibil sa nu pacatuiesc, iar daca am gresit mi-a parut rau si am facut tot posibilul sa nu mai gresesc si a doua oara). Eu as fi vrut eternitate fizica, dar sa ai eternitate fizica in conditiile vitrege din aceasta societate materialista si din aceasta lume imperfecta - e blestem pur. Eternitatea paradiziaca nu ar putea fi decat spiritual, dar o astfel de eternitate ramane deocamdata la nivel de supozitie sau ideal. Tot ce putem face e sa ne bucuram de viata pe care o avem si sa incercam pe cat posibil sa o imbunatatim - cat ne sta in putinta - atat pentru noi cat si pentru generatiile viitoare.

Nimeni nu-ti cere sa abandonezi nimic,alegerea de a-ti salva sufletul o poti face incepand sa traiesti doar fara ambitii,orgolii,injuraturi si toate care le stii si tu destul de bine dar cel mai mult invatand ce inseamna iertarea sinelui si a aproapelui

 

Deci minunile au avut loc in Biserica.

 

 

Cum? Si bogatului nemilostiv ii mergea perfect si nu avea nicio teama pe pamant. Avea pacatele iertate?

Daca le-ai vazut tu or fi avut loc,eu nu am vazut fiindca nu merg in biserici,ii las pe altii.

Presupun ca il poti intreba pe el fiindca eu nu stiu cu certitudine decat despre mine,ceilalti isi fac singuri alegerile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca le-ai vazut tu or fi avut loc,eu nu am vazut fiindca nu merg in biserici,ii las pe altii.

Binenteles ca minunile au avut loc doar in Biserica, singurul loc unde lucreaza Duhul Sfant.

 

Presupun ca il poti intreba pe el fiindca eu nu stiu cu certitudine decat despre mine,ceilalti isi fac singuri alegerile

Pai nu poti avea nicio certitudine, sau altfel spus poti fi sigura ca in afara Bisericii nu exista nicio mantuire. Biserica fiind singurul loc unde, asa cum am dedus, lucreaza Duhul Sfant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu il prefer pe D-zeu fiindca imi place deja prea mult ce-mi ofera de juma de an... Te asigur ca nu am nimic la cutiuta cu procesoare ci nu a vrut sa mai ratacesc in intuneric...

 

Eu m-am rugat Lui, dar nu mi-a dat ceea ce am vrut - si anume sufletul pereche. Din cauza asta am cautat sa ma razbun, dar razbunarea nu e deloc dulce, ci amara... Nu sta in firea mea sa distrug... Raman de partea binelui in continuare, dar asa cum il stiu eu... Cu Dumnezeu deocamdata nu am ce discuta... Voi crede din nou in el cand imi va da ceea ce-mi doresc... asta daca exista... :)

 

Nimeni nu-ti cere sa abandonezi nimic, alegerea de a-ti salva sufletul o poti face incepand sa traiesti doar fara ambitii,orgolii,injuraturi si toate care le stii si tu destul de bine dar cel mai mult invatand ce inseamna iertarea sinelui si a aproapelui

 

Sa stii ca eu urasc raul foarte mult! De fiecare data cand il fac simt cum imi pica o greutate pe umeri. Referitor la iertare nu stiu ce sa zic... Sunt pacate capitale comise de oameni care nu pot fi iertate.

Editat de Andrei Vlinder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Binenteles ca minunile au avut loc doar in Biserica, singurul loc unde lucreaza Duhul Sfant.

 

Pai nu poti avea nicio certitudine, sau altfel spus poti fi sigura ca in afara Bisericii nu exista nicio mantuire. Biserica fiind singurul loc unde, asa cum am dedus, lucreaza Duhul Sfant.

 

Fecioara Maria tot in Biserica a ramas insarcinata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fecioara Maria tot in Biserica a ramas insarcinata?

Pai in acea vreme era vorba de alta Biserica.

Fecioara Maria fiind nascuta in chip minunat, a fost inchinata lui Dumnezeu in Templu, pana la varsta de 14 ani. Asta a facut-o sa se invredniceasca sa fie maica pentru Fiul Lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in acea vreme era vorba de alta Biserica.

