Sari la conținut
Forum Roportal
Rami

Frumusetea vine din suflet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cosmeticele sunt la mare cautare, e drept. Dar niciun fond de ten performant nu iti va aduce in obraji roseata naturala, niciun fard de ochi sau rimel performant nu iti vor aduce lumina jucausa din ochi, zambetul si caldura din privire. Niciun gloss performant nu iti vor adece caldura unui zambet sincer.

Frumusetea exterioara este oglindirea sufletului.

Ma insel eu oare? Nu cred...

Editat de Rrami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Folosit cu indemanare,machiajul infrumuseteaza, acopera aspecte inestetice si le corecteaza. Dar nu aduce frumusetea naturala. E adevarat ca folosim machiajul ca pe un truc. Ne machiem pentru ca ne place? Ce ne place? Procesul sau rezultatul?

Editat de Rrami

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cosmeticele sunt la mare cautare, e drept. Dar nici un fond de ten performant nu iti va aduce in obraji roseata naturala, nici un fard de ochi sau rimel performant nu iti vor aduce lumina jucausa din ochi, zambetul si caldura din privire. Nici un gloss performant nu iti vor adece caldura unui zambet sincer.

Frumusetea exterioara este oglindirea sufletului.

Ma insel eu oare? Nu cred...

Mie mi se pare mai mult un subiect care are legatura cu omul,nu cu machiajul,da' poate ma insel si eu :o:

Si ca sa fiu la subiect, nu ne machiem ca sa ne "incalzim" zambetul, sau pentru a ne ascunde lumina din ochi, etc. Ne machiem pentru ca ne place,din pasiune, sau pentru a ascunde trasaturi fizice (in unele cazuri)- nici pe departe ce ai spus tu-imposibil, sau pur si simplu pentru a ne simti mai frumoase. That's all.

Editat de lupoaica*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Folosit cu indemanare,machiajul infrumuseteeaza, acopera aspecte inestetice si le corecteaza. Dar nu aduce frumusetea naturala. E adevarat ca folosim machiajul ca pe un truc. Ne machiem pentru ca ne place? Ce ne place? Procesul sau rezultatul?

Un machiaj natural si potrivit aduce frumusetea naturala, depinde cum il folosesti doar. Un machiaj potrivit iti poate scoate in evidenta trasaturi fizice care au nevoie sa fie accentuate,exemplu:culoarea ochilor, obrajorii, buzele,etc.

Unele femei ,mai ales cele care fac si o meserie din asta, dar nu doar, se machiaza pentru ca adora procesul, felul in care combina culorile sau intind fondul de ten. Oricum, un machiaj iese bine mai ales atunci cand o faci cu pasiune, si e valabil pentru orice alt lucru.

Altele se machiaza pentru ca apoi sa se mandreasca cu rezultatul "muncii" lor. Depinde.

Eu fac parte mai mult din a doua categorie, desi nu pot spune ca-mi displace "actul" in sine, numai ca nu aloc foarte mult timp procesului .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un machiaj este reusit cand este aplicat simtul estetic asupra tehnicii. Pasiunea fara simt estetic si tehnica imbinarii produselor de machiaj (paleta de culori) nu duce la un rezultat bun.Poti avea pasiunea de a te machia neasortat sau vulgar, tot pasiune este.

Orice femeie care stie sa faca din machiaj o arta desavarsita se poate mandri cu asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Orice femeie care stie sa faca din machiaj o arta desavarsita se poate mandri cu asta.

[/color]

 

foarte frumos spus :spiteful:

 

nu concep sa ies fara machiaj, incerc sa fac din asta o alta latura a stimei fata de mine insami si reusesc.

Editat de ana _

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cosmeticele sunt la mare cautare, e drept. Dar niciun fond de ten performant nu iti va aduce in obraji roseata naturala, niciun fard de ochi sau rimel performant nu iti vor aduce lumina jucausa din ochi, zambetul si caldura din privire. Niciun gloss performant nu iti vor adece caldura unui zambet sincer.

Frumusetea exterioara este oglindirea sufletului.

Ma insel eu oare? Nu cred...

 

Cred ca fiecare dintre noi are acel "ceva" care ne individualizeaza...un zambet cald,o privire jucausa...asa cum ai specficat mai sus. Insa,daca ne machiem inseamna ca ne si place. Deci nu putem spune ca machiajul ne-ar afecta "caldura" unui zambet sincer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu l-ar afecta. Dar l-ar putea evidentia. :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu m-am machiat in viata mea,se pune??????

La ce sa ma machiez,cand tenul meu e curat si luminos?Cand zambetul meu vine din inima direct?Cand ochii mei exprima exact ceea ce vreau sa spun,ceea ce spun???

Nu,nu mai am 20 de ani demuuult,dar inca nu m-am machiat si nici nu cred s-o fac vreodata.....

Nu gasesc rostul,sub machiaj consider ca port o masca,atat,iar viata mea nu e un carnaval :airkiss:

Nu e nimeni obligat sa o faca. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hope de ce trebuie sa purtam haine? Pentru a da o anumita conduita . Machiajul nu acopera frumusetea sufletului ci doar permite imaginatiei sa produca o imagine de sine pentru exterior . De ce un tablou are culoare? Pentru a i da un suflu . Oamenii naturali sunt de apreciat . Nu contest asta dar putine persoane au rafinament din origine . Unii il cultiva pe parcurs

 

Putini au doar suflet fara trup :airkiss:

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×