Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Islam - O Scurta Istorie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 48 minute, Vriies a spus:

Poi, dragă Olga, ți-am zis doar că acel articol din ziar pe care l-ai pus, nu a prezentat în mod adecvat realitatea din acel areal. Și ți-am dat un link din care poți observa acest lucru.

Nu te-am jignit, doar ți-am prezentat cum stă treaba. Sper că nu te-ai supărat.

:no:   Nu era motiv pentru ... doar ca o curiozitate tratez acele articole de care n-am auzit cat am trait acolo ca nu se pomenea de religie, pozitiv.   Era interzis participarea membrilor de PCR dar totusi in Sighet nevestele acelor membri veneau in Biserica Catolica, doar sa se vorbeasca si de ele ca de Celebritati sau Dive.   Erau romani fara sa stie maghiara sau Latina, ca atunci la catolici slujbele era in tinute in Limba Latina.   Doar acea PREDICA era in maghiara, de care eu aveam oroare si refuzam sa trec pragul bisericii.   Securistul era in mijlocul parcului sa observe cine unde merge Duminica dimineata devreme, la Piata sau la Slujba???   Le taiau drepturile de la cumparat TV, sau instalat telefon, de primit apartament la bloc, etc.

Mie-mi dadea bani de bilet de Cinema la matineu plus bani pentru dulciuri, altfel mergeam la biserica :meeting:  N-avea ce sa taie din cotele noastre maghiare ...  Pentru ca nu era din Ardeal nu stia ca cel care manajeaza cinematograful era verisor cu tata si intram gratuit mereu.   Era bizniz la nivel inalt.   Cand a auzit ca tata stie sa taie si prelucreze animale, au disparut multe piedici/praguri ca voia si el o treaba ca lumea de care tot auzea.         

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×