Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

Rugaciunea, discutii diverse

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Problema de semantica.

Gizas mereu il zugraveste si echivaleaza pe Cel Ce Este in stapan, in semanator, in posesorul tarinei iar pe om in sluga.

Contesti asta?

 

Sa nu uitam ca biblia si multe alte carti de rugaciune sunt scrise tot de oameni, cine poate sa-mi dovedeasca mie ca este exact ceea ce vrea Dumnezeu sau Iisus ??? Mai important este ceea ce simt eu si ceea ce cred eu despre tot ceea ce se afla in jur, experienta proprie, prefer sa ma bazez pe partea de Dumnezeu din mine si sa ma ghideze ea ...

 

Daca in ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui nu inseamna decat ca Dumnezeu este plin de temeri sau sovaielnic si ca greseste, e nerecunoscator, invidios si rau.

Asta il face doar un ipocrit, atat timp cat el ne cere 'sa fim desavarsiti ca si Tatal nostru'.

Pai nu?

 

Nu tin neaparat sa te contrazic, dar cumva cred ca multi dintre noi am incetat de mult sa mai "comunicam" si sa mai "ascultam" ceea ce Dumnezeu are de zis fiecaruia dintre noi, din interior inspre exterior, asa ca e mai usor sa fugim de responsabilitate si sa spunem "el e de vina, ca doar el ne-a creat - dupa chipul si asemanarea sa".

 

Si creatorul Raului cine este?

 

Omul, prin lipsa dorintei de a experimenta, de a intelege, de a trai propriile experiente ... Ne-am obisnuit atat de mult sa ni se spuna ce sa gandim, ce sa facem, cum sa respiram, cum sa ne rugam, cum sa credem incat, cum iesim putin din "zona de confort" si dam de primul hop ne ia cu ameteala si cu frica si o luam usurel inapoi de unde am plecat ...

 

 

 

Te asigur ca nimic din ce ai tu de spus nu imi sunt straine. Sau ca nu le-am crezut la un moment dat.

Deci neinteresant pentru mine.

 

Nu m-am indoit vreodata de asta, la randul meu vorbesc doar din propria experienta de viata, cred ca in spatele acestor replici mai mult sau mai putin "acide" se ascunde o minte deschisa si un suflet ce-si doreste mai mult de-atat si daca nu te interesa nu erai acum aici, dandu-mi replica ...

 

Si cand intr-un moment de ratacire evreii s-au apucat sa se inchine vitelului, se inchinau la un zeu fals, inchipuit de om?

 

Am vorbit doar din punctul meu de vedere si ca sa-ti raspund si la intrebarea asta (sincer nu stiu care i-a fost rostul ?!): care zeu, ca era doar un vitel ???

 

Nu exista iubire neconditionata.

Cand stai la caldura ti se pare confortabil dar cand iesi in gerul de afara, lumea nu ti se mai pare frumoasa deloc.

Asa ca atunci cand spui tu ca iubesti neconditionat, cand o sa fii in vreo situatie-limita, n-o sa mai crezi asta.

 

Pentru mine exista si chiar o daruiesc mai departe, si am daruit-o chiar si atunci cand am fost in situatii limita, dar nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, nu pentru asta sunt aici, nu dau lectii nimanui. Cand ies in gerul de afara imi dau seama ca este alegerea mea sa mai pun o haina pe mine si sa il infrunt in felul meu, iar lumea este poate mai frumoasa ca inainte, pentru ca am avut ocazia sa cunosc cat mai multe aspecte ale ei.

Editat de Poricel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am spus in seara asta ca a fost scris. nu eu am inventat. ca NIMENI NU MERGE LA TATAL DECAT PRIN MINE.

 

am spus ca a fost scris. iar tu m-ai intrebat "SI?"

 

adu-ti aminte ce ai simtit cand ai spus asta, si vei intelege despre ce vorbesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am spus in seara asta ca a fost scris. nu eu am inventat. ca NIMENI NU MERGE LA TATAL DECAT PRIN MINE.

 

am spus ca a fost scris. iar tu m-ai intrebat "SI?"

 

adu-ti aminte ce ai simtit cand ai spus asta, si vei intelege despre ce vorbesc

 

daca lasi teama sa te conduca, asta nu mai e credinta ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce te rogi? Ce satisfactie ai ca te umilesti/ca ceri ceva/ca lauzi Ceva?

De ce Acea Creatura are nevoie sa fie lingusit, astfel ca a mai si pus restrictii - nu te rogi, nu vezi raiul ?

 

La prima intrebare chiar vreau raspuns. La ultima... nu neaparat; cred ca stiu raspunsul. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dumnezeu e dumnezeu si nu e al tau al meu nu e evreu crestin islamic... el este nu e moral sau imoral el este . lumina e lumina nici buna nici rea .

rugaciunea e cuvant este vibratie ,energie . nu conteaza religia ta ci credinta in dumnezeu.

o zi in lumina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dumnezeu e dumnezeu si nu e al tau al meu nu e evreu crestin islamic... el este nu e moral sau imoral el este . lumina e lumina nici buna nici rea .

rugaciunea e cuvant este vibratie ,energie . nu conteaza religia ta ci credinta in dumnezeu.

o zi in lumina

 

 

Pentru Vali, fratele meu spiritual,care se roaga altfel decat mine, dar nu mai putin sincer si benefic din acest motiv- niste poze! :P

 

Am o vaga banuiala ca nu se roaga lui Isus :crazy: .....si atunci...vede cineva pe necuratul in aceste imagini?! Daca nici asta nu e rugaciunea inimii....!.... :tease:

 

.

post-113843-1225317605_thumb.jpg

post-113843-1225317669_thumb.jpg

post-113843-1225318152_thumb.jpg

Editat de koffemaker

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NechezolMaker, tu spui ca nu exista Bine si Rau, dar doua fraze mai incolo te apuci sa ne povestesti legenda (la fel de realista ca si cea a lui Greuceanu) ingerilor cazuti, care ii fac pe oameni sa faca lucruri rele.

Iesi afara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×