Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

Rugaciunea, discutii diverse

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da a venit.

 

"Nimeni nu merge la Tatal decat prin Mine."

 

nimeni nu iti identifica mai bine drumul pe care trebuie sa mergi, decat Isus. Altii, restul, te vor amagi doar.

 

tocmai ai demonstrat cine esti arcangelo.

 

si atunci ma intreb, ce am putea discuta noi pe topicul - iubire neconditionata- atata timp cat vorbesti asa despre Isus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine Dumnezeu inseamna Creator, cel care a creat viata si iubirea, cele mai minunate daruri si pentru ca suntem creati dupa chipul si asemanarea sa nu avem cum sa fim "sclavi", "robi" si toate cele

Problema de semantica.

Gizas mereu il zugraveste si echivaleaza pe Cel Ce Este in stapan, in semanator, in posesorul tarinei iar pe om in sluga.

Contesti asta?

Avand in vedere interventia divina, care te poate arunca imediat in mizerie, asa cum i-a facut (mai corect spus - asa cum si-a batut joc) de Iov, nu poti sa vorbesti cu el de la acelasi nivel.

Daca in ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui nu inseamna decat ca Dumnezeu este plin de temeri sau sovaielnic si ca greseste, e nerecunoscator, invidios si rau.

Asta il face doar un ipocrit, atat timp cat el ne cere 'sa fim desavarsiti ca si Tatal nostru'.

Pai nu?

cel care ne-a dat posibilitatea de a ne trai propriile experiente, pas cu pas pentru a ne elibera de temeri si frica si a gasi in final lumina si iubirea divina.

Si creatorul Raului cine este?

Sunt multe de spus, dar le-am mai spus si alta data ... mai multe gasesti si in profilul meu ...

Te asigur ca nimic din ce ai tu de spus nu imi sunt straine. Sau ca nu le-am crezut la un moment dat.

Deci neinteresant pentru mine.

Nu exista alti zei, este unul singur: Dumnezeu !!!

Si cand intr-un moment de ratacire evreii s-au apucat sa se inchine vitelului, se inchinau la un zeu fals, inchipuit de om?

Iar la Tatal nu poti ajunge decat prin iubirea divina sau neconditionata, asta e invatatura lui Iisus, chiar el ne invata sa cautam lumina si iubirea prin Dumnezeu si numai prin a Dumnezeu.

Nu exista iubire neconditionata.

Cand stai la caldura ti se pare confortabil dar cand iesi in gerul de afara, lumea nu ti se mai pare frumoasa deloc.

Asa ca atunci cand spui tu ca iubesti neconditionat, cand o sa fii in vreo situatie-limita, n-o sa mai crezi asta.

 

a fost scris. daca contrazici asta, contrazici ceea ce a spus Isus.

Si?

kontroversy, nimic nu faci degeaba atata timp cat toata fiinta ta il cheama pe Isus.

 

ajunge sa-l chemi o singura data, si tot iadul se cutremura

Vorbesti prostii.

Astea sunt doar indoctrinari ale mintii si echivalente ale incalecatului pe sa dupa terminarea unei povesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×