Sari la conținut
Forum Roportal
G_Eugen

Pot fi romanii o natiune unita si solidara?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pippo - lasane cu fixatia asta cu masoneria.

 

1. In primul rand nu exista o singura loja masonica, exista concurenta si interese divergente intre lojile masonice, deci nu se poate vorbi de o politica masonica unitara.

2. Politica regionala este influnentata de: servicile secrete straine si marilor concernuri intrernationale, fiecare cu interese proprii, care nu pot fi incluse in masonerie, pentru ca desi sunt cu actiune internationala au comanda si interesele intr-un stat sau concern.

Romania se afla sub infulenta ruseasca, s-a vazut si in cazul integrarii in NATO, al aderarii la UE, si se vede si in cazul proiectului NABUCO.

 

Draga mea, spiritul national este tot o strategie masonica. Intr-un timp a fost folosit deoarece era util strategiei imparte si cucereste. Acum spiritul national este impotriva intereselor masonice, au schimbat placa :)

Nationalismul e utilizat de unii si altii utilizeaza internationalismul, in aceiasi perioada si in aceiasi regiune, in functie de interese.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pippo - lasane cu fixatia asta cu masoneria.

 

1. In primul rand nu exista o singura loja masonica, exista concurenta si interese divergente intre lojile masonice, deci nu se poate vorbi de o politica masonica unitara.

2. Politica regionala este influnentata de: servicile secrete straine si marilor concernuri intrernationale, fiecare cu interese proprii, care nu pot fi incluse in masonerie, pentru ca desi sunt cu actiune internationala au comanda si interesele intr-un stat sau concern.

Romania se afla sub infulenta ruseasca, s-a vazut si in cazul integrarii in NATO, al aderarii la UE, si se vede si in cazul proiectului NABUCO.

Ce sa-i fac daca de-aici pleaca toate problemele? O poti interpreta ca pe o fixatie.

 

1. Lojile masonice sunt o multime, si nici ei nu inteleg ce se intampla in realitate. Dar toate lojele astea sunt conduse de societate secreta in societate secreta, de o singura organizatie. Majoritatea masonilor traiesc iluzii secrete asa cum oamenii simpli traiesc iluzia "realitatii oficiale".

 

2. Astea sunt tot iluzii provocate de jocurile masoneriei. Rusia e bagata pana peste cap in maso. Interesele locale sunt relative, atata timp cat nu se ciocnesc de interese majore, fiind in acest caz asimilate.

 

Nationalismul e utilizat de unii si altii utilizeaza internationalismul, in aceiasi perioada si in aceiasi regiune, in functie de interese.

Exista intotdeauna lupta de interese chiar in acelasi sitem. Cum facea Hitler, intre generalii lui era o continua incordare si lupta de interese, dar sistemul avea aceeasi orientare.

 

Hai ca va las sa dezbateti subiecte iluzorii din placerea de a vorbi fara rezultate. E ca si cum ati numara penele gainii in timp ce muriti de foame, in loc sa o bagati la ciorba.

 

da pe mine de ce m ai citat? :)

Vorbea de prostituate, altele decat cele de pe strada, poate a fost o aluzie...

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Copiem forme din occident. Aceasta copiere a formei produce o amnezie la nivel de identitate. Aceasta necunoastere a propriei identitati incetoseaza adevarul."

Atunci cand incerci sa pari altceva decat ceea ce esti atunci esti fals.

Sa fim ceea ce suntem si ceea ce dorim cu adevarat sa fim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorbea de prostituate, altele decat cele de pe strada, poate a fost o aluzie...

 

aaaa . cand o sa ma cunoasca in realitate atunci sa judece :) cine sta mult pe net nu cred ca are timp de prostioare :(... sa se mai informeze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Confunzi ospitalitatea cu dorinţa de a agasa. Aşa zisa ospitalitate a rom
Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Copiem forme din occident. Aceasta copiere a formei produce o amnezie la nivel de identitate. Aceasta necunoastere a propriei identitati incetoseaza adevarul."

 

Atunci cand incerci sa pari altceva decat ceea ce esti atunci esti fals.

Sa fim ceea ce suntem si ceea ce dorim cu adevarat sa fim.

 

Da, exact ce am spus. Sa ne amintim de unde am plecat si sa stim care ne este telul. Sa iesim din superficialitate. :)

 

Dacă nici măcar nu punem degetul, atunci punem ochelarii de cal sau de orb si luam bastonul alb?

 

Imi cer scuze. Ai dreptate, ignoranta inseamna putere pentru cei care doresc sa inrobeasca omul.

Editat de Marinius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi cer scuze. Ai dreptate, ignoranta inseamna putere pentru cei care doresc sa inrobeasca omul.

 

Mai exact acelaşi set de valori combinat cu prostie. Lacomi şi invidioşi au fost şi cei care au pus banii la Caritas, doar că mult mai proşti dec

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o veche si totusi noua tema.

Eu cred ca suntem cea mai dezbinata natiune de pe glob.

Avem oare vreo sansa sa devenim un pic mai solidari?

Cam asa este. Inca din cele mai vechi timpuri am fost un popor dezbinat. Au fost momente mult mai grele in istorie si tot am fost dezbinati. Asa ca de ce am fi acuma? Mai mult de atat, ne laugam cu faptul ca noi n-am facut altceva decat sa ne aparam "stramosia, nevoile si neamul" ca noi nu am indraznit sa cucerim alte plaiuri si popoare, dar asta oare e un lucru atat de bun despre noi? Pe de alta parte am trait timp de sute de ani in 3 tari.. :) Ne putem mandri, ca popor, prin faptul ca nu am cucerit si dominat pe nimeni? Nu e asta mai degraba o dovada de dezbinare si mancatorie interna? Aproape fiecare tara/popor din lume cu ceva istorie in spate se poate lauda cu mai multe sau mai putine cuceriri de teritorii. Noi nu.. In schimb, am preferat sa ne sapam unii pe altii, sa purtam pica vecinului de dupa gard, etc. Pana la urma si meritam sa fim asupriti! De turci, de austro-ungari, de rusi, de cine se mai nimerea.

 

Ca idee generala: daca vrei sa te ridici in Romania, fa-o singur. Pe cat posibil, trage pt tine si lasa-i pe ceilalti in plata Domnului. La nivel european, suntem o natiune inferioara sau submediocra, la nivel mondial suntem pe undeva pe la mijloc.

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×