Sari la conținut
Forum Roportal
danutzzz

Mistere

Postări Recomandate

Si apoi ? Ce se intampla? Ajungi poate pe alta planeta....cu alte civilizatii.....nu cred ca se opresc reincarnarile.......daca ajungi la iluminare........depasesti poate conditia umana.....dar evolutia spirituala banuiesc ca e mult mai mult decat depasirea conditiei umane.....parerea mea........voi ce credeti?

 

 

Lucrurile stau mai simplu decat crezi. Mintea ta le complica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lucrurile stau mai simplu decat crezi. Mintea ta le complica.

 

 

 

 

acum chiar m-am lamurit. :crazy: ....si cum stau lucrurile dupa parerea ta? Eu nu cred ca cineva detine adevarul absolut......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum chiar m-am lamurit. :jester: ....si cum stau lucrurile dupa parerea ta? Eu nu cred ca cineva detine adevarul absolut......

 

 

ba da constantinienii :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta se face doar prin Iisus=adevar, iubire, dreptate ...

 

Da ... se face pe calea adusa de Isus ... problema e ca e ascunsa "metoda/ritualul" adus de Isus ...

Adevar, iubire, dreptate e ceva necesar ... dar nu suficient ...

 

Si apoi ? Ce se intampla? Ajungi poate pe alta planeta....cu alte civilizatii.....nu cred ca se opresc reincarnarile.......daca ajungi la iluminare........depasesti poate conditia umana.....dar evolutia spirituala banuiesc ca e mult mai mult decat depasirea conditiei umane.....parerea mea........voi ce credeti?

 

Citeste cartea "Pistis Sophia" ... sa vezi cat de departe poti ajunge ... avand conostintele si ajutorul necesar :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai citit in Pistis Sophia ceva interesant ... si anume cauza pacatelor omului ... adica de ce fac oamenii pacate.

 

Astfel, omul ar fi constituit din 5 parti:

 

- corp fizic

- "counterfeit of the spirit" (tradus ar fi "spirit contrafacut" sau "copia 'proasta/rea' a spiritului")

- destin

 

- suflet (soul in text)

- putere (power in text)

 

Din aceste 5 parti, 2 sunt divine: sufletul si puterea; si doar una se poate "salva": sufletul.

- Sufletul e omul propriuzis, cu vointa si gandire proprie.

- Puterea vine de la Dumnezeu si are rolul de a tine unite toate cele 5 parti; dupa moarte se reintoarce la Dumnezeu.

 

- "Counterfeit of the spirit" - il numesc asa pt ca nu-mi vine in minte o alta denumire, este adaugat(a) omului de Conducatorii celor 12 Aeoni ("Rulers of the 12 Aeons") si e responsabil pt toate pacatele pe care le face un om, in sensul ca il conduce/indeamna/obliga pe om sa pacatuiasca. Este cel mai mare inamic al sufletului, si dupa moarte se asigura ca sufletul "plateste" pt fiecare pacat facut. Ca om te poti elibera de acest inamic ... cu un ritual bineinteles ascuns ...

Era pe undeva pe forumul asta o metoda de "trezire a energiei Kundaliny(parca asa se scrie)". In acea metoda se zicea ca trebuie sa constientizezi ca "nu e vina ta pt pacatele facute" ... cam are legatura cu ce scrie in Pistis Sophia ...

- Destinul ... dupa cum ii zice numele ... cam stie fiecare ce este ... Ca rol principal ar avea sa conduca omul pana in momentul si locul in care moare ... Poate fi schimbat/anulat tot cu anumite ritualuri ... iarasi ascunse ... :lol2:

- Corpul fizic iar stiti ce este ... poate mai mult decat mine :lol2:

 

Mai zice ca inainte de incarnare, un suflet e obligat sa bea dintr-o cupa - ceva la figurat bineinteles, dupa care uita tot, i se sterge memoria, altfel spus, pt a nu mai tine minte ce a facut in vietile anterioare ... nu zice daca dupa moarte iti reamintesti ...

 

Se mai vb si despre Amenti ... despre care am mai citit si in Tablitele lui Thoth ...

Si Amenti ar fi un loc unde sufletele pacatoase sunt pedepsite. In Tablite se spune ca poti ajunge in salile din Amenti si inainte de moarte, se da chiar si o metoda ... In Pistis Sophia e descris cum Isus isi duce apostolii in Amenti spre a le arata si ai desavarsi in cunoastere.

Editat de danutzzz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

povesti...

 

numai prin iubire te mantuiesti si eliberezi...

 

restul..magie alba in cel mai bun caz :lol2:

 

ti-ai pus intrebarea de ce sunt ascunde ritualurile???... ti-ai pus vreo data intrebarea de ce toate gruparile oculte au ritualuri ... ascunse???

 

sa-ti zic? ... pentru ca sa ajungi la mana lor ... apoi afli ... ceva... poate nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Nimeni nu merge la Tatal decat prin Mine"

Numai Iubirea salveaza.

Da intr-adevar asa spune Iisus Hristos si tot El spune:"Nimeni nu va ajunge la Mine daca nu-l trage Tatal."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×