Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ai procedat foarte ok.

dr tau este unul foarte bun.

diagnosticul tau este NASH.

esti peste gradul III de steatoza hepatica, de fapt se confirma ca ai fibroza.

cauza este evident bila, este un fel de ciroza biliara, asa pare

se va confirma printr o analiza de imunologie, se numeste AMA.

tre sa te inscri la un gastroenterolog, la un spital din cele mari de ex fundeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, si multumesc...

sunt bulversat,,,,nu am cuvinte.....la ce am citit acum rapid despre cbp...asta sa fi fost viata mea?

totusi mai incerc niste "contre" care imi vin acum in cap:

-fierea am scos-o si de la operatie nu mai am simptome

-o fibroza inseamna automat cbp? (caci banuiesc ca sunt foarte multi diagnosticati cu NASH, fara sa fi facut o punctie, iar daca si ei au fibroza...)

-si o fibroza nu mai poate da inapoi sau stopa? (parca chiar aici pe forum se scria ca o steato gr III se poate aduce la II, minim la gr I...)

-analizele s-au normalizat - adica poate ficatul nu este atacat si in continuare...nu stiu...zic si eu

-nu am avut acel prurit

-colesterolul nu este asa mare-

-eu sunt si ma simt ca un "munte"

-ficatul si splina nu sunt marite

-nu am ascita

-si daca, sa zicem, AMA este negativ?

-ca este scopul concret al "inscrierii" la Fundeni?

 

Inca o data multumesc pentru bunavointa, Maverik si "nu ma lasa"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prietene,

eu sunt ca tine

suntem egali

nu sunt mai presus de tine

mi ai cerut parerea..ce vrei sa te mint frumos ?

vrei sa ti spun ca ai deja diabet tip 2 ?

fa o glicemie la 2 ore dupa ce papi glucoza, si demonstrez. fa ti o glicata si de asemenea. ti a spus la eco ca ai pancreasul alb ?

dar astea sunt minore, nu intru in boli cu care te impaci 40 ani...

stiu, esti caz aparte, asa te vad asa te simt, esti unul din 10 care au nash de asa natura,

este un diagnostic prezumtiv, nu eu iti spun cert ce ai, eu te am trimis la fundeni la gastro la dr zamfirescu, atat, ea te scaneaza ea Zice ce ai

ne spui apoi cum esti evalut clinic..

de am gresit, sa te bucure, sa sari coarda, as ofta usurat clar

suntem maturi, tre sa vorbim deschis fara menajamente

sa ti fac acum ecuatia ta e cam 4 pagini de forum, bucura te de un dr de familie bun care daca e barbat iti va spune adevarul,  ca mine

si ce ? de am dreptate, sunt 25 ani minim de viata boiereasca, 45 cu 25 fac 70, apoi minim 5 cu tratament forte, ai 75 ani, tot e ok

ce te a speriat, cu fibroza o duci brici.

crede ma

dar spera sa nu am dreptate...nu vreau sa fie asa, ma faci sa ti repet.


curand facem 600 mii vizualizari..pe topic

incredibil

va multumim.

Editat de maverik30
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Multumesc inca o data...

Ajung cu alta problema in vreo 2 zile la Bucuresti si vreau sa te intreb daca este bine sa imi fac urmatoarele analize:

-ANA

-AMA

-ASMA

-Imunoglobuline M

-Lipoproteina x

-nivelul de cupru

Daca acestea ies bune, sa zicem, ne putem gandi la altceva?

Sau poate imi recomanzi sa fac si altceva?

Multumesc


P.S.

in afara de AMA pe care mi-ai recomandat-o, despre celelalte am citit eu ca eventuale "colaterale" ale ei, nu mi le-a recomandat nimeni

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti panicat...

linisteste te...

calm

de obicei nu mi ies dg, asa ca nu ai motive

 

dupa sf ion te mai duci la dr tau famile, bei o cofy cu el la o vorba, si zici direct...doctore nu ma plimba..am sau nu fibroza...

