Sari la conținut
Forum Roportal
jackpot

O intrebare simpla

Postări Recomandate

Iti vine tie sa crezi ca ditamai Cauza Primordiala ar fi trimis duhul sfant sa o lase gravida pe Maria ?
Desi suna a misto, intrebarea este foarte serioasa. Nu vedeti aici o disproportionalitate jenanta intre cele doua parti, subiect si obiect, o lipsa totala de imaginatie din partea Cauzei Primordiale, a Creatorului, o neputinta de exprimare si manifestare in alt mod...? Intreb si eu. :good:

Ok, Lupini, ce nu intelegi: "disproportionalitate intre subiect si obiect"? E ca si cum tu ai trimite duhul tau sfant sa lasi gravid un microb care iti sta sub unghia mica de la piciorul stang. Ti-e clar acuma?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E ca si cum tu ai trimite duhul tau sfant sa lasi gravid un microb care iti sta sub unghia mica de la piciorul stang. Ti-e clar acuma?

 

Da, mi-e clar, dar ce nu ţi-e clar ţie ? De ce a făcut aşa şi nu altfel ?

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, mi-e clar, dar ce nu ţi-e clar ţie ? De ce a făcut aşa şi nu altfel ?
Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu ca fiinta atotputernica si atotstiutoare, alta metoda nu ai gasit sa ii salvezi?

 

Era singura metodă. Aminteşte-ţi ce spune Dumnezeu : "plata păcatului este moartea !" O mare separare s-a creat

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand e vorba de o cauza primordiala inseamna ca suntem departe de Dumnezeu!

 

Iti vine tie sa crezi ca ditamai Cauza Primordiala ar fi trimis duhul sfant sa o lase gravida pe Maria ?

 

Mie imi vine sa cred pentru ca am citit din mai multe parti si am am un fel de explicatie temporara pentru mine personal.

O sa o luam pe partea rationala.

Trebuie sa facem distinctie intre planuri.

Planul fizic e acesta in care sunt trupurile noastre , in planul cauzal nu sunt trupuri fizice. Fiecare plan/strat/nivel isi are legile lui, asa cum exista legile fizicii in planul fizic, asa exista diverse alte legi in celelalte planuri, inclusiv la planul asta cauzal la facem referire.

 

Planul fizic ***************Planul cauzal*********************cauza primordiala (pp. ca e C.P. si nu e alt efect )

efect a <---------------------------- cauza x -----------

efect b <---------------------------- tot cauza x de ex \ *******C.P

efect c <---------------------------- alta cauza y /

d <------------------------------------- z ---------------

 

 

Privind schema, ne dam seama ca orice efect ar fi in planul fizic, acestea nu ar fi putut exista fara o C.P, desi ele sunt provenite din cauze intermediare , ca sa zic asa, adica efectul a provine din cauza x, dar toate cauzele x,y, z provin din C.P.

Referitor la alte tipuri de intrebari o sa ajungem iar la :good: si nu vreau sa discut despre asta acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era singura metodă. Aminteşte-ţi ce spune Dumnezeu : "plata păcatului este moartea !" O mare separare s-a creat
Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:good: lupini

 

Desi suna a misto, intrebarea este foarte serioasa. Nu vedeti aici o disproportionalitate jenanta intre cele doua parti, subiect si obiect, o lipsa totala de imaginatie din partea Cauzei Primordiale, a Creatorului, o neputinta de exprimare si manifestare in alt mod...? Intreb si eu. :o:

 

sau in alta ordine de idei prin aceasta Domnul a unit, din nou, natura umana cu divinitatea...a aratat ca ne iubeste si ca nu suntem la voi intamplarii

Editat de Artemis_Dida

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, si acum ca sa vezi cat de ridicola prin disproportie este aceasta situatie, inlocuieste cuvantul "om" cu "microbii de sub unghia mea mica" si cuvantul "Dumnezeu" cu "Eu, Lupini".

 

 

Da, aşa se poate vedea c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inlocuieste. Sau vrei sa o fac eu, asta daca nu ti-e teama de ridicolul situatiei. :good: Tu ii iubesti pe microbii de sub unghia ta mica, nu? Chiar daca au fost neascultatori si te-au atacat cu diverse boli... Vrei sa ii ajuti sa se mantuiasca? :o: Fa-te microb, intra in comunitatea lor si sacrifica-te pentru binele lor etern.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×