Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

Poze adunate de prin locuri vizitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Artă de secole și secole... care se poate vedea gratis.

Pietà și Moise ale lui Michelangelo. Inspirația Sf. Matei, a lui Caravaggio (1602),  "Fontana della tartarughe" (1588). Laocoon și fiii (sec. I), Fântâna din piazza Spagna (1629), "la barcaccia", a lui Bernini, care semnează o sumedenie de opere la Roma. 

Pentru mine Roma e vis, nu cred că o poate întrece vreun alt loc pe lumea asta.

IMG_20231124_113309_edit_3836556259831.jpg

IMG_20231124_173715.jpg

IMG_20231125_151946.jpg

IMG_20231123_150417_edit_554099868047740.jpg

IMG_20231125_101935.jpg

IMG_20231123_162050.jpg

IMG_20231125_085155.jpg

IMG_20231125_085210.jpg

IMG_20231126_090441.jpg

IMG_20231125_093823.jpg

  • Like 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 27.11.2023 la 6:24, Amarena a spus:

Nu cred că ajung în Phoenix nici din greșeală, cu ce știu de la tine despre vreme.

Pe moment vremea este foarte placuta, sint 26*C la orele 1:55 PM Marti dupa amiaza, cerul este senin, albastru si plin de Soare!!!   

Citricele sint pline de fructe ca le trag pana la pamant crengile, dar nu se rup, sint foarte flexibile desi nu sint groase.

Mii de plante infloresc in perioada asta iar culoarea rosie se poate vedea in nuante de care inca nimeni n-a auzit, iarba e verde ca n-am avut inca un inghet/ger noaptea.

Nu dureaza prea mult vremea calda, ca dupa apusul soarelui iar incepe sa se raceasca aerul rapid, dar face o mare diferenta ca avem o zi placuta..   

Aerisesc casa, intra si caldura destula, doar in magazine este frig ca acolo nu se opreste A/C niciodata si trebuie sa am ceva mai gros pe spate sa nu ma imbolnavesc.

Iarna se va termina destul de repede, asa cum a sosit ca prin mijloc de Februarie deja avem pomi infloriti, citricele, caise, pere, pruni.  

Iarna este Paradis in Phoenix ca se mai vad multe pasari calatoare din toata Planeta care migreaza aici in oras!!!  De la Colibri, fiind cea mai mica pasare pana la Gaste salbatice si rate, papagali de toate culorile si marimi, niste Gaini mari cat curcanii se mai plimba in mijlocul strazilor cu puii dupa ei in rand, le mai si numara si le da comanda de decolare si zboara cu toti incet spre cer.  Lumea se opreste sa le filmeze, copiii ar vrea sa le mangaie dar n-au voie, se spune la TV mereu.         

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe aici nu sint cunoscuti deloc aceste flori dragalase doar de immigrantii din alte zone  :meeting:

Trandafirii cu cozi lungi pentru Ziua lui Valentin, ramasi nevanduti, zac peste tot in alimentari, langa congelatoare, sa produca deva racoare mai multa pentru flori sa nu se ofileasca si numai vaza fa fi bun de vandut cu 1 dolar bucata!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 17.02.2024 la 14:32, The Unknown a spus:

  Trandafirii cu cozi lungi pentru Ziua lui Valentin, ramasi nevanduti, ...

Peste cateva zile am vazut in alimentara cum le inghesuiau in containerele de gunoi cu florile-n jos. 

Imi venea sa plang ca nu erau putreziti, doar NU mai erau "Floarea Zilei" :resent:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×