Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

Poze adunate de prin locuri vizitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cei mai multi turisti se pot vede in jurul cladirilor unde este vre-un BAR/PUB ca n-au toti loc nici in picioare, de aceea stau la rand sa intre cand cineva este aruncat pe usa afara!!!   Exact cum se vede in filmele westerne, cu un sut in qour :lol2:     Am ramas surprinsa cand am vazut ca un tanar s-a imbatat si voia sa urineze acolo unde era, alta facea si mai urat, n-am idee ce sa fi baut ca au ajuns porci inainte de apus de soare.   In acele localuri sint mese doar langa perete,  restul vrea sa stea in picioare in mijlocul incaperii sa se uite la TV, sa discute si bea ceva.   Vreo 2-3 ore am stat in rand pana am intrat ... dupa ce m-au controlat niste barbati uriasi si intre picioare cu acel "device" daca n-am arma sau ceva explozibil.  

Voiam sa vad cum arata un local din asta PUB, si sa gust acea bere locala Ale, care deloc nu mi-a placut, m-am dus la BAR si mi-am cumparat altceva, chelnerii aduceau din alta parte comenzile de bere si mancare.   Mie doar Berea Löwenbräu imi place!!! 

A trebuit sa merg eu acolo la tejghea si sa platesc bautura alcoolica dorita, insa era o arta de ajuns inapoi la masa cu paharul in mana ca lumea se misca si nu voiam sa arunc pe cineva lichidul scump.  Nu voiam sa ma intorc din calatorie fara sa fie experimentat viata locala.  N-m probleme cu nimeni, mi-a placut pe unde am fost si ce am vazut.   Limba locala difera de versiunea americana al englezei dar n-a fost nici asta un prag prea inalt.     

  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Rodica` said:

Megaturistic inseamna foarte vizitat? Multi turisti pe mp?

Foarte multe hoteluri, pensiuni, case de vacanță, parcuri de caravane (e foarte întâlnit genul ăsta de cazări, mai ales pe coastă), restaurante, magazine de suveniruri, castele, obiective turistice. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, The Unknown said:

  Limba locala difera de versiunea americana al englezei dar n-a fost nici asta un prag prea inalt.     

Teoretic limba e aceeași, dar accentul poate fi foarte diferit, Liverpool se pare că are cel mai scârbos accent din Anglia. Se înțeleg greu și ei între ei, pentru străini e distractiv, ca uneori nu se înțelege nimic din ce zic.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Amarena a spus:

Foarte multe hoteluri, pensiuni, case de vacanță, parcuri de caravane (e foarte întâlnit genul ăsta de cazări, mai ales pe coastă), restaurante, magazine de suveniruri, castele, obiective turistice. 

In America exista orase de caravane in Deserturi si nu numai, cu care vin Canadienii in primul rand in Arizona, Las Vegas si alte locuri calde.   Vin si altii din locuri reci si mai trag si o masina mica de mers in oras unde nu-i loc de parcare pentru acea caravana.  Pe strada mea era foarte greu traficul fiind strada rezidentiala, fara sa fie markat mijlocul, n-avem nici trotuare cand apareau din Septembrie caravanele si plecau in Mai acasa. De o vreme nu se mai vad, precis s-a interzis parcarea pe strada si bine au facut.  Au si locuit in acele masini, erau doar in fata casei prietenilor ...  Mie nu-mi place turism din asta!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, știu că in State se locuiește în ele și sunt orașe întregi așa. Și pe aici se locuiește in caravane, dar cred că mult mai puțin. Fostul a stat într-o caravană, în Scoția, imediat după ce ne-am despărțit. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Că nu v-am arătat din ultima vizită la Londra. O străduță din cartierul Kensington, Albert Memorial și o barcă de sushi doar așa, că-mi place cum arată:))

IMG_20230520_132348.jpg

IMG_20230520_132424.jpg

IMG_20230520_132242.jpg

IMG_20230520_133527_edit_195158042137408.jpg

IMG_20230520_200409.jpg

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce idee adorabila!!!   Copiii cei mai simandicosi ar manca orice din acea barcuta.   Ar trebui sa vada si un chinez metoda si sa-l produca lumii intregi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×