 

apoi functie de ce spune, faci ce recomanda,

bine, un dr gastro in cazul tau e cam obligatoriu, el va deveni dr tau mai des vizitat...desigur la un spital mare din orasele mari.

sa faci deja analize nu e cazul acum

un vin bun o bere nu iti fac rau, tariile in volum mare strica (2-3 pahare 100 ml whiscan pe zi)

papa de sarbatori orice vrei, sarmale, fripturi, nu asta iti fac rau o luna

Editat de maverik30

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna..multumesc inca o data si pentru promptitudine...ma si sperie (acum mai putin) dar in acelasi timp imi plac si imi dau speranta discutiile cu TINE (scuza-ma ca iti spun asa), cu toate ca te respect mult, dar ar suna prea protocolar discutiile...OK?

Cat despre doctorul meu de familie, nu el este cel in cauza, spuneam anterior ca este vorba de un doctor care ma vedea dinainte de operatie. Acesta este in doctor zonal despre care am auzit si eu de la cunostiinte ca este foarte priceput si asa am ajuns la dansul inainte de operatie (in crizele initiale) si dupa operatie. Si, pe langa spital, are si cabinet particular, acolo unde merg eu.

Deci nu este de la mine din oras, mi se pare un mare domn, deci cred ca ar putea sa fie transant cu mine la o adica...are rabdare cu pacientii, le deseneaza, si bani are gramada...

La ultimul eco din noiembrie....acum stau si imi aduc aminte franturi din conversatie....mi -a spus ca rinichii sunt foare puternici, ceea ce este bine, ca am multe gaze (mi-a spus sa iau la nevoie dupa masa Zymogen), si ca in general ii place ce vede, ca chiar arat bine (ma stia cu cele 10 kg in plus si coloratura mai de paie) si ca pot s-o duc pana la 90 de ani si sa nu mor de ficat,  si ca oricum daca I se parea ceva suspect ma trimitea mai departe ("caci am destule cunostiinte in lumea medicala"- aici il cred).

Apropo, l-am intrebat si de ce acum dupa operatie am tesiunea 11 cu, 6,7,8;    12 cu 6,7,8, pe cand inainte de operatie aveam si 13, 14....mi-a spus ca este normal, ca organismal a scapat de un "stress" (colecistul)...asa o fi...

Eu ma bazez pe tine cand spui ca este un doctor bun (eu n-am cu ce sa compar, asa cum o faci tu). Pe de alta parte, citind de 2 ori aceste 109 pagini (de fiecare data cu alt inteles), eu pe tine te consider tot ca un doctor (cine stie, poate mai polivalent), de aceea am apelat cu incredere si la parerea ta....chiar tu le recomandat sa ia cei de aici pareri din 2 parti....in fine...

 

 

in acest context, eu as vrea sa cred ca, colecistul, prin puturosenia, namolosenia si grosimea lui a provocat problemele din ficat, iar odata cu scoaterea lui...acesta se reface....este posibila teoria mea?

 

P.S - azi, ziua unui coleg....fripturi pe gratar, mici, carnati, muraturi tort, - la greu...om vedea 

 

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai ca pierdem vremea,

gata cu plangerea de mila

un dr pacientului nu are voie sa i spuna ca..se duce, asta e lege, nu e cazul tau, insa nu l crede ca apuci 90,

la cursurile de psiho ne explica cum un om moare mai repede cu 6 luni daca stie adevarul fata de unul care e mintit...

in fine, ai fibroza, impaca te cu ea. ce mai conteaza cauza ei...opreste o in loc, atat poti face.

revi dupa 15 ian cu noi info, dupa gastro nu altfel.

salut, si fara periat intre noi aici, suntem egali

Editat de maverik30

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In regula....incerc sa ma programez in ianuarie

Iti urez si va urez tuturor sarbatori fericite si multa sanatate

Doamne Ajuta!


scuze, este vorba de d-na doctor Narcisa Maria Zamfirescu - la Fundeni?

deci nu la Oproiu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×