Fecioara Maria fiind nascuta in chip minunat, a fost inchinata lui Dumnezeu in Templu, pana la varsta de 14 ani. Asta a facut-o sa se invredniceasca sa fie maica pentru Fiul Lui Dumnezeu.

Concluzia; Duhul Sfant lucreaza pe unde vor muschii lui. Sau ai lui Dumnezeu...

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am rugat Lui, dar nu mi-a dat ceea ce am vrut - si anume sufletul pereche. Din cauza asta am cautat sa ma razbun, dar razbunarea nu e deloc dulce, ci amara... Nu sta in firea mea sa distrug... Raman de partea binelui in continuare, dar asa cum il stiu eu... Cu Dumnezeu deocamdata nu am ce discuta... Voi crede din nou in el cand imi va da ceea ce-mi doresc... asta daca exista... :)

 

 

 

Sa stii ca eu urasc raul foarte mult! De fiecare data cand il fac simt cum imi pica o greutate pe umeri. Referitor la iertare nu stiu ce sa zic... Sunt pacate capitale comise de oameni care nu pot fi iertate.

Nu putem pretinde doar sa ne rugam si gata,sa sara cu daruri,sufletul pereche va veni cand nu te vei astepta atunci cand vei reusi sa te ierti total pentru greselile trecutului,sa intelegi greselile celor din jur si sa le ierti considerandu-le erori facute in momente cand sufereau.E rau ca ai incercat sa faci pe D-zeu razbunandu-te dar am senzatia ca deja te-a pedepsit pentru ideea asta de a aplica tu pedepse cand EL este singurul care are voie sa o faca.Ma bucur ca esti inca de partea binelui,imi place mult ca ai recunoscut ca ai vrut sa te razbuni.Daca nu traim curat nu putem astepta prea multe,prin a trai curat mai inteleg si sa rogi pe cei din jur sa nu mai dracuie fiindca in felul asta IL alunga pe D-zeu.

Nu pot spune ca e bine ca urasti raul fiindca ura ta fata de rau este iar un sentiment urat care nu are ce cauta intr-o viata curata.Raul trebuie inteles si indreptat,urandu-l iti faci rau tie agitandu-ti spiritul incarcandu-l cu un pacat.NU EXISTA PACAT FARA IERTARE!!!Greselile umane sunt facute in stari de suferinta iar daca ne amintim de noi insine cate greseli am facut cand eram suparati sau nervosi putem intelege ca si cel care ne-a gresit isi bagase prea multe prostii in cap si nefacand fata agitatiei interioare a facut ceva urat.Esti un baiat sincer si imi place,fiind atat de sincer aici imi demonstrezi ca stii sa-ti recunosti greselile iar asta e o mare calitate(nu e un compliment,sotul meu e opusul).Avand in anturajul ex sotului nenumarati indivizi care nu stiu ce inseamna a-si asuma responsabilitatea pentru propriile greseli dar si a le repara este normal sa apreciez sinceritatea atunci cand o intalnesc.Pentru a putea avea o relatie care sa fii convins ca va dura doar iertand din suflet totul te poti gandi la un eventual miracol.Cea care va fi a ta poate este pregatita spiritual chiar in momentele astea pentru a sti exact ce inseamna iertarea,fara asta,nitz

 

Fecioara Maria tot in Biserica a ramas insarcinata?

Asa or crede unii,dar mai e si despicarea apelor de Moise parca...sunt multe miracole care nu au avut legatura cu biserici si de-aia nici nu am mai considerat necesar sa raspund unuia care doar cauta nod in papura

 

Concluzia; Duhul Sfant lucreaza pe unde vor muschii lui. Sau ai lui Dumnezeu...

Exact,iar Duhul fiind in sufletele oamenilor cu adevarat intorsi la D-zeu miracole ar putea face unde decide D-zeu ca este necesar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine este dumnezeu pentru tine?

TOTUL-tu,eu,natura si restul oamenilor.Stapanul absolut al vietii mele fara nici o retinere sau teama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×