Sari la conținut
Forum Roportal
valium

Cei 'nascuti pe cuspida' (la granita dintre 2 semne)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu stiu de ce spui ca gemenii si racii se bat cap in cap... este semn de aer cu semn de apa,contradictia ar fi intre aer si pamant

 

 

Dupa cum ziceam, sunt gemeni, dar am fost inconjurata de raci: tata, bunica, iubitul. Nu aveam nimic in comun in ceea ce priveste gandirea, , activitatile etc. Racii sunt mai conservatori, gemenii dimpotriva, racii sunt linistiti, gemenii nu au stare, racii sunt mamosi si de casa, gemenii copilaresc mult si bine si umbla pe coclauri. Mie mi se pare ca cele doua zodii se afla la poli opusi, iar eu sunt fix la mijloc. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am doi frati gemeni, nascuti pe 20 decembrie, fata si baiat.

 

din ce am observat eu la ei, el bate mai mult spre capricorn, ea spre sagetator. Fiind gemeni, e posibil sa se fi impartit.. aaa... caracteristicile si sa fie unul o zodie si celalalt, cealalta zodie? :P

 

 

foarte interesant ce-mi spui despre fratii tai...studiul gemenilor intotdeauna a fost un punct de plecare pentru multe probleme-legate de astrologie,genetica,de ex-

cine a fost primul nascut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt nascuta pe 23 februarie si m-am simtit intotdeauna ca fiind atipica, nici peste-n totalitate, dar nici varsator.

Dar descrierile din anumite zodiace mi se potrivesc si ma identific uneori cu zodia mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine a fost primul nascut?

Ea. Si imi seamana, si eu sunt sagetator, dar in noiembrie. In primul decan. Acum.. poate sa imi semene pentru ca i-am fost model si a cautat sa ma imite.. nu stiu, dar ea pare sa aiba mai multe din caracteristicile sagetatorului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uite aici un link unde scrie despre cuspida gemeni/rac..http://www.astrology.com/allaboutyou/cusps/geminicancer.html

teoretic cam astea ar fi caracteristicile,dar sa-mi spui ce e evident la tine si ce nu daca citesti..:o:

http://www.astrology.com/allaboutyou/cusps/geminicancer.html

 

 

Gemini/Cancers tend to have many different interests that they study in great detail. Gemini exemplifies the mutable quality assigned to it by being adaptable and able to tackle multiple tasks simultaneously.

 

Generally domestic and peaceful (asta nu :doh: ), Gemini/Cancers often have many friends and acquaintances (asta da :doh: )

 

Gemini/Cancers have close family ties with their brothers and sisters. :roll: - da' nu din vina mea :good:

They often remain youthful and lighthearted their whole lives. :P

 

In love relationships, Gemini/Cancers are caring, flirtatious, playful and romantic. The great strength of the Gemini/Cancer-born is in their blending of intellectual and conversational skills. They have the ability to understand the difficulties their loved ones must work through. Their affectionate nature makes them among the most caring characters of the zodiac. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti mai zic ceva, ca acum am recitit perioadele.. copiii mei sunt tot gemeni, baieti, de data asta, nascuti pe 23 septembrie :P Deci ar putea avea ceva din fecioara??? Nu-mi place zodia asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am interesat in privinta laturii.. ehm.. feciorelnice, ca sa zic asa :P) si cred ca sunt inca prea mici ca sa putem da verdicte.. ar trebui sa citesc despre copiii fecioara.. In copiii balanta, ce sa zic.. i-am regasit si nu prea..

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa-ti mai zic ceva, ca acum am recitit perioadele.. copiii mei sunt tot gemeni, baieti, de data asta, nascuti pe 23 septembrie :P Deci ar putea avea ceva din fecioara??? Nu-mi place zodia asta...

 

daca harta lor astrala spune ca sunt nascuti pe cuspida,atunci au si influente din partea fecioarei..in substrat...acum depinde daca se manifesta pregnant si la exterior..tu ce vezi la ei?

 

Eu sunt nascuta pe 23 februarie si m-am simtit intotdeauna ca fiind atipica, nici peste-n totalitate, dar nici varsator.

Dar descrierile din anumite zodiace mi se potrivesc si ma identific uneori cu zodia mea.

 

 

ce anume de la varsator si ce de la pesti se manifesta la tine...da cateva exemple t rog

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am studiat niciodata "fenomenul", dar am observat faptul ca am luat caracteristici de la cele doua semne intre care ma aflu. Sunt nascuta pe 20 iunie, deci gemeni, dar am foarte multe trasaturi ale racilor.

Nu stiu cum ma influenteaza asta. Poti veni cu mai multe informatii?! Ai studiat mai mult aceste lucruri?

 

si eu tot pe 20 iunie sunt nascuta. spre deosebire de tine, eu sunt inconjurata de mai multi varsatori. dar nu am stat niciodata sa analizez trasaturile mele (cu alte zodii) nu stiu ce ma influenteaza, si nu`mi stiu nici ascendentul (oricum nu ma intereseaza). be happy ca esti gemeni.. au multe atuuri :P

Editat de Etherial

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ordinea succesiunii elementelor este urmatoarea: Foc-Pamant-Aer-Apa. Deci, 2 semne succesive nu pot fi complementare intrucat relatia de complementaritate(benefica in general relatiilor pe termen lung) se stabileste intre elemente de: Foc-Aer (focul este intretinut de aer) si Pamant-Apa(apa si pamant reprezinta solul fertil), iar cea de opozitie: Foc-Apa (apa stinge focul) si Pamant-Aer (un gen de "praf in ochi" cum ii placea cuiva sa spuna).

 

Cat despre pozitia Soarelui, in general se intocmeste harta pentru a stabili precis gradul Soarelui in semn...asta ca sa stii oficial ce zodie esti in caz ca ai dubii...Este adevarat ca nativul va prelua din energia ambelor semne! Dar exista o parte logica a lucrurilor: este evident ca cineva nascut in momentul cand Soarele este in tranzit de la un semn la altul sa preia caracteristici de la ambele semne... Si sa va spun de ce: Mercur,Venus,(Marte chiar, Luna-desi e tot personala-mai putin,e prea rapida,face un tur de zodiac in 28 zile,se poate gasi oriunde) acestea sunt planete mici care orbiteaza in jurul Soarelui,sunt numite planete personale pentru ca ele influenteaza cel mai mult personalitatea nativului.Ele nu se indeparteaza,in general,la mai mult de un semn distanta de Soare. Ca sa iau un exemplu : cineva care are Soarele pe cuspida Sagetatorului(sa zicem are Soarele la 0 grade si 15 min in Sagetator) va avea Mercurul si Venusul cel mai probabil ori in Sagetator ori in Scorpion. Asta se intampla deseori. Ori cu planete personale in Scorpion ce ati vrea? Ca nativul sa aiba personalitate de Sagetator exclusiv doar pentru ca e Soarele acolo? :lol2: No way...in principiu, asta e logica! Va prelua si din caracteristicile Scorpionului avand personale acolo!

 

 

PS:nu trebuie sa se intample neaparat ca Soarele sa aiba aceasta pozitie pe cuspida ca sa se intample asta.

Si sa va dau si exemplul meu: am Soare in Scorpion(la aproape 3 grd-aproape de cuspida oricum),Mercur in Scorpion,Venus in Scorpion si Marte in Balanta(deci la un semn distanta) si Luna s-a intamplat sa fi in Sagetator tot la un semn distanta (dar s-a intamplat,Luna poate fi oriunde: in timp ce restul planetelor personale trec printr-un semn cam intr-o luna (cu +/-) , Luna parcurge in acelasi interval de timp (aproape o luna -28 zile) toate cele 12 semne zodiacale. Verificati si la voi sa vedeti...cam asa stau lucrurile! :lol2:

Editat de ArteMiss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×